Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-06 15:36
ds / Marek Raczkiewicz CSsR, Vatican News

Jak finansowo radzi sobie Kościół hiszpański?

W najbliższą niedzielę w Hiszpanii przypada Dzień Kościoła Diecezjalnego. To wtedy poszczególne diecezje publikują sprawozdania o stanie swych finansów. Dowiadujemy się z nich nie tylko o tym jak poradziły sobie w 2019 roku, ale też o ich finansach w czasie pandemii.

Autor/źródło: photogenica.pl, licencja: Jak album

W 2019 r. archidiecezja madrycka otrzymała łącznie ponad 95 mln euro, o 9 mln więcej niż rok wcześniej. Połowa tej kwoty (50,85%) pochodziła z dobrowolnych ofiar wiernych. Pozostała część m. in. z funduszu międzydiecezjalnego, sprzedaży oraz subwencji publicznych. Jeśli chodzi o wydatki, to 46% kwoty archidiecezja madrycka przeznaczyła na utrzymanie parafii i duchowieństwa, natomiast resztę m. in. na działalność charytatywną, porady prawne, pomoc rodzinom w trudnej sytuacji oraz formację zawodową. W 770 ośrodkach prowadzonych przez Kościół pomoc otrzymało łącznie ponad pół miliona osób. 

Podczas pandemii działalność charytatywna rozwinęła się jeszcze bardziej. “Choć wiele parafii przechodzi poważne trudności ekonomiczne, to jednak robi wszystko, aby pomóc potrzebującym”, podkreśla kard. Carlos Osoro. 

W diecezji Valladolid z powodu pandemii i zamknięcia kościołów niedzielne ofiary zmniejszyły się o połowę. Jednak wzrosła ofiarność wiernych za pośrednictwem internetu, podkreśla bp Luis Argüello. Jest to wyraz troski i odpowiedzialności za działalność Kościoła, która nie ogranicza się jedynie do sprawowania sakramentów. Jak pokazuje kampania Episkopatu Hiszpanii, Kościół prowadzi także m. in. szeroką działalność charytatywną, edukacyjną i medyczną.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-06 15:25:51
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W dzisiejszej Ewangelii trzykrotnie pojawia się słowo „mamona”. Nie należy ono do wyrażeń często używanych w języku potocznym, choć też nie zostało z niego całkowicie wyparte.
2020-11-06 15:51:49
miniaturka

Ratunek w interwencji Opatrzności

Dwaj wybitni profesorowie i historycy, Andrzej Nowak i Wojciech Roszkowski, są zgodni. Uliczne protesty to kolejna odsłona „buntu barbarzyńców”. Ekologizm, projekty depopulacyjne i promocja aborcji na życzenie, czy masowa ateizacja społeczeństw i promocja antykultury to przejawy tego samego trendu. Czy można go powstrzymać?
2020-11-06 15:56:50
miniaturka

Franciszek przekazał swój pektorał do Muzeum Krzyża

We wrześniu otwarto w Caltagirone na Sycylii Międzynarodowe Muzeum Krzyża. Założył je miejscowy ordynariusz po tym, jak wiosną sam walczył z koronawirusem a krzyż św. Damiana z Asyżu niósł mu pocieszę w tych dniach. Papież Franciszek zachęca do kontemplowania tajemnicy cierpienia Jezusa i przekazuje swój pektorał do muzeum.
2020-11-06 20:37:40
miniaturka

Kard. Hollerich: Papież chce, by Europa wróciła do swych chrześcijańskich korzeni

Komentując wystosowany w ubiegłym tygodniu papieski list do Europy, kard. Hollerich zauważył, że Papieżowi Franciszkowi zależy, aby Unia Europejska powróciła do wizji swych chrześcijańskich założycieli. Nawiązuje tym samym do wcześniejszych apeli Jana Pawła II
2020-11-06 20:46:28
miniaturka

Uprowadzony przez separatystów kameruński Kard. Tumi odzyskał wolność

Arcybiskup Duali potwierdził, że porwany wczoraj w Kamerunie 90-letni kard. Christian Tumi odzyskał wolność. Szczegóły nie są znane. Od lat aktywnie angażował się on w dialog między kameruńskim rządem a separatystami.
2020-11-06 21:06:13
miniaturka

Francuski arcybiskup: zakaz publicznych Mszy to nie atak na Kościół

Podobnie jak biskupi angielscy, metropolita Poitiers abp Pascal Wintzer uważa, że wprowadzony ze względu na pandemię zakaz publicznego sprawowania liturgii nie jest atakiem na religię, choć jest bolesny dla całego Kościoła we Francji i poszczególnych wiernych