Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-14 08:39
JR / PAP

Jakie są zasady uznawania szczepień przyjętych w różnych miejscach?

Strona polska uznaje osobę, która przyjęła pierwszą dawkę za granicą, a drugą w Polsce, za osobę w pełni zaszczepioną, mimo że w polskim systemie szczepień widnieje jako zaszczepiona tylko jedną dawką. Warunek – musi być zaszczepiona preparatem dopuszczonym w UE – przekazał Jarosław Kieszek.

Autor/źródło: PAP

Centrum e-Zdrowia potwierdziło w rozmowie z PAP, że trwają prace nad rozwiązaniem uzupełniania danych historycznych, żeby można było zagraniczne szczepienie dopisać do naszego systemu tak, aby pojawiła się w nim informacja o pełnym zaszczepieniu. Dotyczy to jedynie szczepionek zaakceptowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA). Rozwiązanie to powinno być udostępnione do końca sierpnia 2021 roku.

Obecnie, jeśli ktoś przyjął jedną dawkę poza Polską i drugą w Polsce, to posiada dwa certyfikaty o przyjęciu pierwszej dawki w dwóch krajach.

„Taka osoba w polskim systemie widnieje jako zaszczepiona jedną dawką. Wynika to z tego, że jedynie szczepienie wykonane w ramach Narodowego Programu Szczepień może zostać odnotowane w e-Karcie Pacjenta i będzie potwierdzone polskim certyfikatem” – wyjaśnił Kieszek.

Zapytany o to, jakiej liczby osób taka sytuacja może dotyczyć, odpowiedział, że CeZ nie dysponuje takimi danymi.

Równocześnie zaznaczył, że strona polska uznaje dokumenty (w języku polskim lub angielskim), które jednoznacznie potwierdzają, że dana osoba przyjęła komplet szczepień preparatem uznawanym przez KE (preparat Pfizera o nazwie Comirnaty, Moderny – Covid-19 Vaccine Moderna, AstryZeneki - Vaxzevria i firmy Janssen – COVID-19 Vaccine Janssen) i od przyjęcia ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni.

„Osoba taka jest traktowana jako zaszczepiona i może być na przykład zwolniona z kwarantanny czy nie będzie wliczana do limitu osób np. podczas imprez okolicznościowych. Nie pozwala to jednak na wpisanie takiego szczepienia do system e-zdrowie (P1), tak by było one widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta” – wyjaśnił dyrektor CeZ.

Osoby, które przyjęły szczepienie w innym państwie mogą posługiwać się zaświadczeniami wydanymi przez ten kraj. Jeśli szczepienie to miało miejsce w UE, to osoby te będą mogły pobrać Unijny Certyfikat COVID zgodnie ze ścieżką zapewnioną przez władze danego kraju.

„Jeśli szczepienie zostało wykonane poza UE, to Unijny Certyfikat COVID może być kompatybilny z innymi systemami w krajach trzecich, ale jest to kwestia oddzielnie wypracowanych porozumień między UE a danym państwem” – zaznaczył.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-13 15:31:34
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Mądrzy i wielcy są często jak naczynia wypełnione po brzegi (najczęściej samym sobą) – niezdolni do przyjęcia żadnej łaski, żadnego daru. Prostaczkowie to ci, którzy mimo własnych słabości i ograniczeń potrafią żyć pięknie, pozostając cały czas dzieckiem wewnątrz.
2021-07-13 15:54:55
miniaturka

Czy grozi nam zapaść demograficzna? Wiceminister: przed nami olbrzymie zadania

Aby zbliżyć się do wskaźnika zastępowalności pokoleń, musimy wykonać olbrzymie zadania; bez nich niestety grozi nam zapaść demograficzna, a do tego nie możemy dopuścić – powiedział we wtorek w Katowicach podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
2021-07-13 16:11:18
miniaturka

Rząd szykuje zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym

Wysokość składki OC uzależniona od liczby punktów karnych; kasowanie punktów po upływie 2 lat, a także zaostrzenie kar m.in. w przypadku prowadzenia auta po pijanemu – to tylko niektóre założenia zmian w zakresie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
2021-07-14 08:49:08
miniaturka

W Ur powstanie kościół pw. Abrahama, ojca wszystkich wierzących

W miejscu urodzin Abrahama ma powstać kościół oraz sala spotkań dla pielgrzymów. Byłyby to ważny punkt odniesienia dla przedstawicieli wszystkich religii abrahamicznych przybywających do Ur, które w czasie swej historycznej pielgrzymki do Iraku odwiedził papież Franciszek.
2021-07-14 09:01:37
miniaturka

Wielkie protesty społeczne na Kubie. Sytuacja mieszkańców jest dramatyczna

Największe od 30 lat protesty społeczne mają miejsce na Kubie. Zostały wywołane dramatyczną sytuacją ekonomiczną mieszkańców wyspy. Ludzie wyszli na ulice, domagając się pomocy żywnościowej i niezbędnych lekarstw, także do walki z koronawirusem.
2021-07-14 09:30:37
miniaturka

Episkopat Francji: państwo nie ufa obywatelom. Coraz mniej wolności, więcej kontroli

Francuscy biskupi są zaniepokojeni podejściem państwa do obywatela. „Zmienia się jego filozofia. Od wolności przechodzimy do kontroli, od zaufania do nieufności i mnożenia certyfikatów, które mają potwierdzić, że obywatel jest naprawdę obywatelem” – mówi przewodniczący episkopatu Francji.