Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-23 11:01
JR

Jan Matejko to geniusz, który zasługuje na międzynarodową sławę

National Gallery jest pierwszą instytucją sztuki poza Polską, która stara się przedstawić Matejkę jako jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa historycznego u schyłku trwania tego szlachetnego prądu w międzynarodowej historii sztuki – powiedział Christopher Riopelle, kurator National Gallery w Londynie.

Autor/źródło: wikipedia.org

Do 30 sierpnia można jeszcze oglądać wystawę „Conversations with God: Jan Matejko's Copernicus” w londyńskiej National Gallery. Głównym jej eksponatem jest obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Jak mówi w wywiadzie dla Teologii Politycznej Christopher Riopelle, kurator wystawy, jej celem było przedstawienie Jana Matejki szerokiej zagranicznej publiczności.

„Wystawa «Conversations with God: Jan Matejko's Copernicus» wydała się nam doskonałą platformą dla tego celu, ponieważ Kopernik i jego nauka są przedmiotem powszechnego zainteresowania i oddziaływania – w końcu każde dziecko uczy się o nim w szkole – w znacznie większym stopniu, niż inne tematy zaczerpnięte z polskiej historii. Podam tu choćby przykład obrazu «Kazanie Skargi» Jana Matejki – to genialne, przejmujące i teatralne dzieło, jednak nie jest one bezpośrednio czytelne dla odbiorców spoza Polski”.

Jak zaznaczył, wybór przystępnego i powszechnie rozpoznawalnego tematu miał pomóc trafić do publiczności, aby pokazać talent Matejki i uniwersalność jego dzieł.

„Czy nam się to udało? Czas pokaże, czy nasza niewielka wystawa pomogła wprowadzić Matejkę do szerokiej, międzynarodowej dyskusji na temat malarstwa historycznego, a szczególnie tego, które podejmowało tematykę narodową w dobie kształtowania się nowoczesnych narodów, czyli pod koniec XIX wieku” – mówił kurator.

Podkreślił, że nie chodziło o tłumaczenie światu odkryć Kopernika i kontekstu naukowego, ale o pokazanie kunsztu Matejki.

„Nas interesował przede wszystkim Matejko jako niezwykły artysta, u nas prawie nieznany, działający w wyjątkowym kontekście intelektualnym Krakowa w drugiej połowie XIX wieku, gdy toczyła się debata o ponownym zjednoczeniu i odrodzeniu Polski. Chcieliśmy uchwycić jego wizualną wyobraźnię, zdolność odnajdywania malarskiej ekspresji głębokich przeżyć, czy wreszcie ukuty przez niego język wizualny, w którym opowiedział nam o umyśle geniusza w czasie wielkiego odkrycia”.

Wskazał, że „National Gallery jest pierwszą instytucją sztuki poza Polską, która stara się przedstawić Matejkę jako jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa historycznego u schyłku trwania tego szlachetnego prądu w międzynarodowej historii sztuki”.

„Matejko to geniusz, który zasługuje na to, by być lepiej znanym poza granicami Polski. To jest nasze zdanie i zasadniczy cel wystawy” – zaznaczył kurator.

Źródło: Teologia Polityczna


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-23 09:51:04
miniaturka

Do Grecji wyrusza kolejna grupa polskich strażaków

Do gaszenia pożarów w Grecji wyrusza kolejna grupa polskich strażaków. Obyście jak najszybciej wykonali swoje zadanie i wszyscy powrócili zdrowi do Polski - powiedział rano w poniedziałek w czasie konferencji prasowej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
2021-08-23 10:02:41
miniaturka

Afganistan: o co powinniśmy się modlić

Afganistan jest drugim po Korei Północnej krajem na Światowym Indeksie Prześladowań Chrześcijan. Obecna sytuacja jest alarmująca i powinna skłaniać nas do szczególnie intensywnej modlitwy za ten kraj
2021-08-23 10:06:11
miniaturka

Zmiana płci u dziecka. Różne drogi Szkocji i Teksasu

„Okazuje się, że wykastrowanie chłopca bez wiedzy jego rodziców to dla jednych dobrodziejstwo i przejaw samospełnienia, a dla innych skrzywdzenie bezbronnego dziecka. To dwie drogi, którymi może podążyć nasza cywilizacja” – pisze Grzegorz Górny, odnosząc się do praw zmiany płci u dzieci.
2021-08-23 11:08:08
miniaturka

WHO zwiększa presję proaborcyjną

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) aktualizuje swoje wytyczne dotyczące „bezpiecznej aborcji”. Opublikowany niedawno artykuł wskazuje, że będzie się to wiązać ze zwiększoną presją na wszystkie kraje, które w swoim prawie mają zawartą ochronę życia poczętego
2021-08-23 11:18:20
miniaturka
play

Cudowny utwór „W Twoje ręce”! Porusza serce i ukazuje piękno przebaczenia

„Zmęczyłam się historią ciągłych upadków mych... lecz powiedział ktoś: Ty przebaczaniem nie męczysz się nigdy...” – śpiewa s. Joanna Jabłońska MC w utworze „W Twoje ręce”, który wykonuje wraz z o. Marcinem Kowalewskim CMF.
2021-08-23 11:54:19
miniaturka

Jeśli kobietom mówi się prawdę i oferuje pomoc, odrzucają aborcję

„Jeśli kobietom mówi się prawdę, jeśli oferuje się im alternatywy dla aborcji, większość z nich wybiera życie” – powiedziała Kathy Sparks Lesnoff. Jako pielęgniarka asystowała przy wielu aborcjach. Zrozumiała jednak, że zabija dzieci i dziś pomaga kobietom, które są w trudnej sytuacji w związku z ciążą.