Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-10 15:14
S. Zielińska / KAI

„Jacek, Kasia i ich Msza” - książki przygotowujące do I Komunii Świętej.

Powieść przygodowa „Piotrek i Ania idą do Pierwszej Komunii Świętej”, jej kontynuacja „Jacek, Kasia i ich Msza” oraz poradnik dla rodziców autorstwa Piotra Giertycha, mogą być wsparciem dla rodziców i katechetów przygotowujących dzieci do I Komunii Św.

Autor/źródło: photogenica.pl

„Piotrek i Ania idą do Pierwszej Komunii Świętej” to historia rodzeństwa, które przygotowuje się najpierw do pierwszej spowiedzi, a potem do przyjęcia Pana Jezusa w komunii. Dzieci mogą książkę samodzielnie lub z rodzicami. Bohaterowie żyją tak, jak ich rówieśnicy – mają rodzinę, chodzą do szkoły i przedszkola, przyjaźnią się, przeżywają różne perypetie. W narrację wplecione są informacje katechizmowe, a nawet teksty modlitw. 

W książce znalazło się również wiele wątków, które podsuwają rodzicom okazję do rozmowy z dziećmi nie tylko o Komunii i Bogu, ale na inne ważne tematy np. skąd się wzięło dziecko w brzuszku mamy? Dlaczego dorosły wujek Marek mieszka z dziadkami, a potem umiera? – to okazja do rozmów o sprawach płci, o niepełnosprawności i o śmierci. Poza tym, dzieci mogą się dowiedzieć, co to relikwie, dlaczego św. Jadwiga była królem, a nie królową Polski, i dlaczego należy się modlić za żołnierzy, którzy napadli kiedyś na nasz kraj.

W tym roku ukazała się kontynuacja powieści z 2013 r., zatytułowana „Jacek, Kasia i ich Msza”. Głównym bohaterem jest przyjaciel Piotrka i Ani. Jacek dużo gra w piłkę, odwiedza wujka Benedykta, który jest „najprawdziwszym” rycerzem, i przeżywa inwazję duchów. W książce znalazł się także wątek, który dotyczy dzisiaj wielu rodzin – bohater przeżywa śmierć nienarodzonej siostry, Kasi.

„Przewodnik dla Rodziców dzieci idących do Pierwszej Spowiedzi i Komunii” to zbiór praktycznych rad, jak przygotować dziecko do przyjęcia sakramentów – o czym z nim porozmawiać, jakich modlitw nauczyć, a nawet jak zorganizować samą uroczystość (autor radzi, żeby prezenty dać dziecku przy innej okazji, np. na urodziny). W poradniku można też znaleźć informacje katechizmowe i tytuły książek, które warto przeczytać. „Rodzice są pierwszymi odpowiedzialnymi za przygotowanie do spowiedzi i komunii. W zasadzie to na nich spoczywa ten obowiązek” – pisze autor we wstępie.

***

Piotr Giertych jest doktorem teologii i magistrem inżynierem leśnictwa. Przez wiele lat pracował jako wicedyrektor i katecheta w szkole dla chłopców Żagle w Warszawie. Przygotował do Pierwszej Komunii setki dzieci. Jest pomysłodawcą wydarzenia kulturalnego Orszak Trzech Króli odbywającego się na ulicach wielu miejscowości w Polsce i za granicą. Z zamiłowania przyrodnik i odtwórca historii.

jw / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-05-10 13:49:41
miniaturka

Jasna Góra: młodzi z modlitwą za młodych

Modlitwa za Polskę w stulecie odzyskania niepodległości i za synod biskupów o młodzieży towarzyszyć będzie dziś 11. Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze.
2018-05-10 14:22:40
miniaturka

"Chwalcie łąki umajone ...” – nabożeństwa majowe na Krakowskim Przedmieściu

Maturzyści, studenci, emeryci, a nawet bezdomni zebrali się wczoraj w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, żeby zaśpiewać litanię loretańską i pieśni ku czci Maryi przy pomniku Matki Boskiej Passawskiej.
2018-05-10 14:48:52
miniaturka

Konferencja "Bibliodrama w ewangelizacji"

W dniach 24-25 maja 2018, w ramach Ołtarzewskich Dni Apostolstwa, odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum na temat bibliodramy i możliwości jej wykorzystania w katechezie i ewangelizacji.
2018-05-10 15:51:17
miniaturka

Dziś ruszyła w mediach społecznościowych akcja „Selfie dla życia”

Dzisiaj rozpoczęła się w mediach społecznościowych akcja „Selfie dla życia”. Do wzięcia udziału w akcji zachęca abp Stanisław Budzik, metropolita Lublina, który również umieścił swoje selfie na Twitterze.
2018-05-10 18:12:24
miniaturka

Kustosz sanktuarium na Krzeptówkach: tutaj ciągle dokonują się cuda

Wspólnie z innymi braćmi ze zgromadzenia jesteśmy zaskakiwani nie potęgą grzechu, ale potęgą Bożego miłosierdzia i tym, że ludzie naprawdę godnie żyją - cieszy się ks. dr Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.
2018-05-10 18:32:08
miniaturka

Znajdź koncert uwielbienia w Boże Ciało 2018

Od kilku lat obserwujemy intensywny rozwój koncertów uwielbienia w uroczystość Bożego Ciała. Fala uwielbienia Boga w Najświętszym Sakramencie rozlewa się po całej Polsce.