Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-23 14:33
MG / KAI, it / Częstochowa

Jasna Góra bezpieczna i gotowa na tzw. drugi szczyt pielgrzymkowy

Przed kolejnym szczytem pielgrzymkowym kustosz Jasnej Góry zapewnia, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników a paulini czynią wszystko, by było tu bezpiecznie.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

O. Waldemar Pastusiak zaprasza na uroczystości odpustowe 26 sierpnia, które rozpoczną się już w wigilię święta i przypomina o stosowaniu się do zaleceń.


- Bardzo prosimy korzystać, przed wejściem i wyjściem, ze środków do dezynfekcji rąk - zachęca kustosz. Żartobliwie zauważa, że „raz pachną one ładniej raz gorzej, ale są skuteczne, a dziś mówią, że zapach alkoholu płynący od człowieka budzi powszechne zaufanie i poczucie bezpieczeństwa”.


O. Waldemar Pastusiak podkreśla też, że wszystkie miejsca modlitwy są na Jasnej Górze systematycznie dezynfekowane. - Zapewniamy, że bazylika, kaplica są regularnie dezynfekowane. Nakładamy profesjonalne środki, takie jakie są używane w szpitalach, na salach operacyjnych. I choć nie są to tanie środki, to dają poczucie bezpieczeństwa, a wielu pielgrzymów przychodzi teraz na Jasną Górę i chcemy, by była ona otwarta dla wszystkich i byśmy mogli czuć się tu bezpiecznie - informuje.


Paulini przypominają, że w kwestiach bezpieczeństwa dotyczących koronawirusa wiele zależy od samych pielgrzymów, dlatego proszą, w trosce o siebie i innych, o dyscyplinę i odpowiedzialność.


Komunikaty dotyczące stosowania się do zasad bezpieczeństwa wyznaczonych przez Sanepid odczytywane są na Jasnej Górze na zakończenie Mszy św. Specjalnie przygotowane, przez paulinów i policję, spoty informacyjne emitowane są, także w wersji wideo, na telebimach znajdujących się na placu przed szczytem.


Na Jasnej Górze rozpoczyna się tzw. drugi szczyt pielgrzymkowy, związany z obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Już przybywają licznie pielgrzymi, a w najbliższych dniach ruch pątniczy nasili się, większe i mniejsze pielgrzymki piesze, sporo jest grup rowerowych, autokarowych, nie brakuje rodzin i indywidualnych wiernych.

it / Częstochowa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-23 07:36:05
miniaturka

Białoruś: abp T. Kondrusiewicz wzywa do przemiany serc, aby zmienić kraj

Kraj nie zmieni się tak długo, jak długo nie zmieni się ludzkie serce, a Maryja jako Służebnica pokazuje, jak powinna wyglądać prawdziwa władza.
2020-08-23 09:11:39
miniaturka

Kard. Krajewski otworzył Dom Nadziei w Opolu

Kard. Konrad Krajewski odprawił w sobotę wieczorem mszę św. w opolskiej katedrze. Po niej poświęcił dom, w którym spotykają się bezdomni.
2020-08-23 11:02:11
miniaturka

Peter Seewald: Ratzinger od początku był zachwycony Janem Pawłem II

Oni obaj byli zupełnie odmiennymi osobowościami. W innych okolicznościach nie pasowaliby do siebie. Ale właśnie ta odmienność zbliżyła ich do siebie.
2020-08-23 15:23:08
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski do czcicieli Bożego Miłosierdzia: Wkrótce zabrzmią Dzwony Nadziei

– W Godzinie Miłosierdzia na trzech tak odległych od siebie kontynentach będą biły Dzwony Nadziei, przekazując ludziom trzy nierozłączne wobec siebie słowa: Nadzieja – Miłosierdzie – Chrystus – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
2020-08-24 07:27:57
miniaturka

Papież zachęca do postawienia pytania: kim jest dla mnie Jezus?

W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek przypomniał, że „skałą” na której Jezus chce budować swój Kościół jest wiara. Komentując niedzielny fragment Ewangelii (Mt 16, 13-20), w którym Chrystus pyta uczniów za kogo Go uważają, Papież zaznaczył, że na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy chrześcijanin.
2020-08-24 07:29:59
miniaturka

Dyskryminacja szkół katolickich we Włoszech

Włochy są tym krajem w Europie, w którym najbardziej prześladuje się szkolnictwo niepaństwowe, w tym również katolickie – jest ono dyskryminowane przez rząd i traktowane jak niewidzialne. Placówki te nie zostały włączone w proces umożliwiający ich otwarcie po wyjściu z izolacji spowodowanej pandemią.