Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-11-18 08:58
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Jasna Góra: Forum szkół katolickich

Do edukacji trzeba dodawać ducha formacji, to najważniejsze zadanie szkół, nie tylko katolickich - mówił bp Andrzej Czaja podczas trwającego na Jasnej Górze Forum Szkół Katolickich.

Autor/źródło: Pixabay, MlynekBarbara, licencja: CC0

O stanie szkół katolickich w pierwszym roku reformy oświatowej, o szkole jako miejscu ewangelizacji we współczesnej Europie oraz o włączaniu się tych szkół w środowiska lokalne rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy Forum Szkół Katolickich. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele 470 istniejących w Polsce takich placówek, w których kształci się ponad 67 tys. uczniów.

Do edukacji trzeba dodawać ducha formacji, to najważniejsze zadanie szkół, nie tylko katolickich - zauważa bp Andrzej Czaja. Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży dodaje, że w kształtowaniu serca konieczne jest rozbudzanie misyjnego zaangażowania i troska o komunikację:

„W dobie tak wielu nośników komunikacyjnych mamy coraz większe problemy z komunikacją między nami, a bez komunikacji, bez budowania relacji, bez dialogu nie ma ewangelizacji”.

W Polsce zainteresowanie szkołami katolickimi wciąż wzrasta. Od września znacznie zwiększyła się liczba uczniów, zwłaszcza w szkołach podstawowych. Często placówki te wybierane są ze względu na wysoki poziom nauczania, dlatego wielkim wyzwaniem jest kształtowanie ducha w oparciu o chrześcijańskie wartości. W tym kontekście ważnym jest również edukacja historyczna dotycząca nie tylko dziejów Polski, ale również Europy.

Obecni na Forum biskupi podkreślają, że najważniejszym zadaniem jest dziś „totalna odnowa moralna”.

Izabela Tyras, Radio Jasna Góra


Podziel się tym materiałem z innymi: