Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-15 10:16
S. Zielińska / Dorota Hałasa

Japonia: sympozjum o polskich misjonarzach

„Polscy misjonarze przyczynili się do ewangelizacji, rozwoju edukacji, wydawania publikacji oraz budowy systemu opieki społecznej w Japonii” – powiedziała organizatorka sympozjum dr Iwona Merklejn z uniwersytetu Aoyama w Tokio.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

W Tokio odbyło się sympozjum o działalności polskich misjonarzy w Japonii. Wzięli w nim udział misjonarze i misjonarki oraz osoby zajmujące się dokumentowaniem ich działalności misyjnej w Japonii.

Ojciec Jan Bury mówił o salezjańskich ośrodkach edukacji i wspominał dzień święceń kapłańskich w lutym 1981 r., podczas których jako jeden z 15 księży, wyświęcony został w Nagasaki przez Papieża Jana Pawła II. Mieszkająca w Japonii dziennikarka przypomniała wizytę Ojca Świętego, który przybył do Japonii 37 lat temu jako pielgrzym pokoju i odwiedził Tokio, Hiroshimę oraz Nagasaki. W ciągu czterodniowego pobytu wygłosił po japońsku 13 homilii i przesłań m.in. do osób duchownych, młodzieży, naukowców, dziennikarzy i dyplomatów.

Głównym celem wizyty polskiego Papieża była chęć zobaczenia wyników misyjnej pracy o. Maksymiliana Marii Kolbego, który tuż po przybyciu do Japonii w 1930 r. rozpoczął wydawanie publikowanego do dziś Rycerza Niepokalanej. Rok po przybyciu do Nagasaki o. Kolbe założył klasztor franciszkanów konwentualnych, które prowadzi obecnie wydawnictwo oraz przedszkola i liceum. Podczas pielgrzymki pokoju Jan Paweł II porównał śmierć o. Maksymiliana do męczeńskiej śmierci tysięcy japońskich katolików, którzy cierpieli dla ewangelicznej sprawiedliwości i oddawali życie dając świadectwo nauki Jezusa.

O działalności o. Mieczysława Marii Mirochny, który przybył do Japonii z o. Kolbe i założył zgromadzenie franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, mówiły s. Kazimiera Szaniecka i s. Dorota Drozdowska, wicegeneralna zgromadzenia, które posiada przedstawicielstwa w Polsce. Siostry założyły w Nagasaki ośrodek opieki nad ludźmi niepełnosprawnymi.

S. Agnieszka Bujnowicz reprezentowała zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej, jedyne działające w Japonii zgromadzenie założone przez polską siostrę, Antoninę Mirską. Siostry prowadzą przedszkola i lekcje katechezy dla dzieci japońskich oraz Polonii.

O ewangelizacji przez naukę Biblii i szerzeniu modlitwy różańcowej mówił dominikanin. O. Paweł Janociński, duszpasterz japońskiej Polonii.

Publicysta Jin Ishitobi, autor publikacji o br. Zenonie Żebrowskim, przybyłym do Nagasaki z o. Kolbe, mówił o społecznym znaczeniu działalności polskiego franciszkanina, który po wojnie ratował z biedy najbardziej potrzebujących i położył podwaliny pod rozwój opieki społecznej w Japonii.

Na sympozjum zaprezentowany został film „Brat Zenon, miłość, która nie zna granic”. Jego producent Shigeki Chiba zrobił też film o o. Maksymilianie Kolbe i nakręcił relację z japońskiej pielgrzymki Jana Pawła II. Spotkanie zorganizowane zostało dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Tokio i było pierwszym sympozjum prezentującym dorobek polskich misjonarzy w Japonii.


Źródło: Dorota Hałasa - Japonia, www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-15 08:51:46
miniaturka

Bp Solarczyk: życie duchowe i sakrament pokuty drogą rozeznawania powołania

Wielką wartość w rozeznawaniu powołania ma życie duchowe i sakrament pokuty. Są one wezwaniem dla rozeznających i pomagających rozeznawać, by byli ludźmi wiary – podkreślił bp Marek Solarczyk.
2018-10-15 09:27:53
miniaturka

Papież: powrócić do źródeł radości

Życie chrześcijańskie nie polega na ćwiczeniu się w zachowywaniu przykazań, ale na pójściu niepodzielnym i wolnym sercem za największą miłością naszego życia. To główne przesłanie papieskiej homilii wygłoszonej podczas Mszy kanonizacyjnej.
2018-10-15 10:01:52
miniaturka

Kard. Nycz: Ojcostwo Boga wzorem ojcostwa ziemskiego

O rozumieniu ojcostwa przez Jana Pawła II, działaniach Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz potrzebie naśladowania papieża Polaka mówił kard. Kazimierz Nycz w wywiadzie udzielonym TVP przed XVIII Dniem Papieskim.
2018-10-15 10:54:42
miniaturka

II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”

Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła - to myśl przewodnia II Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, który odbywać się będzie od 15 do 22 października w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi, Częstochowie i Krakowie.
2018-10-15 11:15:45
miniaturka
play

Kard. Grocholewski o św. Janie Pawle II: Był ilustracją tego, o czym nauczał

To był Papież, który był prawdziwym człowiekiem. Był ilustracją tego, o czym nauczał. - powiedział kard. Zenon Grocholewski w wywiadzie dla biura prasowego archidiecezji krakowskiej.
2018-10-15 11:43:10
miniaturka

Nagroda „Lux ex Silesia” dla prof. Mieczysława Chorążego

Prof. Mieczysław Chorąży - światowej sławy onkolog, żołnierz AK i powstaniec warszawski odebrał wczoraj Nagrodę "Lux ex Silesia" przyznawaną przez metropolitę katowickiego za trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.