Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-27 09:20
nc / Dorota Hałasa

Japonia: cytaty z papieża Franciszka

Troska o życie, o świat bez broni atomowej i energii jądrowej oraz o bardziej ludzkie społeczeństwo – to główne tematy, którymi zajmuje się japońska prasa po zakończonej wizycie Papieża Franciszka. Zwrócono również uwagę na to, że w papieskiej Mszy w Tokio uczestniczyło 50 tys. osób.

Telewizja publiczna NHK pokazała fragmenty ostatniego przemówienia Papieża w Japonii. Franciszek apelował do studentów katolickiego uniwersytetu Sophia, aby w każdej sytuacji, nawet w najbardziej złożonej, zwracali uwagę na to, aby ich zachowanie było sprawiedliwe i humanitarne, uczciwe i odpowiedzialne. Aby młodzi stawali w obronie bezbronnych i słabych.

W kontekście hasła papieskiej wizyty: „Chroń każde życie” media zwróciły uwagę na przykład byłego boksera, 83 letniego Iwao Hakamady. Został on niewinnie skazany na karę śmierci za morderstwo. Po odsiedzeniu 48 lat w celi śmierci został zwolniony na podstawie dowodów, które potwierdziły jego niewinność. W więzieniu przyjął chrzest i został katolikiem. Jego obecność na Mszy papieskiej przywodzi na myśl problem kary śmierci. Japonia należy do nielicznych krajów na świecie, w których kara śmierci jest podtrzymywana ze względu na wysokie poparcie społeczne. Za jej utrzymaniem jest od wielu lat 80% społeczeństwa.

„Modlitwa, języki obce i różne przemyślenia” – w taki sposób gazeta Asahi podsumowała papieską Mszę w Tokio. Dziennik zwrócił szczególną uwagę na spotkanie Franciszka z osobami poszkodowanymi w wyniku tzw. „trzech katastrof”, czyli trzęsienia ziemi, tsunami i skażenia promieniotwórczego w północnej Japonii 8 lat temu. Papież wspomniał, że episkopat japoński apeluje o wstrzymanie produkcji energii jądrowej. Gazeta Asahi uważa, że Franciszek popiera stanowisko episkopatu.

„Osamotnienie, konkurencja, niepokój wśród ludzi”. W taki sposób zatytułowała artykuł o wystąpieniach Papieża gospodarcza gazeta Nikkei. Dziennik zacytował słowa Franciszka: „Japonia jest wprawdzie krajem, którego społeczeństwo osiągnęło wysoki rozwój technologiczny, ale jest wielu ludzi, którzy czują się osamotnieni”.

Z kolei anglojęzyczna gazeta The Japan Times porusza problem rosnącej liczby cudzoziemców w Japonii. Podaje przykład młodego Filipńczyka Cachuela, który ze wzruszeniem mówił o przezwiskach, z którymi spotkał się w szkole podstawowej z tego powodu, że był cudzoziemcem. Dziennik zwraca uwagę, że Papież podkreślił potrzebę różnorodności w społeczeństwie i powiedzenia zdecydowanego „nie” znęcaniu się nad innymi. Japonia boryka się z głębokim niżem demograficznym. Jest skazana na przyjmowanie rąk do pracy z innych krajów azjatyckich. Sprawia to, że maleje liczba katolików japońskich, a powiększa się liczba katolików cudzoziemców – zauważa The Japan Times.

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-26 16:08:32
miniaturka

Caritas rusza ze zbiórką żywności!

Czy mieszkańcy Mazowsza i Lubelszczyzny chętnie biorą udział w zbiórkach żywności, które wspomagają osoby potrzebujące przed Świętami Bożego Narodzenia? Tego dowiemy się już 6 i 7 grudnia 2019 r.
2019-11-27 08:30:17
miniaturka
play

Papież: NIE dla broni nuklearnej powinno wejść do Katechizmu

Energia atomowa, podróż do Japonii, działania na rzecz pokoju oraz uszczelnienie mechanizmów kontroli finansowej na Watykanie - to niektóre tematy spotkania z dziennikarzami w drodze powrotnej Franciszka z Azji. Papież wskazał także, że nie padło pytanie o wizytę w Tajlandii.
2019-11-27 08:44:36
miniaturka
play

Papież poruszony wizytą w Japonii

Franciszek wyznał, że po wysłuchaniu świadectw ludzi ocalałych z zagłady nuklearnej oraz odwiedzeniu Nagasaki i Hiroszimy jeszcze lepiej rozumie dlaczego rozbrojenie nuklearne jest tak ta ważne dla przyszłości ludzkości i pokoju na świecie.
2019-11-27 09:45:44
miniaturka

Albania: Caritas spieszy na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi

Trzęsienie ziemi, które ubiegłej nocy około godziny 3.50 czasu lokalnego dotknęło Albanię spowodowało ogrmone straty. Są informacje o kilkunastu ofiarach śmiertelnych, ale sporo ludzi znajduje się nadal pod gruzami. Liczba rannych sięga 600.
2019-11-27 10:00:26
miniaturka
play

Japonia: o papieżu piszą także gazety sportowe

Japończycy określili wizytę Franciszka maratonem. Z troską myśleli o tym, jak co bądź sędziwy Papież poradzi sobie z tak napiętym programem. Cały czas trwała modlitwa w intencji Ojca Świętego.
2019-11-27 10:18:18
miniaturka

Masz wiadomość - nowe materiały formacyjne dla młodych

Trwają przygotowania do 37. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Z tej okazji Krajowe Biuro Organizacji ŚDM udostępnia materiały formacyjne dla młodych na trzy kolejne lata: 2019-2022.