Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-25 12:51
kk / Krzysztof Bronk/VA

Japoński premier Shinzō Abe spotkał się z papieżem

„Do budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata konieczna jest kultura spotkania i dialogu, cechująca się mądrością, wizją i szerokością spojrzenia" - powiedział papież Franciszek na spotkaniu, które miało miejsce w siedzibie japońskiego premiera.

Autor/źródło: GODL-India

     Witając Franciszka, premier Shinzō Abe wyraził podziw dla japońskich chrześcijan, którzy przez 220 lata zachowali w ukryciu swą wiarę pośród prześladowań. Przypominał też o ich tragicznym losie, bowiem to właśnie oni i ich potomkowie padli ofiarą bomby atomowej, która spadła na Nagasaki.

  Premier podziękował też Papieżowi za współczucie, z jakim podchodzi do ofiar tej katastrofy, a w szczególności za rozpowszechnianie zdjęcia dziesięcioletniego chłopca, który niesie na plecach swego zmarłego brata do krematorium w Nagasaki. W tym kontekście Shinzō Abe zapewnił, że misją Japonii, jedynego kraju, który doświadczył straszliwych zniszczeń broni atomowej, nadal będzie kierowanie dążeniami wspólnoty międzynarodowej do uwolnienia świata od arsenałów nuklearnych.

“ Nadal będziemy pracować na rzecz budowania mostów miedzy państwami, które posiadają broń nuklearną i tymi, które jej nie mają. Deklaruję, że będziemy niestrudzenie dążyć do promowania dialogu i nawiązania współpracy między tymi dwiema stronami. ”

Japoński premier przypomniał też o zaangażowaniu Japonii w pomoc ubogim oraz w walkę o poszanowanie praw człowieka.

“ Kiedy my cieszymy się pokojem, na świecie są ludzie, którzy doświadczają prześladowań. Są ludzie więzieni bez przyczyny. I jak Papież Franciszek mówi, że powinniśmy chronić wszelkie życie, tak też nie możemy opuścić nikogo, kto znajduje się w otchłani takiej rozpaczy. My, którzy szanujemy wolność i prawa człowieka, musimy bez wyjątków ratować tych, którzy nie widzą już światła nadziei, lecz samą tylko rozpacz. ”

    Odnosząc się do słów japońskiego premiera, Franciszek podkreślił potrzebę podejmowania wszelkich środków, aby nigdy nie powtórzyło się zniszczenie dokonane przez bomby atomowe w Hiroszimie i Nagasaki.


Dialog jedyną bronią godną człowieka

“ Historia uczy nas, że nawet najpoważniejsze konflikty między narodami i państwami mogą znaleźć odpowiednie rozwiązania jedynie na drodze dialogu - jedynej broni godnej człowieka i zdolnej do zagwarantowania trwałego pokoju. Jestem przekonany o potrzebie zajęcia się problemem nuklearnym na poziomie wielostronnym, promując proces polityczny i instytucjonalny, zdolny do wypracowania szerszego konsensusu i działań międzynarodowych. ”


   Papież zauważył, że dobrym przykładem kultury spotkania i dialogu są igrzyska olimpijskie, które w przyszłym roku odbędą się w Japonii. Wskazał też na istotny wkład, jaki na tym polu wnoszą religie.

Relacje między religiami na wzór deklaracji z Abu Zabi

“ Dobre relacje między różnymi religiami mają nie tylko istotne znaczenie dla przyszłości pokoju, ale także, by przygotować obecne i przyszłe pokolenia do docenienia zasad etycznych, stanowiących podstawę prawdziwie sprawiedliwego i humanitarnego społeczeństwa. Zgodnie ze słowami Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, który podpisałem z wielkim imamem Al-Azhar w lutym bieżącego roku, nasza wspólna troska o przyszłość rodziny ludzkiej zachęca nas, byśmy «przyjęli kulturę dialogu jako drogę; wzajemną współpracę jako kodeks postępowania; wzajemne porozumienie jako metodę i standard». ”

    Na zakończenie przemówienia do japońskich władz Franciszek podjął szeroko pojęte kwestie ekologiczne. Zauważył, że kwiat wiśni, która jest symbolem piękna japońskiej przyrody, wskazuje też na jej kruchość.


Ochrona stworzenia to także ekologia człowieka

“ Podczas, gdy wspólnota międzynarodowa ma trudności z wypełnieniem swoich zobowiązań w zakresie ochrony stworzenia, coraz częściej ludzie młodzi mówią i żądają odważnych decyzji. Rzucają nam wyzwanie, aby postrzegać świat nie jako własność, którą należy wyzyskiwać, ale cenne dziedzictwo, które trzeba przekazać następcom. Z naszej strony «trzeba im dać prawdziwe odpowiedzi, a nie puste słowa; fakty, a nie złudzenia» (Orędzie na Światowy dzień modlitw o ochronę stworzenia 2019). W tym zakresie kompleksowe podejście do ochrony naszego wspólnego domu musi uwzględniać także ekologię człowieka. Zaangażowanie w ochronę oznacza stawienie czoła pogłębiającej się przepaści między bogatymi, a ubogimi w globalnym systemie gospodarczym, który pozwala nielicznym uprzywilejowanym żyć w bogactwie, podczas gdy większość ludności świata żyje w ubóstwie. ”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-25 11:04:52
miniaturka

Diamentowy Jubileusz pracy Księży Chrystusowców w Australii

W Uroczystość Chrystusa Króla, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough (Melbourne) rozpoczęły się obchody 60 lecia posługi Chrystusowców w Australii. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. "Jubileusz 60-lecia pracy duszpasterskiej Księży Chrystusowców w Australii stwarza okazję, by podziękować Bogu za tę opatrznościową inicjatywę, a także za każdego kapłana z grona Księży Chrystusowców, który udał się na krańce świata, aby w imię Jezusa Chrystusa głosić słowo Boże, sprawować sakramenty i towarzyszyć rodakom w radościach i smutkach codzienności. Czynię to w imieniu własnym i polskich biskupów, których jestem reprezentantem wobec Polonii i Polaków za granicą" - powiedział bp Wiesław Lechowicz w słowie skierowanym do Księży Chrystusowców.
2019-11-25 11:36:38
miniaturka

„Byście mieli ufność” mówi papież Franciszek w Japonii

Papież, podczas homilii wygłoszonej na Mszy na stadionie w Tokio odniósł się do fragmentu „Kazania na górze”. „Te słowa opisują piękno chrześcijańskiej drogi" - mówił Franciszek.
2019-11-25 12:51:41
miniaturka

Doktorat honoris causa dla o. prof. Jacka Salija i o. prof. Ladislavova Csontosova SJ

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie nada tytuł doktora honoris causa o. prof. Jackowi Salijowi OP oraz o. prof. Ladislavovi Csontosovi SJ. Uroczystość odbędzie się 27 listopada o godz. 16 w auli dawnej Centralnej Biblioteki Rolniczej.
2019-11-25 14:08:12
miniaturka

Watykan: niebawem nowy sekretarz osobisty Papieża Franciszka

Dotychczasowy sekretarz osobisty Ojca Świętego, 55-letni Argentyńczyk ks. Fabian Pedacchio Leaniz, za kilka dni zakończy pięcioletni okres niezwykle odpowiedzialnej pracy w Domu Świętej Marty, powróci na pełen etat do pracy w Kongregacji ds. Biskupów, w której pracuje od 2007 roku.
2019-11-25 14:32:46
miniaturka

ks. Mieczysław Niepsuj kanonikiem papieskiej kapituły

W niedzielę 24 listopada, w czasie jutrzni, archiprezbiter Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie kard. Stanisław Ryłko dokonał instalacji ks. prałata Mieczysława Niepsuja jako kanonika kapituły tej papieskiej bazyliki.
2019-11-25 14:57:40
miniaturka

Obecność Nuncjusza kryterium Niepodległości Polski: Abp M. Jędraszewski

– Pragniemy zawsze cieszyć się autentyczną wolnością – mówił o Polakach abp Marek Jędraszewski. I dodaje, podczas Mszy św. sprawowanej 24 listopada na Wawelu, – Lekcja dotycząca naszej historii jest ewidentna: jak długo nuncjusz apostolski jest w naszym kraju, tak długo Polska jest prawdziwie wolnym państwem.