Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-08-25 08:30
ek / Izabela Tyras – Radio Jasna Góra

Jasna Góra: drugi szczyt pielgrzymkowy

Na Jasnej Górze rozpoczął się tzw. drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Od wczoraj przybywa w sumie kilkadziesiąt tysięcy pieszych i rowerowych pielgrzymów, głównie z metropolii częstochowskiej, katowickiej i łódzkiej a także najliczniejsza z diecezji tarnowskiej.

Autor/źródło: Krzysztof Świertok/Flickr/EpiskopatNews

Większość pozostanie w Sanktuarium do niedzieli, kiedy to odbędą się główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Idziemy trzy dni w jedną stronę i dwa dni w drugą. To doświadczenie wspólnoty i radości. Było to moje marzenie, żeby kiedykolwiek iść. Świadomość, że spotkam się z Matką Bożą było takim motorem napędzającym, że miałem siły, by dojść. Jadę, żeby oddać się Maryi. Jedziemy z całą rodziną. Zabieramy wszystkie intencje do plecaka, żeby je tutaj przed Matką Bożą wysypać”. - mówią pątnicy.

Jedną z większych kompanii stanowią dziś uczestnicy pielgrzymki łódzkiej, w której przyszedł, w tym roku po raz pierwszy jako kardynał, jałmużnik papieski Konrad Krajewski. 

Wytrwałym pielgrzymem jest także abp Grzegorz Ryś. Jako metropolita łódzki podążał w różnych grupach:

Pielgrzymka mnie zawsze pociągała jako konkretna wspólnota ludzi danego Kościoła, którzy chcą się modlić, kilka dni idą razem, nastawiają się na nawrócenie, na słuchanie Słowa, trudno, żeby nie było z nimi księży. Księża czasem narzekają, że nie mają ludzi, no to tu ich mają”. 

Wszystkie pielgrzymki odbywają się wciąż w duchu wdzięczności za odzyskaną przez Polskę sto lat temu niepodległość i są wołaniem o nowe wylanie Ducha Świętego.

Tradycyjnie z Warszawy Bemowa przyjedzie pielgrzymka na rolkach.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pielgrzymka, Jasna Góra, Częstochowa, pielgrzymowanie