Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-18 17:35
nc / KAI

Jasna Góra: kult Jezusa Miłosiernego

Jutro w częstochowskim sanktuarium o 15.00 paulini pomodlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Przed Świętem zakonnicy przypominają o związkach św. s. Faustyny i orędzia o Bożym Miłosierdziu z Jasną Górą.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Św. s. Faustyna Kowalska w swoim życiu dwukrotnie nawiedziła jasnogórskie sanktuarium: w 1933 i 1935 roku, za każdym razem w drodze z Krakowa do Wilna. Pierwszy raz, gdy z Krakowa jechała do Wilna, 23 maja 1933 r. Po raz pierwszy również ujrzała Matkę Bożą w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, gdzie poszła rano o godz.5 na odsłonięcie obrazu. Tak opisywała to wydarzenie w „Dzienniczku”: „modliłam się bez przerwy do godziny jedenastej i zdawało mi się, że dopiero co przyszłam. Matka, tamtejsza Przełożona, przysłała po mnie siostrę, żebym przyszła na śniadanie, i martwiła się, że się spóźnię na pociąg. Wiele mi powiedziała Matka Boża. Oddałam Jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem Jej dzieckiem, a Ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co Ją prosiłam” (Dz. 260).

Drugi raz na Jasną Górę s. Faustyna przyjechała 4 listopada 1935 r., gdy wracała do Wilna po 8-dniowych rekolekcjach odprawionych w Krakowie. „Kiedy się modliłam przed cudownym obrazem, uczułam, że miłe są…” i tu myśl w „Dzienniczku” się urywa.

Z Częstochową jest związana również historia figurek będących w rodzinie św. Faustyny Kowalskiej, którą opowiadała s. Gregoria Burlikowska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Częstochowie. -Od dzieciństwa Helenie towarzyszyły dwie fajansowe figurki Pana Jezusa z otwartym Najświętszym Sercem i Najświętszej Maryi Panny, również z otwartym Sercem, które ojciec świętej Stanisław Kowalski kupił właśnie w Częstochowie. Tworzyły one mały ołtarzyk, przy którym modliła się cała rodzina. Obecnie znajdują one w muzeum w Krakowie-Łagiewnikach przekazane przez młodszą rodzoną siostrę Natalię.

Fresk przedstawiający s. Faustynę na Jasnej Górze znajduje się na głównej, frontowej ścianie krużganków, nazywanych Wieczernikiem. Wykonany techniką sgrafitto, przedstawia świętą z „Dzienniczkiem” w ręku, stojącą w cieniu promieni rozchodzących się z krzyża. W podpisie umieszczono słowa: „Święta siostra Faustyna Kowalska (1905-1938), apostołka Bożego Miłosierdzia, prorok naszych czasów, przekazujący światu orędzie miłosierdzia, wielka mistyczka i mistrzyni życia duchowego ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia”.

Podczas uroczystości poświecenia fresku, która odbyła się w 2009r. siostry wyrażały przekonanie, że „wizerunek św. siostry Faustyny, wielkiej mistyczki i mistrzyni życia duchowego, umieszczony i poświęcony w Jasnogórskim Wieczerniku, będzie przypominał wszystkim pielgrzymom przybywającym na to miejsce, biblijne orędzie o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka, zachęcał do zaufania Mu i do czynnej miłości bliźniego, miłowania Kościoła, Eucharystii oraz gorącego nabożeństwa do Matki Bożej” .

Obraz Jezusa Miłosiernego znajduje się w górnej części kaplicy Matki Bożej

(na piętrze ponad przedsionkiem), w dawnym chórze zakonnym. W 1998 r. wykonano tam marmurowy ołtarz do wystawienia Najświętszego Sakramentu, w centrum zaś umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Krystynę Kwiatkowską. W miejscu tym najczęściej uczestniczą teraz we Mszy św. grupy zagraniczne.

Sakrament pojednania - sakrament Bożego Miłosierdzia sprawowany jest na Jasnej Górze niemal nieustannie. Dla paulinów spowiedź jest jedną z najważniejszych ich posług i dlatego nawet w czasie epidemii nie została ona zaprzestana. Sprawowana jest w specjalnej kaplicy tzw. pokutnej i z uwzględnieniem koniecznych zabezpieczeń wciąż mogą do niej przystępować pielgrzymi.

W ubiegłym roku jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 27 tys. 462 godzin, służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie Sakramentu Pojednania.

Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kaplicy Matki Bożej o godz.15.00 poprowadzi o. Dariusz Nowicki, powołany przez papieża Franciszka misjonarz miłosierdzia. Paulini zachęcają do duchowej łączności. Transmisja poprzez Radio Jasna Góra, TVP VOD i jasnogórski kanał YouTube.


it / Częstochowa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-18 11:38:48
miniaturka

Kard. Krajewski: dziś pomagać ubogim mogą przede wszystkim duchowni

– Kardynałowie, biskupi, księża! Wyjdźcie na ulice do bezdomnych, to wasz czas! – zachęca papieski jałmużnik. Kardynał wyjaśnia także: – Wielu świeckich wolontariuszy ma w domach małe dzieci i osoby starsze, więc trzeba zrozumieć ich obawy.
2020-04-18 12:17:58
miniaturka

Abp Ryś o Bogu, który przebaczył i zaufał człowiekowi

– Gdy Pan Cię posyła, to nie zastanawiaj się nad ciężarem misji, ale pomyśl, ile Ci przebaczono – mówił dziś metropolita łódzki, nawiązując do słów Apostoła Pawła (1 Tm 1,12).
2020-04-18 12:56:44
miniaturka

Plan obchodów Święta Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

„Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka” – pod tym hasłem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w niedzielę, 19 kwietnia, odbędą się główne obchody Święta Miłosierdzia.
2020-04-18 17:39:16
miniaturka

O. Jurczak OP: dyspensa to nie wakacje od Boga

Dzięki dyspensie biskupów w czasie pandemii nie mamy obowiązku chodzenia do kościoła w niedziele i święta. „Nie oznacza to jednak zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w Eucharystii” – wyjaśnia dominikanin o. Dominik Jurczak.
2020-04-18 18:11:53
miniaturka

Tanzania: modlą się w kościołach i proszą o oddalenie koronawirusa

Codzienna Koronka do Bożego Miłosierdzia, Msze św. bez śpiewu, obostrzenia higieniczno-sanitarne - tak z koronawirusem walczą katolicy w Tanzanii. Rząd i Kościół wprowadzają zasady na trudny czas. Przy tym obie instytucje zgodnie wzywają wszystkich Tanzańczyków do modlitwy.
2020-04-18 18:31:13
miniaturka

Ks. Studenski: im większy grzesznik, tym ma większe prawo do miłosierdzia Bożego

– Niedziela Miłosierdzia to okazja, by spotkać Zmartwychwstałego, który uwalnia człowieka z grzechów – wskazał wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski w słowie skierowanym do widzów, uczestników modlitwy w ramach Nowenny do Bożego Miłosierdzia.