Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-06-12 12:42
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Japonia: napływ młodych migrantów katolików

Do Japonii przybywa coraz więcej migrantów – katolików, którzy stają się dużym wyzwaniem dla tamtejszej wspólnoty Kościoła. W niektórych parafiach odprawiane są już Msze w innych językach.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Kościół w Japonii staje się coraz bardziej wielonarodowy, szczególnie dzięki napływowi młodych katolików z Filipin i Wietnamu. Nie jest to łatwe doświadczenie, ale z drugiej strony wspaniałe wyzwanie dla naszego Kościoła – stwierdził pracujący tam misjonarz. O. Ignacio Martinez, Meksykanin dodał, że społeczeństwo japońskie się starzeje i choć z jednej strony starość niesie z sobą wielkie doświadczenie życiowe, to z drugiej napływ młodych katolików z innych krajów, o silnej, dynamicznej wierze wnosi nowego ducha, na którego trzeba się otworzyć.

Inny z pracujących tam misjonarzy, również Meksykanin, o. Antonio Camacho Muñoz, przyznał, że Japonia jest krajem zasadniczo zamkniętym i nieufnym wobec obcokrajowców i z tego powodu przed wspólnotą Kościoła katolickiego otwiera się wielka praca, aby zrozumieć, jak ich przyjąć. W niektórych kościołach już rozpoczęto celebracje Mszy w innych językach.

Jako inny znak otwierania się Kościoła w Japonii o. Martinez podał ostatnie dwie nominacje biskupów. Po raz pierwszy ordynariuszem Tokio został Japończyk, który wcześniej przez lata pracował jako misjonarz w Afryce, a biskupem innej japońskiej diecezji (Naha) został Amerykanin, pracujący od lat w Japonii. 


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: misje, migranci, Japonia, Tokio, o. Antonio Camacho Muñoz