Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-19 13:16
AC / Centrum Pomocników Mariańskich

Jak żyją misjonarze w Kazachstanie w czasie pandemii?

Jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy tutaj, bo czujemy się potrzebni – mówią mariańscy misjonarze pracujący w Kazachstanie. Cieszą się z faktu, że od trzech tygodni jest tam lżejsza kwarantanna, zostały otwarte kościoły i mogą normalnie pracować.

Autor/źródło: Centrum Pomocników Mariańskich

Kazachstan to olbrzymi kraj w Azji Środkowej zamieszkały przez 16 mln osób. Katolicy stanowią 0,03% mieszkańców kraju, islam wyznaje 55% osób, natomiast prawosławni to 40% ludności. Marianie pracują tam w dwóch placówkach, w Tajynszy i Karagandzie, gdzie prowadzą parafie, głoszą rekolekcje, pomagają okolicznym kapłanom i prowadzą na szeroką skalę działalność charytatywną zwłaszcza dla dzieci osieroconych i z patologicznych rodzin oraz chorych. Otaczają także duszpasterską opieką siostry zakonne.

Jak żyją w Kazachstanie w czasie pandemii? Ksiądz Grzegorz Burdyński MIC jest od 10 lat na misjach w Kazachstanie, ksiądz Przemysław Męch MIC od 13 miesięcy, natomiast siostra Michaela ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Eucharystycznego z Mołdawii posługuje tam od półtora roku. Wszyscy cieszą się z faktu, że od trzech tygodni jest lżejsza kwarantanna, zostały otwarte kościoły i mogą normalnie pracować. „Wcześniej otwarta była tylko zakrystia, teraz ludzie mogą normalnie przychodzić na Mszę św.” – mówią misjonarze. Oprócz otwartych kościołów mogą być też organizowane spotkania wspólnot. W każdy piątek na spotkanie młodzieżowe przychodzi ponad osiemnaście osób. Otwarte jest też oratorium Dobrego Pasterza, które gromadzi dzieci i młodzież. Misjonarze cieszą się też z placu zabaw, który jest na ukończeniu i mają nadzieję, że jeszcze tej jesieni dzieci z niego skorzystają.

Choć sami są na misjach, to w swojej parafii zorganizowali małą zbiórkę, którą przez kurię przekażą innym misjonarzom. W sobotę ks. Męch wyjechał z ministrantami na niedzielę misyjno-powołaniową do miasteczka Małodiożny i tam odprawił dwie Msze św. Opowiadał o misji i powołaniu. W niedzielę natomiast, w kilku językach, misjonarze modlili się różańcem z dziećmi i młodzieżą w intencji misji i pokoju. Sami też proszą o modlitwę, bo jak mówią, teraz mają wszystko. Są szczęśliwi, bo czują się potrzebni. W Kazachstanie potrzeba nie tylko księży, ale także sióstr zakonnych i zakonników. Potrzeba każdych rąk do pracy.

Jak pisze papież Franciszek w orędziu na 94. Światowy Dzień Misyjny „Oto ja, poślij mnie”, Pan Bóg prosi nas o gotowość do wyruszenia i posyła nas na misję do świata i do narodów, aby „przez nasze świadectwo wiary i głoszenie Ewangelii, Bóg mógł ponownie ukazać swoją miłość”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-19 13:18:11
miniaturka

Zmarł Wojciech Pszoniak. Odszedł wielki artysta i piękny człowiek

Zmarł Wojciech Pszoniak, wybitny aktor filmowy i teatralny. Miał 78 lat. „Odszedł od nas Wielki Artysta. Niepowtarzalny. Piękny człowiek” – napisał we wspomnieniu ks. Andrzej Luter, duszpasterz i przyjaciel twórców oraz filmoznawca.
2020-10-19 13:31:16
miniaturka

Wirus niszczący relacje

W dobie pandemii jeszcze więcej słyszy się o kryzysie małżeństwa i rodziny. Pracownicy sądów mówią, że sprawy rozwodowe osiągają rekordową liczbę. Czy to na pewno efekt COVID-19, czy może inny wirus już dawno zaatakował ludzkie serca?
2020-10-19 14:09:21
miniaturka

Duchowni w niezłomnej służbie Bogu i ojczyźnie

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych honoruje kapłanów, którzy w wierze w Chrystusa służyli swojej ojczyźnie, często tracąc przy tym życie. Ich zaangażowanie w życie społeczne i w walkę o wolną Polskę wymagało wielkiej odwagi i poświęcenia.
2020-10-19 15:25:17
miniaturka

Czy każdy z nas ma być bogiem? Jesteśmy świadkami siania zamętu i przekręcania Ewangelii

Przed pseudoprorokami, powołującymi się na imię Boga, którzy sieją zamęt i przekręcają Ewangelię, ostrzega abp Wacław Depo.
2020-10-19 16:22:07
miniaturka

Państwo a obywatel – jak właściwie kształtować relacje?

Właściwe kształtowanie relacji pomiędzy państwem a obywatelem, w tym także tym, który jest przedsiębiorcą, jest obecne w piśmiennictwie już od starożytnych czasów. Szybko przy tym zdano sobie sprawę, że państwo jest na wyraźnie mocniejszej pozycji w tej relacji od obywateli.
2020-10-19 16:59:11
miniaturka

Jedenastu polskich biskupów zarażonych koronawirusem. Jaki jest obecnie ich stan?

Pięciu biskupów diecezjalnych, pięciu biskupów pomocniczych i jeden biskup pomocniczy senior uzyskali pozytywny wynik na COVID-19 i przebywają w izolacji bądź poddawani są leczeniu.