Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-14 15:14
S. Zielińska / KAI

Jan Paweł II bronił godności człowieka, czerpiąc z myśli św. Jana od Krzyża

Święty Jan Paweł II był symbolem obrony praw narodów i jednostek, praw dziecka i starca, godności każdego człowieka w dzisiejszym świecie. - mówił o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD podczas Mszy św. przy grobie Jana Pawła II.

Francisco de Zurbarán, Św. Jan od Krzyża
Autor/źródło: Wikimedia Commons / Domena publiczna

O. Szczepan T. Praśkiewicz OCD z Wadowic, konsultor ds. kanonizacyjnych w Kurii Rzymskiej i Metropolitalnej Krakowskiej, 14 grudnia przewodniczył kolejnej czwartkowej liturgii przy grobie Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Wraz z nim koncelebrowało ją około 50 księży, m.in. abp Konrad Krajewski z Watykanu i Mirosław Gucwa – biskup nominat diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.

Karmelita zauważył na wstępie, że dzisiejsza Msza św., transmitowana przez Radio Watykańskie, wypada w liturgiczne wspomnienie św. Jana od Krzyża, o którym Karol Wojtyła powiedział, podczas pobytu przy jego grobie w Segowii, że „był on dla niego przyjacielem i mistrzem, który wskazywał mu zawsze światło wiary jaśniejące w ciemności i prowadzące do Boga”.

O. Praśkiewicz podzielił się następnie wspomnieniem sprzed ponad 30 lat, gdy jeszcze jako kleryk na rzymskim „Teresianum” został wraz z innymi zaproszony na Mszę św. do prywatnej kaplicy św. Jana Pawła II, właśnie w dniu 14 grudnia. „W pierwszym czytaniu mszalnym, podobnie jak dziś, rozbrzmiewały słowa Izajasza: «Ja, twój Bóg, ująłem cię za prawicę, mówiąc ci: Nie lękaj się, przychodzę ci z pomocą. (…) Tyś moim!». Wychodząc od tych słów, Ojciec Święty rozwinął spontaniczne rozważanie na temat godności ludzkiej osoby” – zaznaczył przywołując wygłoszone wówczas słowa papieża o św. Janie od Krzyża i jego wielkim poczuciu godności człowieka.

„Fundament praw człowieka stanowią: stworzenie go na obraz i podobieństwo Boże, jego odkupienie krwią Chrystusa, obdarowanie go – w Chrystusie – synostwem Bożym i powołanie go do życia z Bogiem samym przez całą wieczność. I właśnie te względy teologiczne, a nie polityczne, motywowały nauczanie św. Jana Pawła II” – przypomniał zakonnik. Dodał, że wobec wszelkich „pseudopraw”, sprzecznych z prawem naturalnym i moralnym, formułowanych dziś przez środowiska liberalne, nie można nie wyrazić sprzeciwu. Przypomniał, że św. Jan Paweł II czynił to z odwagą.

Zdaniem o. Praśkiewicza św. Jan Paweł II czerpał swą inspirację do obrony osoby ludzkiej z nauczania hiszpańskiego doktora Karmelu. „Św. Doktor Karmelu rzeczywiście nie tylko przypomina o wielkiej godności człowieka, ale przeżywa ją w swoim doświadczeniu”. Karmelita zwrócił uwagę, że opisywanej przed tego mistyka godności nie da się porównać z czymkolwiek innym. „A dzieje się tak tylko po to, abyśmy mogli zanurzyć się w Chrystusie, który przychodzi, co szczególnie rozważamy w Adwencie; który przychodzi na spotkanie z nami także w tej Eucharystii, którą sprawujemy. Przychodzi po to, abyśmy, kontemplując Go, znaleźli ostateczną rację naszego życia, naszej godności dzieci Bożych, tak aby zrealizowało się w nas, opisane przez św. Jana od Krzyża, «nada y todo»: by Chrystus był naszym wszystkim, a wszystko to, co nie jest Chrystusowe, było niczym” – powiedział na zakończenie kaznodzieja.

Czwartkowe liturgie przy grobie Jana Pawła II zaczęto odprawiać zaraz po śmierci papieża Polaka i na stałe wpisały się one w tradycję polskiego pielgrzymowania do Watykanu.

rk (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-14 13:45:59
miniaturka

Kolędnicy Misyjni pomogą dzieciom w Syrii i Libanie

Na przełomie roku 2017/18 Kolędnicy Misyjni pospieszą z pomocą m.in. dzieciom w Syrii i w Libanie. Zwrócą uwagę na trudną sytuację swoich rówieśników, którzy cierpią z powodu konfliktów zbrojnych.
2017-12-14 14:15:55
miniaturka

Fundacja Mamy i Taty przygotowuje portal dla rodzin z kryzysie

Wkrótce prezentacja portalu, na którym pomocy mogą szukać małżeństwa zmagające się z różnymi problemami. Portal przygotowała Fundacja Mamy i Taty, która organizuje znane prorodzinne kampanie.
2017-12-14 14:52:03
miniaturka

Papież: czułość Boga najpełniej objawia się w Bożym Narodzeniu

O czułości Boga, mówił Papież w homilii, którą wygłosił w kaplicy w Domu św. Marty. Inspiracją był fragment z księgi proroka Izajasza, gdzie Bóg zwraca się do nas jak ojciec do dziecka.
2017-12-14 15:26:44
miniaturka

Druga rocznica śmierci o. Jana W. Góry OP

Dzień, w którym o. Jan W. Góra OP odszedł do domu Ojca jest w naszej pamięci ciągle żywy. 21.12.2015, godz. 19:33. Mijają dwa lata – potrzeba naszych serc to złączyć się we wspólnej modlitwie.
2017-12-14 15:31:59
miniaturka

Sylwester na Jamnej

„Gdy przybywamy do miejsca, w którym czuje się świętość, gdzie po wyjściu z kościoła podziwiać możemy opromienione słońcem Tatry, otacza nas cisza, a ludzie się uśmiechają i są jakby spokojniejsi, to chciałoby się zostać tam na zawsze. Jak dobrze, że Jamna czeka na nas z całym swym urokiem. Tam trzeba wracać o każdej porze roku!”
2017-12-14 15:49:05
miniaturka

Obradowała Rada Duszpasterska archidiecezji przemysko-warszawskiej

Konsultacje w sprawie kalendarza liturgicznego i przygotowania do jubileuszu 325-lecia pełnej jedności eparchii przemyskiej ze Stolicą Piotrową – to niektóre tematy obrad greckokatolickiej Rady Duszpasterskiej archidiecezji przemysko-warszawskiej.