Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-25 08:30
ek / Izabela Tyras – Radio Jasna Góra

Jasna Góra: drugi szczyt pielgrzymkowy

Na Jasnej Górze rozpoczął się tzw. drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Od wczoraj przybywa w sumie kilkadziesiąt tysięcy pieszych i rowerowych pielgrzymów, głównie z metropolii częstochowskiej, katowickiej i łódzkiej a także najliczniejsza z diecezji tarnowskiej.

Autor/źródło: Krzysztof Świertok/Flickr/EpiskopatNews

Większość pozostanie w Sanktuarium do niedzieli, kiedy to odbędą się główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Idziemy trzy dni w jedną stronę i dwa dni w drugą. To doświadczenie wspólnoty i radości. Było to moje marzenie, żeby kiedykolwiek iść. Świadomość, że spotkam się z Matką Bożą było takim motorem napędzającym, że miałem siły, by dojść. Jadę, żeby oddać się Maryi. Jedziemy z całą rodziną. Zabieramy wszystkie intencje do plecaka, żeby je tutaj przed Matką Bożą wysypać”. - mówią pątnicy.

Jedną z większych kompanii stanowią dziś uczestnicy pielgrzymki łódzkiej, w której przyszedł, w tym roku po raz pierwszy jako kardynał, jałmużnik papieski Konrad Krajewski. 

Wytrwałym pielgrzymem jest także abp Grzegorz Ryś. Jako metropolita łódzki podążał w różnych grupach:

Pielgrzymka mnie zawsze pociągała jako konkretna wspólnota ludzi danego Kościoła, którzy chcą się modlić, kilka dni idą razem, nastawiają się na nawrócenie, na słuchanie Słowa, trudno, żeby nie było z nimi księży. Księża czasem narzekają, że nie mają ludzi, no to tu ich mają”. 

Wszystkie pielgrzymki odbywają się wciąż w duchu wdzięczności za odzyskaną przez Polskę sto lat temu niepodległość i są wołaniem o nowe wylanie Ducha Świętego.

Tradycyjnie z Warszawy Bemowa przyjedzie pielgrzymka na rolkach.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-24 17:42:27
miniaturka

Wielka Brytania: biskup proponuje Synod nt. księży i nadużyć seksualnych

Ordynariusz angielskiej diecezji Portsmouth bp Philip Egan zaproponował papieżowi zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. życia i posługi księży, który zająłby się m.in. przyczynami nadużyć seksualnych, jakich dopuszczają się niektórzy duchowni.
2018-08-24 17:55:59
miniaturka

Indie: powstał specjalny fundusz pomocowy

Powstał specjalny kościelny fundusz pomocowy mający służyć setkom tysięcy ludzi dotkniętych przez powódź w południowoindyjskim stanie Kerala. Ponad milion osób straciło dach nad głową.
2018-08-24 18:17:37
miniaturka

Bez pomocy dzieci Rohingya staną się straconym pokoleniem

Ponad pół miliona dzieci z ludu Rohingya, które schroniły się w Bangladeszu potrzebuje natychmiastowej pomocy. Są to uchodźcy z Birmy, którzy przed rokiem uciekli wraz z najbliższymi przed okrutnymi prześladowaniami.
2018-08-24 22:23:09
miniaturka

Nigeria: zamordowano pastora

W Nigerii zamordowano pastora wspólnoty baptystów. Porwano także jego żonę. Do zdarzenia doszło niedługo po zabójstwie katolickiego księdza, Michaela Akawu na przedmieściach stołecznej Abudży.
2018-08-25 08:59:55
miniaturka

Jan Pospieszalski na Spotkaniu Młodych w Legnickim Polu

Gościem drugiego dnia 25. Spotkania Młodych w Legnickim Polu był min. Jan Pospieszalski.
2018-08-25 10:47:54
miniaturka

Papież Franciszek wybrał bp. Mariana Florczyka na Ojca Synodalnego

Ojciec Święty sam wybiera biskupów na Ojców Synodalnych. Tym razem papież Franciszek wybrał bp. Mariana Florczyka na najbliższy synod o młodzieży, o czym Stolica Apostolska poinformowała zainteresowanego w lipcu 2018 r.