Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-30 13:12
mk

Jak wygląda sytuacja chrześcijan w Afganistanie? 5 rzeczy, o których warto wiedzieć

Afganistan zajmuje drugie miejsce wśród krajów, w których najtrudniej być chrześcijaninem. Trudno się także z niego wydostać. W obliczu pogarszającej się sytuacji i w przeddzień zakończenia amerykańskiej ewakuacji Alejandro Bermudez (CNA) zebrał fakty o tragicznej sytuacji mieszkańców.

Autor/źródło: pixabay.com

1. Według organizacji Open Doors Afganistan to drugi – po Korei Północnej – kraj, w którym najtrudniej być chrześcijaninem. Przejście z islamu na chrześcijaństwo oznacza ryzykowanie życia. „[Nawrócenie] jest uważane w oczach talibów za apostazję, która musi być karane śmiercią” – powiedziała była szefowa amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej i obecna dyrektor Centrum Wolności Religijnej Instytutu Hudsona, Nina Shea, w wywiadzie dla Christian Today. „Nie można żyć otwarcie jako chrześcijanin w Afganistanie” – podkreślono w raporcie Open Doors.

2. Papież Franciszek wezwał chrześcijan do postu i modlitwy za ludność Afganistanu. „Jako chrześcijan powinna nas angażować sytuacja w Afganistanie. W takich historycznych momentach, jak ten, nie możemy pozostać obojętni. Dlatego apeluję o wzmożoną modlitwę i post, prosząc Pana o miłosierdzie i przebaczenie” – napisał na Twitterze Ojciec Święty.

Światowe organizacje chrześcijańskie, takie jak Open Doors i International Christian Concern szacują, że liczba chrześcijan w Afganistanie wynosi 8-12 tys. To mniej niż 0,1 proc. z 38 milionów wszystkich Afgańczyków. Dziś wszyscy potrzebują modlitwy.

3. Rząd USA, pomimo wysiłków kilku organizacji humanitarnych, a nawet członków Kongresu, nie zgodził się na przyznanie chrześcijanom specjalnego statusu, który umożliwiłby im wjazd do Stanów Zjednoczonych. Taką pomocą objęto m.in. dziennikarzy, pilotów czy naukowców, ale nie członków mniejszości religijnych, takich jak chrześcijanie.

4. Prywatne wysiłki mające na celu pomoc chrześcijanom w wydostaniu się z Afganistanu zostały rzekomo zablokowane przez Departament Stanu. W odpowiedzi na pytania agencji CNA, rzecznik Departamentu Stanu zapewnił, że „Rząd Stanów Zjednoczonych nie odgrywa żadnej roli w organizacji prywatnych czarterowych lotów ewakuacyjnych”.

5. Kilku chrześcijan, z którymi skontaktowała się CNA, mówi, że ich los jest bardzo mroczny, pomimo zapewnień kierownictwa talibów dla zachodnich rządów. „Jaki będzie nasz los?” – zapytał jeden afgański chrześcijanin, kiedy dowiedział się, że nie ma już możliwości opuszczenia Afganistanu samolotem. „Już w zeszłym tygodniu chrześcijańskie media donosiły, że afgańscy chrześcijanie są zabijani na miejscu, kiedy zostaną zidentyfikowani. Doniesienia od afgańskich cywilów, znajdujących się w pobliżu bram lotniska mówią, że talibowie przeczesywali tłum w poszukiwaniu chrześcijan” – donosi CNA.

Alejandro Bermudez cytuje też najnowszy raport Open Doors, według którego „chrześcijanie są rozczarowani i czują się opuszczeni przez tych, co do których mieli nadzieję, że będą ich chronić – obce wojska odeszły, a rząd uciekł”.

Źródło: catholicnewsagency.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-30 10:06:52
miniaturka

„Jestem osobą bardzo wierzącą”. Polski złoty medalista z Tokio o sile płynącej z wiary

Piotr Kosewicz w niedzielę zwyciężył w Tokio w paraolimpijskim konkursie rzutu dyskiem w klasie F52. Reprezentant Polski uzyskał odległość 20,02 m, zdobywając dla Polski 11 medal na paraolimpiadzie w stolicy Japonii. To trzeci złoty krążek wywalczony przez biało-czerwonych.
2021-08-30 10:19:30
miniaturka

Ruszyła Letnia Szkoła Ekonomii św. Franciszka z Asyżu

Do 4 września potrwa we włoskim Gubbio Letnia Szkoła Ekonomii św. Franciszka z Asyżu. To międzynarodowe spotkanie gromadzi 35 ekonomistów, filozofów i socjologów z 14 krajów świata. Głównym tematem jest planowanie i tworzenie gospodarki uwzględniającej dobro wspólne, niewykluczającej ubogich oraz potrzebujących.
2021-08-30 10:40:18
miniaturka

USA: obrońcy życia znów aresztowani za akcję w ośrodkach aborcyjnych

Uczestnicy akcji „Red Rose Rescue” weszli do dwóch ośrodków aborcyjnych Planned Parenthood w Filadelfii, by rozmawiać z kobietami, chcącymi dokonać aborcji. Działacze odmówili opuszczenia placówki nawet gdy zażądali tego wezwani na miejsce funkcjonariusze. Niektórzy zostali aresztowani.
2021-08-30 14:00:31
miniaturka

Ważna informacja dla pasjonatów gór: od 1 września zamknięty szlak na Rysy

To ważna wiadomość dla tych, którzy planują urlop w Tatrach. „Od 1 września do odwołania z powodu remontu zostaje zamknięty czerwony szlak na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy w obu kierunkach” – poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN).
2021-08-30 15:17:01
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jesteśmy niejednokrotnie świadkami, że misja Jezusa i Kościoła budzi sprzeciw. Największy jest on ze strony niewolników ducha nieczystego. Ich krzyk i agresja nie są przekonujące, choć mogą budzić niepokój. Dlatego tym bardziej potrzebujemy wsłuchania się w Słowo Boga, aby napełnić własne serce łaską.
2021-08-30 15:32:28
miniaturka

Kilka medali na Igrzyskach Paraolimpijskich dla polskiej reprezentacji!

Wspaniałe wiadomości płyną z Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio! Nasi sportowcy zdobyli kolejne medale: srebrny Rafał Czuper w paratenisie stołowym (kl. 2) i brązowy Marzena Zięba w podnoszeniu ciężarów (kat. +86 kg)! W sumie Polacy zdobyli już kilka medali i to we wszystkich kolorach.