Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-13 11:24
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Japonia: apel biskupów w rocznicę katastrofy w Fukushimie

Japońscy biskupi po raz kolejny zaapelowali o wycofanie się tego kraju z energii nuklearnej. Okazją ku temu była 8. rocznica katastrofy elektrowni w Fukushimie, spowodowanej przez trzęsienie ziemi i tsunami. W jej wyniku zginęło 18,5 tys. osób.

Autor/źródło: pixabay, sakkanan11,CC0

Jak zauważa abp Joseph Mitsuaki Takami z Nagasaki, Japonia zbyt szybko zapomniała o tej tragedii, zwłaszcza ci, którzy nie zostali w sposób bezpośredni dotknięci przez tę katastrofę. Rząd otwarcie powraca do rozbudowy elektrowni atomowych, lekceważąc związane z tym zagrożenia.

Zdaniem episkopatu po katastrofie w Fukushimie energii nuklearnej nie można już uważać za bezpieczną i sprawiedliwą. Trzeba się przestawić na inne źródła energii, a elektrownie atomowe po prostu zamknąć – mówi abp Takami.

Abp Takami: katastrofa w Fukushimie trwa nadal

    “Trzeba pamiętać, że katastrofa w Fukushimie jeszcze się nie skończyła. Jej skutki trwają nadal – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Takami. – 40 tys. mieszkańców tego regionu nadal nie powróciło do swych domów. Wiele rodzin żyje dziś w innych regionach. Dzieci z okolic Fukushimy są dyskryminowane i szykanowane w szkole. Ponadto sama elektrownia nie została w pełni zabezpieczona. Rząd włożył w to ogromne pieniądze, równowartość 200 mld euro, a mimo to problemy się nie skończyły. Elektrownia w Fukushimie nadal stanowi zagrożenie nuklearne.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-13 09:59:30
miniaturka

Nikaragua: nuncjusz odwiedził więźniów politycznych

Nuncjusz apostolski w Nikaragui odwiedził więźniów politycznych. W tym kraju jest ich ponad 600. Są ofiarami represyjnych działań rządu Daniela Ortegi przeciw ludności domagającej się swoich praw.
2019-03-13 10:02:58
miniaturka

Dzisiaj mija 6. rocznica wyboru papieża Franciszka (galeria)

Papież Franciszek obchodzi dzisiaj 6. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową. Wiadomość o decyzji Kolegium Kardynalskiego o wyborze kard. Jorge Mario Bergoglio, arcybiskupa Buenos Aires na papieża podał 13 marca 2013 r. kardynał-protodiakon Jean-Louis Tauran.
2019-03-13 10:25:32
miniaturka

O. Cantalamessa: wejść w siebie, aby spotkać żywego Boga

Franciszek jest na rekolekcjach zamkniętych w Arrici pod Rzymem, jednak po powrocie do Watykanu w każdy piątek wraz ze swymi współpracownikami będzie wysłuchiwał nauk wielkopostnych papieskiego kaznodziei.
2019-03-13 11:54:03
miniaturka

Kard. Schönborn: Papież walczy z nadużyciami w imię miłosierdzia

Dokumentem, który najpełniej oddaje nauczanie Papieża Franciszka jest jego adhortacja apostolska „Evangelii gaudium”. Zachęcając nas do głoszenia radości Ewangelii, ukazał nam centralne przesłanie swego pontyfikatu – uważa kard. Christoph Schönborn.
2019-03-13 12:27:22
miniaturka
play

Po co w Kościele obrządki liturgiczne, rytuały?

- Kościół sprawuje liturgię, ponieważ jest posłuszny poleceniu naszego Pana Jezusa Chrystusa. Sprawowanie liturgii jest związane z kolei z konkretną jej formą, którą tworzy określony rytuał - tłumaczył ks. dr Paweł Cieślik.
2019-03-13 12:49:52
miniaturka

Aktywiści LGBT w szkołach bez zgody rad rodziców

Instytut Ordo Iuris wziął pod lupę szkoły, w których umożliwiono działalność organizacjom ruchu LGBT.