Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-18 08:58
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Jasna Góra: Forum szkół katolickich

Do edukacji trzeba dodawać ducha formacji, to najważniejsze zadanie szkół, nie tylko katolickich - mówił bp Andrzej Czaja podczas trwającego na Jasnej Górze Forum Szkół Katolickich.

Autor/źródło: Pixabay, MlynekBarbara, licencja: CC0

O stanie szkół katolickich w pierwszym roku reformy oświatowej, o szkole jako miejscu ewangelizacji we współczesnej Europie oraz o włączaniu się tych szkół w środowiska lokalne rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy Forum Szkół Katolickich. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele 470 istniejących w Polsce takich placówek, w których kształci się ponad 67 tys. uczniów.

Do edukacji trzeba dodawać ducha formacji, to najważniejsze zadanie szkół, nie tylko katolickich - zauważa bp Andrzej Czaja. Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży dodaje, że w kształtowaniu serca konieczne jest rozbudzanie misyjnego zaangażowania i troska o komunikację:

„W dobie tak wielu nośników komunikacyjnych mamy coraz większe problemy z komunikacją między nami, a bez komunikacji, bez budowania relacji, bez dialogu nie ma ewangelizacji”.

W Polsce zainteresowanie szkołami katolickimi wciąż wzrasta. Od września znacznie zwiększyła się liczba uczniów, zwłaszcza w szkołach podstawowych. Często placówki te wybierane są ze względu na wysoki poziom nauczania, dlatego wielkim wyzwaniem jest kształtowanie ducha w oparciu o chrześcijańskie wartości. W tym kontekście ważnym jest również edukacja historyczna dotycząca nie tylko dziejów Polski, ale również Europy.

Obecni na Forum biskupi podkreślają, że najważniejszym zadaniem jest dziś „totalna odnowa moralna”.

Izabela Tyras, Radio Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-18 07:29:31
miniaturka

Ukraina: 25 grudnia dniem wolnym od pracy

Parlament ukraiński zadecydował, iż od tego roku święta Bożego Narodzenia obchodzone 25 grudnia dla wiernych Kościołów tradycji zachodniej, a 7 stycznia w tradycji wschodniej, będą dniami wolnymi od pracy.
2017-11-18 08:11:42
miniaturka

Grodno: pierwszy synod diecezjalny

W Grodnie rozpoczął się synod diecezjalny, który odbywa się pod hasłem: „Żyć Ewangelią”.
2017-11-18 08:22:16
miniaturka

Katowice: 36. Ekumeniczne Spotkanie Biskupów Ruchu Focolari

W Katowicach trwa 36. Ekumeniczne Spotkanie Biskupów Ruchu Focolari. W obecnym uczestniczy 35. biskupów reprezentujących 21 Kościołów z 17 krajów świata.
2017-11-18 10:46:21
miniaturka

Nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej

Ojciec Święty mianował nowego biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej, jest nim 57-letni ksiądz prałat Andrzej Iwanecki, zawołaniem biskupa będą słowa „Jezus jest Panem”.
2017-11-18 10:59:05
miniaturka

Diecezja gliwicka ma czterech nowych prałatów

Prałat jest kapelanem Ojca Świętego, nosi na sobie szczególną odpowiedzialność za cały Kościół powszechny i ma być podporą dla papieża i biskupów. Od dziś są to także ks. Piotr Kansy, ks. Piotr Puchała, ks. Rudolf Halemba oraz ks. Herbert Jeziorski.
2017-11-18 12:17:18
miniaturka

Rozpoczęły się ogólnopolskie obchody rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

Światowy Dzień Ubogich jest praktyczną lekcją królowania Jezusa w świecie – mówił w Krakowie bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. na rozpoczęcie ogólnopolskich obchodów rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.