Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-13 15:01
JR / fotelik.info

Jak zapewnić dziecku bezpieczną podróż samochodem?

Przy zakupie fotelików należy kierować się ich oceną w testach zderzeniowych. Urządzenie powinno być też dopasowane do budowy ciała dziecka oraz profilowania kanapy samochodu – tak aby trzymało się na niej stabilnie i zapewniało właściwy kąt, chroniąc dziecko od opadania główki przy zasypianiu.

Autor/źródło: YouTube / fotelik.info

„Gdy myślę o Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, przed oczami mam wiele z tych wypadków, które analizowałem. Moją misją jest wyciąganie wniosków z wypadków, które już były, po to, by uratować inne dzieci i innych dorosłych. A nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że o ile nie zawsze mogą uniknąć przyczyn wypadków, bo one nie zawsze zależą od nich, o tyle mają wpływ na to, jakie skutki będzie miał ten wypadek dla ich zdrowia i życia” – wyjaśnia Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, który od kilkunastu lat bada wypadki drogowe z udziałem dorosłych i dzieci.  

W większości publikacji na temat wypadków samochodowych eksploruje się i nagłaśnia przyczyny powstania zdarzenia drogowego. Dużo się mówi o niedostosowaniu prędkości do warunków jazdy, o przekraczaniu prędkości, o nieustępowaniu pierwszeństwa czy też ciągle obecnej na naszych drogach jeździe pod wpływem alkoholu. Rzadko jednak jest poruszany kontekst podstawowy - co sprawia, że zderzenie samochodów staje się wypadkiem? Bo nie każde zderzenie samochodów jest wypadkiem.

Paweł Kurpiewski zajmuje się biomechaniką zderzeń od ponad 20 lat. Jest to nauka, która odpowiada na pytanie, jak chronić życie człowieka w sytuacji, gdy wypadek już jest.

Jakie są przyczyny śmierci dzieci w wypadkach samochodowych?

● foteliki, które nie chronią - tzw. pseudofoteliki

Przyczyną śmiertelnych i ciężkich obrażeń dzieci w wypadkach samochodowych jest najczęściej nieprawidłowo dobrany fotelik lub tzw. pseudo-fotelik, czyli urządzenie bez zaawansowanych testów zderzeniowych.

„Gdy myślę o tych ofiarach wypadków przychodzi mi na myśl dwoje niewinnych dzieci. 3,5-latek, który zginął, ponieważ jego fotelik samochodowy, kupiony w supermarkecie, został roztrzaskany na strzępy podczas zderzenia z prędkością 51 km/h. Jego rodzice nie wiedzieli, że to bardzo słaby fotelik, bo nigdy wcześniej nie spotkali się z wiedzą na ten temat, a kupili ten fotelik w sklepie jednej z dużych sieci” - mówi Paweł Kurpiewski.

Poza tym przy zakupie fotelików należy kierować się ich oceną w testach zderzeniowych (dostępne na stronie fotelik.info). Urządzenie powinno być też dopasowane do budowy ciała dziecka oraz profilowania kanapy samochodu – tak aby trzymało się na niej stabilnie i zapewniało właściwy kąt, chroniąc dziecko od opadania główki przy zasypianiu.

● nieprawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa

U dzieci od 0 do 4 lat o śmiertelnych skutkach wypadków decydują prawie zawsze obrażenia szyi i głowy. U starszych dzieci pomiędzy 4 a 12 rokiem życia, to skutek niedopasowania ich wymiarów i wytrzymałości organizmu do foteli samochodowych i samochodowych pasów bezpieczeństwa.

„Myślę też o 9-letnim chłopcu, który już w świetle prawa nie musiał jeździć w foteliku. On sam ani jego rodzice nie wiedzieli, jak prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa. A przy źle zapiętych pasach nie miał żadnych szans, by wyjść obronną ręką ze zderzenia, w którym uczestniczył” - wyjaśnia biomechanik zderzeń i dodaje: „Jego pas wskutek nieprawidłowego zapięcia spowodował wytrzewienie narządów wewnętrznych jamy brzusznej, gdyż pas biodrowy leżał na brzuchu, a pas barkowy był poprowadzony pod pachą, zamiast przez środek ramienia”.

Pas bezpieczeństwa jest zapięty prawidłowo wtedy, gdy pas biodrowy (dolna część pasa bezpieczeństwa) leży poniżej górnych kolców biodrowych przednich miednicy. Jeśli pas przebiega po brzuchu, to w momencie ostrego hamowania możemy stracić wątrobę lub inne narządy wewnętrzne, bo pas przez ucisk na brzuch je zgniecie. Część górna pasa bezpieczeństwa (pas barkowy), powinien przebiegać przez środek mostka i środek ramienia (z dala od skraju ramienia, ale również nie na szyi). „Za prawidłowe ustawienie górnej części pasa bezpieczeństwa odpowiada regulacja wysokości na tzw. słupku B, której blisko 3/4 Polaków nie używa” - podkreśla Paweł Kurpiewski.

Dodatkowo, kiedy nosimy kurtki i inną odzież wierzchnią, powinniśmy zdjąć je lub co najmniej rozpiąć, przed zapięciem pasów bezpieczeństwa.

Źródło: materiały prasowe / fotelik.info

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-13 13:26:51
miniaturka

Premier przedstawił szczegóły rozmów z Pfizerem

Prowadzimy trudną walkę z COVID-19, ale widzę, że tę walkę wygramy. Musimy tylko ograniczyć jak najszybciej straty dla gospodarki, a do tego będzie też służył cały proces szczepienia, by jak najszersze grupy naszych obywateli mogły być uodpornione – mówił premier po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer.
2020-11-13 14:11:30
miniaturka

Kapelan ma być dla żołnierzy odgromnikiem emocji

„W okopach nie ma niewierzących. Przychodzą ludzie, którzy niekoniecznie mają coś wspólnego z Panem Bogiem, ale chcą porozmawiać z kapelanem. Każdy kapelan, który wyjeżdża na misje ma taki rozkaz: pamiętaj, masz być odgromnikiem emocji” – powiedział bp Józef Guzdek.
2020-11-13 14:27:08
miniaturka

Naukowcy zidentyfikowali białko chroniące przed boreliozą

Naukowcy z Uniwersytetu Yale odkryli białko, pomagające chronić gospodarzy przed krętkami pochodzenia odkleszczowego, powodującymi boreliozę. To może być przełomowy krok w kierunku diagnozowania i leczenia tej niebezpiecznej choroby.
2020-11-13 15:54:39
miniaturka

Nakarmić, ubrać, pocieszyć. Caritas rusza z akcją „Trochę ciepła dla bezdomnego”

Jak co roku Caritas Polska wraz ze stołeczną strażą miejską dotrze z pomocą do osób w kryzysie bezdomności przebywających poza schroniskami. Nieprzypadkowo inaugurację akcji organizacja ogłasza w związku z obchodzonym 15 listopada Światowym Dniem Ubogich.
2020-11-13 15:56:51
miniaturka

Szkoła Duchowości Schumana - kolejny wykład 14 listopada o 18:00

Instytut Myśli Schumana zaprasza na kolejny wykład Szkoły Duchowości Schumana. 14 listopada o godz. 18 wygłosi go o. Jacek Gniadek, misjonarz werbista, doktor teologii moralnej UKSW. Wydarzenie będzie dostępne online.
2020-11-13 16:18:27
miniaturka

Franciszek i Joe Biden przeprowadzili rozmowę telefoniczną

Papież Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z Joe Bidenem, który zdaniem mediów wybrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych i został prezydentem elektem. Watykan nie podaje szczegółów tej rozmowy.