Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-12 11:52
mk / Tygodnik Solidarność

Jaki był pan Sławek, Polak, który zmarł w szpitalu w Plymouth?

Życzliwy, pogodny, rodzinny, religijny – tak charakteryzuje swojego brata Renata Szpaczyńska. „Był bardzo zbulwersowany sprawą Alfiego Evansa i mówił mi, że nie rozumie, dlaczego sędziowie i lekarze mają moc decydowania o jego życiu” – wspomina w „Tygodniku Solidarność”.

Autor/źródło: Arch. rodzinne /Centrum Życia i Rodziny

Mężczyzna zmarł po tym, jak angielski szpital odłączył go od aparatury, podającej wodę i pożywienie. Walka jego matki i sióstr o przewiezienie pana Sławka do Polski i dalsze leczenie poruszyła wiele osób. W rozmowie z Cezarym Krysztopą, opublikowanej na łamach „Tygodnika Solidarność” o swoim bracie opowiada Renata Szpaczyńska.

„Sławek był bardzo życzliwym, pogodnym i rodzinnym człowiekiem. Mieliśmy dobre relacje, przyjacielskie, rozmawialiśmy o wszystkim. Był dowcipny, inteligentny, interesował się polityką i historią. Był religijny, miał konserwatywne poglądy” – wspomina R. Szpaczyńśka.

Zapytana, „czy cokolwiek mogło wcześniej wskazywać na to, że w sytuacji, w której znalazł się w szpitalu w Plymouth, wolałby odejść”, odpowiada: „Nie. Nawet jego żona w zeznaniu sądowym stwierdziła, że on mówił, że chciałby, żeby zrobić wszystko, aby ratować mu życie, dopóki się da. Był bardzo zbulwersowany sprawą Alfiego Evansa i mówił mi, że nie rozumie, dlaczego sędziowie i lekarze mają moc decydowania o jego życiu”.

O życiu pana Sławka zdecydowali właśnie lekarze i sąd, który uznał, że podawanie mu wody i pożywienia „nie leży w jego najlepszym interesie”. Decyzję zaakceptowała żona, ale mocno sprzeciwiały się jej matka i dwie siostry.

„Moja siostra, która mieszka w Anglii, pojechała do szpitala i tam powiedziano jej, że nie może nic z tym zrobić. Gdy zapytała o badania, odpowiedziano jej, że badania są nieważne, bo oni widzą klinicznie, że jego stan się nie poprawi. Lekarz powiedział, że nigdy się nie obudzi i nigdy nie będzie oddychał sam” – opowiada Renata Szpaczyńska.

Przytacza opinie innych lekarzy i starania rodziny o niezależną konsultację. „On żył, lekarze ze szpitala mówili, że może żyć i 10 lat. Nawet konsultant sądowy dawał mu 20 procent szans na dojście do stanu minimalnej świadomości. Prof. Maksymowicz dawał szansę na rehabilitację i dojście do stanu świadomości” – mówi siostra pana Sławka.

Ocenia, że w Anglii takie podejście jest czymś normalnym. „Nie chcieli wypuścić brata ze swoich rąk, bo jeśli jego stan poprawiłby się, to cały ich system stanąłby pod znakiem zapytania” – komentuje R. Szpaczyńska.

Źródło: „Tygodnik Solidarność”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-12 10:00:13
miniaturka

Flaga Unii Europejskiej powstała z inspiracji chrześcijańskiej. I nic tego nie zmieni!

Ostatnio pojawiają się komentarze, że flaga Unii nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Mowa o znakach zodiaku, liczbie miesięcy... Byle nie o chrześcijańskich korzeniach. Historii jednak nikt nie zmieni. Sam Arsène Heitz, autor koncepcji flagi, wyznał przed śmiercią, że inspirował się wizerunkiem Maryi.
2021-02-12 10:09:17
miniaturka

Polska firma stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu

Firma ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. Wynalazek zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie firmy w Zaczerniu koło Rzeszowa (Podkarpackie).
2021-02-12 10:53:01
miniaturka

Konferencja prasowa Polonia on-line i Familijna Polonia

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej oraz Fundacja Instytut Mediów zapraszają na konferencję prasową online pt.: „Polonia on-line” + „Familijna Polonia” w poniedziałek 15 lutego o godz. 11:00. Konferencja prasowa będzie poświęcona podsumowaniu realizacji projektu „Polonia on-line”, który był prowadzony w 2020 r. oraz kontynuowaniu dalszych inicjatyw duszpasterstwa polonijnego w 2021r. w ramach programu „Familijna Polonia”. Program „Familijna Polonia” obejmuje organizację Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych, połączonych z warsztatami i szkoleniami, a także z prowadzeniem poradnictwa rodzinnego w środowiskach polonijnych.
2021-02-12 12:36:49
miniaturka

Promocja gospodarcza Polski za granicą. Mamy plan i pomysł na jego realizację

Szeroko pojęta promocja gospodarcza oznacza przede wszystkim wzmocnienie rozpoznawalności polskich produktów, jak również budowanie wizerunku Polski jako kraju atrakcyjnego gospodarczo – przekonuje Robert Tomanek, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
2021-02-12 13:02:11
miniaturka

Na szczycie morskiej turbiny wiatrowej

Skąd pochodzi energia zasilająca pojazdy elektryczne? Udaliśmy się do farmy wiatrowej Teesside, aby bezpośrednio zbadać sposób, w jaki wytwarza się czystą energię.
2021-02-12 13:09:46
miniaturka

Śmierć pana Sławomira – musimy wyciągnąć wnioski z tej tragedii

Po śmierci mężczyzny, któremu szpital w Plymouth odłączył wodę i pożywienie, Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera o „przyjęcie rozwiązań prawnych, które zabezpieczą los milionów Polaków mieszkających i pracujących poza granicami naszego kraju”.