Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-09 08:48
AC / Izabela Tyras/ vaticannews.va

Jasna Góra: jeden z najstarszych odpustów

Na Jasnej Górze wczorajsze święto Narodzenia NMP to jeden z najstarszych odpustów. Wspomina się pierwszą papieską koronację Cudownego Obrazu z 1717 r. a także rocznicę oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946, której dokonał Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Na 8 września tradycyjnie przybywa też pielgrzymka piesza.

Jak zauważył o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry odpust bardzo mocno wiąże Polaków ze Stolicą Apostolską:
„Przypominam, że to pierwsza koronacja poza Rzymem i to święto bardzo nas z tym wydarzeniem wiąże, z tego też powodu przez całe wieki przychodzili tutaj pielgrzymi, pamiętając też o tym, aby w swojej modlitwie duchowo łączyć się ze Stolicą Apostolską, od początku, od papieża Klemensa, za czasów którego obraz ten został ukoronowany, poprzez wszystkich pasterzy Kościoła, następców św. Piotra”.

Podczas Mszy odpustowej z udziałem Kapituły Archikatedralnej abp Wacław Depo podkreślił, że w Maryi dostrzegamy świat odnowiony miłością i nawiązał do ostatnich, kolejnych już profanacji obrazu Jasnogórskiej Maryi. „Dzisiejszy świat zdaje się robić wszystko, aby powrócić do pierwszego upadku oddalenia się od Boga. Dlatego nie dziwimy się tym prowokacjom, które występują na naszych ulicach oraz wobec najświętszych miejsc i wizerunków łącznie z tym, w który teraz się wpatrujemy”.

Po raz 224. na Narodzenie dotarła Piesza Pielgrzymka Jaworznicka. W tym roku reprezentowało ją zaledwie kilkanaście osób.
„Ze względu na to, że jest pandemia oficjalnej pielgrzymki niestety nie było, ale niektórym rwało się serce i musieliśmy spakować plecak i iść swoją drogą, tym samym szlakiem co wszyscy pielgrzymi zawsze chodzą, łatamy dziurę historyczną, żeby nie było tej luki”.

Do pieszych pielgrzymów dołączyli duchowni i wspólnie świętowali urodziny Matki Bożej.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-08 13:36:18
miniaturka

Papież towarzyszy przygotowaniom do kolejnego ŚDM

Papież towarzyszy przygotowaniom do kolejnego ŚDM. Planowane początkowo na 2022 rok Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zostały przesunięte o rok ze względu na zagrożenie zdrowotne spowodowane pandemią koronawirusa.
2020-09-08 14:22:27
miniaturka

Urodziny Matki Bożej w Hiszpanii

W Hiszpanii dzisiejsze święto Narodzenia Matki Bożej tradycyjnie oznacza koniec lata i początek nowego roku szkolnego, duszpasterskiego oraz politycznego. Pod różnymi wezwaniami Maryja czczona jest w różnych miejscowościach w Hiszpanii i w Ameryce Łacińskiej.
2020-09-08 14:28:21
miniaturka

Francja: dlaczego młodzi odeszli od Kościoła?

W ostatnich dziesięcioleciach społeczeństwo francuskie uległo głębokiej dechrystianizacji. Przejawia się to szczególnie wśród ludzi młodych poniżej 25 roku życia. Tylko jedna czwarta z nich została ochrzczona, a jedna piąta uznaje się za katolika.
2020-09-09 07:12:19
miniaturka

Afryka: Kto zyskuje na pandemii?

Afrykańscy biskupi wzywają Zachód, aby nie ufać organizacjom z Czarnego Lądu, które defraudują środki przeznaczone na walkę z pandemią: „Jesteśmy zaszokowani skalą korupcji w naszych krajach” – piszą biskupi.
2020-09-09 07:20:26
miniaturka

Asia Bibi chce wrócić do Pakistanu

Asia Bibi, pakistańska chrześcijanka skazana na karę śmierci przez muzułmański sąd chce wrócić do kraju, gdzie żyje jej ojciec. Musi ona jednak odwołać swoje świadectwo, spisane przez francuską dziennikarkę.
2020-09-09 08:56:31
miniaturka

Plany Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce na najbliższy rok

Przygotowanie do beatyfikacji sł. Bożej Pauliny Jaricot, do Misyjnego Synodu Dzieci oraz ważne jubileusze to tematy przewodnie programu Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce na najbliższy rok.