Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-08 13:46
AC / eSPe

Jak zatroszczyć się o siebie, by móc troszczyć się o innych?

„Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Aby naprawdę pokochać drugiego człowieka, trzeba pokochać siebie. W głębszym zrozumieniu tego faktu pomaga książka Julii Marie Hogan „Najpierw ty”.

Autor/źródło: Pixabay, congerdesign, licencja: CC0

„Na niezwykłą wartość tej książki składają się fachowa wiedza, przystępny język, możliwość pogłębienia i zrozumienia treści przez pytania do refleksji i dyskusji. Największy jej atut to strategia tworzenia krok po kroku osobistego planu troski o siebie, dającego szansę praktykowania otrzymanej wiedzy. Ja już zaczęłam i Was serdecznie do tego zapraszam!” - pisze s. Anna Maria Pudełko AP, rekomendując książkę Julii Marie Hogan „Najpierw ty”, która ukazała się na polskim rynku, dzięki Wydawnictwu eSPe.

Książka jest pełna pytań, wskazówek, przemyśleń, czy też cytatów znanych osób np. św. Jana Pawła II, Emmy Stone, Benjamina Franklina, Audrey Hepburn. Każda z tych postaci dzieliła się na swój sposób tym, jak można poznawać swoją wartość i jak tworzyć plan troski o siebie, aby móc troszczyć się o drugiego człowieka. Pierwsza część książki Julii Marie Hogan to właśnie poznawanie swojej wartości. To zastanawianie się nad tym, dlaczego czuję się tak, a nie inaczej, co mogę zmienić na lepsze, jak niwelować nadmiar stresu. To również podjęcie refleksji nad tym, na czym tak naprawdę troska o siebie polega, a na czym nie.

Druga część to strategia, o której wspomina s. Anna Maria Pudełko AP – strategia tworzenia planu troski o siebie. Po co? Po to, aby później móc lepiej troszczyć się i o drugiego człowieka. Aby móc dobrze pomagać innym, być dla innych, trzeba najpierw zadbać o siebie, o swoje wnętrze, o swoją psychikę, jak i o swoje ciało. W rozdziale znajdziemy miejsce na zapiski, jak i podpowiedzi, jak stworzyć taki plan, jak kontrolować emocje i jak ważny jest czas na modlitwę. Ludzie są obecnie tak zagonieni, że jak czasem nie zaplanują sobie pory na głębszą modlitwę, to może i to umknąć w wirze różnych zajęć.

Pod koniec lektury znaleźć można jednak ważne zastrzeżenie: „Niniejsza książka służy wyłącznie celom poznawczym. Nie została pomyślana jako środek zastępujący profesjonalną pomoc lekarską ani psychologiczną. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety, podjęciem aktywności fizycznej lub wprowadzeniem innych zmian w swoim stylu życia należy się skonsultować ze specjalistą w zakresie zdrowia. Jeżeli przeżywasz kryzys, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem doraźnej pomocy medycznej”. To dość istotne. Każda książka jest jedynie pomocą, a nie terapią. Pozycja Julii Marie Hogan na pewno jest warta uwagi, ale ani ona, ani polecane w niej inne lektury, nie zastąpią profesjonalnej pomocy, kiedy będzie ona potrzebna. Mogą dać jedynie impuls do tego, aby po tę pomoc się udać, jeśli ktoś czuje, że sam sobie nie poradzi. I to nie jest wstyd. To dbanie o siebie! Najpierw Ty… daj sobie pomóc, aby móc troszczyć się o innych.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-08 12:06:52
miniaturka

Watykan: kolejny episkopat zaproszony na wizytę „ad limina apostolorum”

Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 Stolica Apostolska powraca do regularnych spotkań międzynarodowych. Watykan przygotowuje się do podejmowania kolejnych biskupów w ramach wizyt „ad limina apostolorum”. Kolejnym po Polsce krajem, którego biskupi przyjadą do Rzymu z taką wizytą, będzie Holandia.
2021-06-08 12:13:29
miniaturka

Oskarżenia wobec abp. Gądeckiego ws. zaniedbań dot. nadużyć seksualnych są bezpodstawne

Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała oskarżenia dotyczące zaniedbań abp. Stanisława Gądeckiego w kwestii nadużyć seksualnych za bezpodstawne – czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dn. 8 czerwca br.
2021-06-08 12:54:54
miniaturka

Wakacje w pandemii. Jak COVID-19 wpłynął na plany urlopowe Polaków?

W tym roku więcej Polaków niż w 2020 r. planuje wyjazd na wakacje. 47 proc. chce spędzić urlop w Polsce – wynika z opublikowanego we wtorek badania ARC Rynek i Opinia. Dodano, że co czwarty Polak w tym roku nie planuje wyjazdu na wakacje.
2021-06-08 13:54:26
miniaturka

Niemcy: wizytatorzy apostolscy rozpoczynają pracę w archidiecezji kolońskiej

Do Kolonii przyjechali 7 czerwca dwaj wizytatorzy apostolscy, którzy na polecenie papieża Franciszka przeprowadzą kontrolę w tamtejszej archidiecezji. Kard. Anders Arborelius i bp Hans van den Hende mają „na miejscu wypracować obraz złożonej sytuacji duszpasterskiej w archidiecezji kolońskiej”.
2021-06-08 14:20:41
miniaturka

Miasto, które nigdy nie śpi, zasługuje na kaplicę, która nigdy się nie zamyka

Na Manhattanie powstanie kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Do tej pory jeden z najgęściej zaludnionych i najbardziej wpływowych obszarów w całych Stanach Zjednoczonych nie miał bowiem takiego miejsca. Prace mają ruszyć wczesną jesienią.
2021-06-08 14:22:39
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wiemy, jak ważne jest światło: w świetle kolory nabierają barw, w świetle znikają cienie. Przychodząc na świat, Jezus pragnął, aby stare Prawo nabrało nowych barw, aby zniknęły z niego cienie i aby dawało ludziom życie. Tym światłem jest oczywiście miłość. Bez miłości przykazania będą zawsze dla człowieka niezrozumiałe.