Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-24 08:42
JR / PAP

Jak lockdowny wpływają na zdrowie dzieci?

Brytyjsko-hiszpańskie badanie wskazuje, że zamykanie dzieci w domach na dłuższy czas może upośledzać ich wydolność krążeniowo-oddechową. To wyniki badań grupy nastolatków po 6-tygodniowych obostrzeniach wprowadzonych w Hiszpanii.

Autor/źródło: Pixabay.com

Autorzy nowego opracowania opublikowanego na łamach „European Journal of Pediatrics” przestrzegają przed kolejnym z poznawanych od ostatniego roku szkodliwych skutków lockdownów.

Naukowcy przebadali grupę 89 dzieci w wieku od 12 do 14 lat uczęszczających do jednej ze szkół w północno-wschodniej Hiszpanii. Kraj ten wiosną 2020 roku wprowadził na 6 tygodni ścisłe obostrzenia, według których osoby poniżej 15 roku życia mogły wychodzić z domu tylko ze względów medycznych.

Młodzi uczestnicy badania już w 2019 roku przeszli testy sprawdzające ich pułap tlenowy (VO2 max) – jeden z najpopularniejszych wskaźników wydolności fizycznej, który mówi o tym, ile tlenu organizm jest w stanie pochłonąć. To samo badanie dzieci przeszły następnie w listopadzie 2020 roku.

Jak tłumaczą naukowcy, VO2 max rośnie wraz z naturalnym rozwojem dziecka. Okazało się niestety, że wzrost tego współczynnika u badanych był niższy, niż należałoby się spodziewać przy normalnym rozwoju. Jednocześnie średnio o 3,4 proc. spadł inny ważny wskaźnik – HFZ (Healthy Fitness Zone), który mówi o stanie zdrowia po uwzględnieniu płci i wieku.

„Wiemy, że siedzący tryb życia ma negatywny wpływ na wydolność krążeniowo-oddechową i zdrowie, ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć, do jakiego stopnia zauważone opóźnienie w rozwoju VO2 max było spowodowane restrykcjami wprowadzonymi z powodu Covid-19” – mówi dr Lee Smith z Anglia Ruskin University.

Według badaczy krótkotrwałe skutki obostrzeń były prawdopodobnie silniejsze, niż udało się zaobserwować.

„Nasze rezultaty nie są może tak wyraźne, jakie można by przewidywać. Powód może być taki, że Hiszpania poluzowała lockdown na początku lata. Dzieci mogły ponownie brać udział w fizycznych aktywnościach, co pomogło im odzyskać sprawność krążeniowo-oddechową, a przebadaliśmy je dopiero w listopadzie” – dodaje naukowiec.

Zaleca on ostrożność, jeśli chodzi o wprowadzanie restrykcji.

„Mimo wszystko, jeśli w przyszłości będą potrzebne kolejne lockdowny, z pewnością należy rozważyć utrzymanie dostępu do otwartych przestrzeni, takich jak parki i obiekty sportowe. Dotyczy to szczególnie tak wrażliwych grup, jak nastolatki” – podkreśla dr Smith.

Więcej informacji na stronie publikacji źródłowej (https://link.springer.com/article/10.1007/s00431-021-04107-x).

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-23 22:41:31
miniaturka

Nowy redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”

Ksiądz Wojciech Nowicki – redaktor naczelny Radia Emaus, diecezjalnej rozgłośni archidiecezji poznańskiej – zostanie nowym redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”. Zastąpi na tym stanowisku ks. dr. Mirosława Tykfera, który pełnił tę funkcję od 2014 r.
2021-05-23 22:45:04
miniaturka

Szef KPRM: w Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień przeciw COVID-19

W Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień przeciw COVID-19 – poinformował w niedzielę szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. W niedzielę na rządowych stronach podano, że w pełni zaszczepionych jest ponad 5,5 mln osób.
2021-05-23 22:57:44
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Spójrzmy, kim jest matka dla swojego dziecka. Ona daje mu życie. Nosi przez dziewięć miesięcy pod swym sercem i w bólach wydaje na świat. Jednak to dopiero początek jej życiowego powołania. Wykarmić i wychować dzieląc się darem wiary – oto droga jaką przebywa matka.
2021-05-24 09:16:03
miniaturka

Czwarta fala epidemii jesienią będzie silna? Epidemiolodzy ostrzegają

Epidemiolodzy przewidują, że jesienią nowych zakażeń koronawirusem może być więcej; z grupy niezaszczepionych będą rekrutowały się osoby, które zachorują i trafią do polskich szpitali – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaapelował o szczepienie się przeciw COVID-19.
2021-05-24 09:22:34
miniaturka

Zalewska ws. Turowa: nie będzie wykonania decyzji TSUE

Zamknięcie kopalni i elektrowni Turów właściwie pozbawi życia cały region; nie ma zgody i nie będzie wykonania decyzji TSUE – oświadczyła w poniedziałek europosłanka PiS Anna Zalewska. Zapowiedziała też, że zaprosi do Turowa sędzię TSUE, która wydała postanowienie w tej sprawie.
2021-05-24 09:24:59
miniaturka

Wspomożycielka Wiernych szczególnie ważna dla Chin

Katolicy w Chinach obchodzą dziś uroczystość NMP Wspomożycielki wiernych, patronki ich kraju. Dziś szczególnie potrzeba modlitwy za ten kraj, o co poprosił sam papież. „Zachęcam, abyście towarzyszyli modlitwą wiernym chrześcijanom w Chinach, naszym drogim braciom i siostrom, których noszę w głębi mego serca” – powiedział.