Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-05 16:15
mk

Jak przełamać przekonanie, że etyka szkodzi gospodarce?

„Kard. Wyszyński uczył, że mamy wykonywać swoją pracę jako współudział w Bożym dziele stwarzania świata. Ta dobra praca – praca inżyniera, robotnika – to jest coś, co może być naszym polskim brandem” – uważa Marek Oktaba z Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego.

Autor/źródło: Kongres 590

Podczas jednego z paneli trwającego Kongresu 590, dyrektor zarządzający PUNCS wyjaśniał, że nie jest to uczelnia wyższa, ale forma edukacji łącząca osoby w różnym wieku i o różnym wykształceniu. „Wyróżnia nas to, że nie zajmujemy się samym przekazywaniem wiedzy, ale raczej jej tworzeniem. Naszą ideą jest to, żeby zasady chrześcijańskiej myśli społecznej przekładać na praktykę, żeby dawać im zastosowanie w życiu gospodarczym, społecznym, publicznym” – tłumaczył M. Oktaba.

Prof. Jan Żaryn – historyk, wykładowca PUNCS – jako przykład podejścia, które łączy sukces gospodarczy z zaangażowaniem społecznym podał rodziny warszawskich przemysłowców z XIX i XX wieku. Opowiadał o ich trosce o „przestrzeń publiczną, poczynając od przestrzeni im najbliższej, czyli robotników”. Mówił o staraniach o zapewnienie godnych warunków życia, poprawianie stanu zdrowia.

„Takie przykłady bardzo daleko idących, filantropijnych poczynań rodzin warszawskich fabrykantów to jest pewnego rodzaju odpowiedź na pytanie dotyczące jak z punktu widzenia moralności chrześcijańskiej należało – i wtedy ci ludzie to wykonywali – zabudować przestrzeń publiczną” – mówił prof. Żaryn.

Piotr Winiarski – inżynier, przedsiębiorca i słuchacz PUNCS – podkreślał, że dziś grupą, która ma duży wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa są inżynierowie. Jak mówił, potrzeba zastanowienia się, „na ile nauka Kościoła może pomóc inżynierom w nowym zdefiniowaniu ich roli”.

„Społeczeństwa stały się zależne od technologii – to są media społecznościowe, cały proces globalizacji. Inżynier musi znać swoje miejsce i odpowiedzialność. Jego wynalazki tworzą na nowo relacje społeczne” – tłumaczył P. Winiarski. W tym może pomagać właśnie Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego.

„Kard. Wyszyński uczył, że mamy wykonywać swoją pracę jako współudział w Bożym dziele stwarzania świata. Ta dobra praca – praca inżyniera, robotnika – to jest coś, co może być naszym polskim brandem” – podsumowywał Marek Oktaba.

„Musimy starać się zebrać to wszystko w jeden system, połączyć działanie różnych zasad społecznych – pomocniczości, dobra wspólnego, solidarności, uczyć ludzi, jak to wszystko funkcjonuje, pokazywać kierunki praktycznego wdrażania, przełamywać przekonanie, że etyka szkodzi gospodarce” – przekonywał.

Tegoroczny Kongres 590 odbywa się 5 i 6 maja pod hasłem „Polska/świat startujemy!”. Transmisję na żywo można śledzić TUTAJ.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-05 14:43:32
miniaturka

USA: tylko w tym roku 13 stanów przyjęło 61 antyaborcyjnych ustaw

L​​iczba chroniących życie praw, uchwalonych w ciągu ostatnich czterech miesięcy w Stanach Zjednoczonych jest bezprecedensowa. Z drugiej strony do rozszerzenia dostępu do aborcji intensywnie dąży administracja prezydenta Joe Bidena.
2021-05-05 14:50:59
miniaturka

Australia: Wierni domagają się usunięcia biskupa wspierającego LGBT

Katolicy z diecezji Parramatta w Australii wystosowali formalny apel do Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, wzywając do usunięcia ich biskupa z powodu jego jawnego poparcia dla związków osób tej samej płci.
2021-05-05 16:20:46
miniaturka

Papież do Polaków: niech Maryja wyzwala z dramatu pandemii!

Papież podkreślił podczas audiencji, że miesiąc maj jest szczególnie bliski Polakom. Franciszek zaprosił do odmawiania różańca, poprzez który Maryja jest szczególnie czczona. „Niech Dziewica Niepokalana, wyzwoli ludzkość z dramatu pandemii oraz prowadzi Waszą Ojczyznę i Wasze rodziny do Swojego Syna” – mówił.
2021-05-06 08:42:30
miniaturka

Papież: kontemplacja jest „oddechem” naszej relacji z Bogiem

Kontemplacja nie jest czymś zastrzeżonym dla mistyków, ale należy do istoty życia duchowego każdego chrześcijanina. Nie jest jakimś działaniem, ale „sposobem istnienia” - powiedział Papież podczas katechezy środowej
2021-05-06 08:55:09
miniaturka

Karol de Foucauld uosobieniem powołania Kościoła

Ogłoszona we wtorek kanonizacja Karola de Foucauld będzie wielkim dniem dla Kościoła w Algierii – uważa abp Paul Desfarages, arcybiskup Algieru i przewodniczący Episkopatu Afryki Północnej. Ten święty jest wzorem tego, jak może wyglądać misja chrześcijanina w dzisiejszym świecie
2021-05-06 09:34:32
miniaturka

Australia: Rocznica konsekracji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kesyborough

Dziękczynnie za 15. lat konsekracji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przeżywała wspólnota wiernych w Keysborough (Melbourne). 1 maja 2021 r. na uroczyste dziękczynienie przybył i Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył abp Peter A. Comensoli, ordynariusz diecezji Melbourne.