Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-03 10:50
AC / PAP

Jak będą wyglądały Orszaki Trzech Króli 2021 w Polsce w czasie pandemii?

Orszaki Trzech Króli 2021 odbędą się w innej formie. Przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych proponuje mini-orszaki, spacer orszakowy, orszak kolędowy lub orszakowy challenge kolędowy. W stolicy Orszak odbędzie się w formie symbolicznej.

Autor/źródło: PAP

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: „Panu dzięki oddawajmy".

„Papież Franciszek zachęca nas w swoim nauczaniu do czerpania z dorobku kulturowego przeszłych pokoleń, do sięgania po mądrość i bogactwo myśli naszych przodków, w związku z tym Orszak 2021 nazywamy „literackim" ciesząc się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach" – napisali organizatorzy.

Wspomnieli również, że tegoroczne hasło nawiązuje do dziesiątej rocznicy ustanowienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy. „Cieszymy się, że możemy w pełni świętować uroczystość Objawienia Pańskiego zwracając uwagę, że Bogu należy się wdzięczność za wszystko, co od Niego otrzymujemy: życie, wiarę, rodzinę, Ojczyznę, a także za trudności, z którymi przychodzi nam się zmierzyć" – zaznaczyli organizatorzy.

W związku z epidemią w tym roku nie zostanie zorganizowany Orszaku Trzech Króli tak, jak w ubiegłych latach, przy wielotysięcznej publiczności i kilkuset aktorach. Zaproponowano natomiast cztery nowe formy. Jako pierwszy Piotr Giertych wskazał „mini-orszaki". „Zamiast jednego dużego wydarzenia w mieście, można zorganizować mniejsze, np. w parafii, w domach kultury, czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego" – zauważył. Zapowiedział jednocześnie, że fundacja wyśle na nie korony i śpiewniki.

Drugi pomysł to spacer orszakowy po trasie, którą dotychczas przechodzono. „Poszczególne rodziny mogą przejść tę trasę wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli" – powiedział Giertych.

„6 stycznia na stronie Fundacji zamieszczone zostaną materiały do gry dla wszystkich chętnych, którzy będą mogli do 10 stycznia wziąć udział w „Spacerze" po zeszłorocznej trasie Orszaku lub rozwiązać zadania +Spaceru Orszakowego+ w domu" – poinformowała fundacja Orszak Trzech Króli.

Trzecia propozycja nawiązuje do starej tradycji spotkań w rodzinach czy salach parafialnych, podczas których wspólnie śpiewano kolędy. Nazwano ją „orszak kolęd". Natomiast czwarty pomysł to „orszakowy challenge kolędowy". „Zachęcamy do tego, by rodziny nagrały się, kiedy śpiewają kolędę w domu, w rodzinnym gronie i wezwały do kolejnego odśpiewania kolęd swoich znajomych, 3 inne rodziny. W ten sposób powstanie łańcuszek ludzi śpiewających kolędy" – wyjaśnił przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.

W Warszawie Orszak Trzech Króli odbędzie się w tym roku w formie symbolicznej. Nie chcąc tworzyć zgromadzenia nie zostaną zbudowane sceny, nie zostaną rozdane korony i śpiewniki. Orszak rozpocznie kard. Kazimierz Nycz modlitwą Anioł Pański na pustym Placu Zamkowym. Następnie Trzej Królowie wsiądą do królewskiego pojazdu i wyruszą w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w symbolicznej szopce.

Poinformowano, że w stolicy Orszak będzie składał się z pięciu osób. Trzej Królowie będą mieli wspólny pojazd w kształcie łodzi z wysokimi masztami, na których będą powiewać flagi w trzech orszakowych kolorach. Zostaną tam także umieszczone trzy trony królewskie, a przed każdym z nich jeden z darów: mirra, kadzidło i złoto. Łódź będzie ciągnięta samochodem osobowym z pl. Zamkowego i za Gwiazdorem dotrą na pl. Piłsudskiego, gdzie odbędzie się jedynie symboliczny pokłon.

Pochód Orszaku będzie można śledzić w Internecie na stronie www.orszak.org. Rozpoczęcie transmisji nastąpi 6 stycznia o g. 12.00. W tym czasie będzie można również obejrzeć wcześniej przygotowane materiały reportażowe opowiadające o Orszaku Trzech Króli.

„Ta barwna artystyczna narracja wzbogacona śpiewem kolęd i jasełkowych inscenizacji jest wyrazem naszej wdzięczności oraz sposobem świętowania +Epifanii+ w rodzinie i we wspólnocie Kościoła, choć w tym roku - z wiadomych powodów w mniejszych zgromadzeniach i zmienionej formie, ale - jak zawsze w atmosferze radości i życzliwości" – napisał kard. Kazimierz Nycz w przesłaniu z okazji tegorocznej uroczystości Objawienia Pańskiego.

„Dziękujmy Bogu za ten świąteczny dzień, za literaturę, która jest częścią narodowej kultury, za dobro, które dzieje się wokół nas i przez nas, ale i za trudności, z którymi musimy się zmierzyć" - dodał metropolita warszawski dziękując organizatorom i uczestnikom, którzy "tworzą to wyjątkowe dzieło ewangelizacji".

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także +świętem Epifanii+ lub +świętem Trzech Króli+. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.

mgw/ skr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-02 17:55:42
miniaturka

W Tyńcu odbył się pogrzeb o. Włodzimierza Zatorskiego OSB

Ojciec Włodzimierz był człowiekiem wielkiej wiary słowu, któremu służył – mówił w opactwie tynieckim abp Ryś podczas Mszy św. pogrzebowej o. Włodzimierza Zatorskiego OSB. Benedyktyn zmarł 28 grudnia w wieku 67 lat z powodu COVID-19.
2021-01-02 18:12:03
miniaturka

Prof. Riccardi: „kultura troski” drogą do budowania pokoju

„Pokój na wszystkich ziemiach 2021” – to temat wirtualnego spotkania zorganizowanego przez Wspólnotę św. Idziego, z okazji obchodzonego wczoraj Światowego Dnia Pokoju.
2021-01-03 09:03:19
miniaturka

Czy ferie z muzeum mogą być ciekawe? Dom Rodzinny Jana Pawła II udowadnia, że tak!

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wciąż pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Placówka przygotowała jednak wyjątkową aplikację, aby dzieci mogły ciekawie spędzić ferie z rodziną i przybliżyć sobie życiorys Karola Wojtyły.
2021-01-03 11:41:50
miniaturka

CyberEva pomoże Polakom w ochronie swojej cyberprzestrzeni

Konsorcjum Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracuje nad projektem CyberEva, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom całego kraju w cyberprzestrzeni. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
2021-01-03 14:29:37
miniaturka
play

Muzyka łączy ludzi w czasie pandemii! Poruszające wykonanie utworu Haendla [WIDEO]

Ponad 350 głosów połączyło się wirtualnie w wielkim, radosnym hymnie w tym niełatwym okresie Bożego Narodzenia. Znane „Hallelujah” Georga Friedricha Haendla zabrzmiało w pandemii koronawirusa jak nigdy dotąd.
2021-01-03 15:03:45
miniaturka

Pies na stres! Pies terapeutyczny wspiera medyków zajmujących się pacjentami z COVID-19

Personel medyczny zajmujący się pacjentami z COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie, wspiera od niedawna pies terapeutyczny, Denver. To prawdopodobnie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju.