Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-13 14:11
mk

Irlandia: katoliccy uczniowie są najczęściej nękani ze względu na wyznawaną wiarę

Według opublikowanego ostatnio raportu na związane z wyznawaną wiarą akty agresji wobec katolików zwróciło uwagę 12 proc. nauczycieli. Tylko 2 proc. wskazało akty nietolerancji z powodu deklarowanego ateizmu. Na liście niemal brak ataków na uczniów muzułmańskich.

Autor/źródło: Pixabay, jarmoluk, licencja: CC0

Raport ośrodka badawczego National Anti-Bullying Research and Resource Centre omawia na łamach wPolityce.pl Grzegorz Górny. Z opracowania wynika, że coraz częstsza wśród irlandzkiej młodzieży jest dyskryminacja na tle religijnym. Co ciekawe, dotyka ona przede wszystkim katolików.

Zgodnie z raportem aż 50 proc. nauczycieli wyraziło zaniepokojenie generalnym wzrostem postaw i nastrojów antyreligijnych wśród swoich uczniów. Coraz powszechniejsze są negatywne stereotypy – np. wszyscy muzułmanie to terroryści, a katolicy to pedofile lub zwolennicy pedofilii.

Na związane z wyznawaną wiarą akty agresji wobec katolików zwróciło uwagę 12 proc. nauczycieli. Tylko 2 proc. wskazało akty nietolerancji z powodu deklarowanego ateizmu.

Grzegorz Górny zwraca uwagę, że zastanawiająca jest niemal całkowita nieobecność na tej liście ataków na uczniów muzułmańskich, mimo ich coraz liczniejszej obecności w irlandzkich szkołach oraz negatywnego nastawienia dużej części młodzieży do islamu.

„Autorzy raportu o tym nie piszą, ale najprawdopodobniej wynika to z dwóch przyczyn: strachem uczniów przed reakcją ze strony islamskiej oraz panującą poprawnością polityczną, która zakazuje krytyki innych religii poza chrześcijaństwem” – komentuje G. Górny.

„Potwierdzają to wypowiedzi samych nauczycieli. Wielu z nich wiąże wyśmiewanie i wyszydzanie chrześcijańskich uczniów z powodu ich wiary z dominującym w społeczeństwie światopoglądem świeckiego humanizmu. Według nich obrażanie i poniżanie katolików i katolicyzmu stało się w Irlandii czymś społecznie akceptowalnym i usprawiedliwianym” – pisze. Młodzież po prostu przenosi te postawy na grunt szkolny. 

„To wszystko dzieje się w «katolickiej Irlandii». Ciekawe, jakie wyniki przyniosłyby podobne badania przeprowadzone w Polsce. Na podstawie swoich doświadczeń sądzę, że – przynajmniej w największych miastach – nie odbiegałyby one znacząco od irlandzkich” – podsumowuje G. Górny.

Źródło: wPolityce.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-13 13:12:41
miniaturka

Papież do duchownych: potrzebujemy Kościoła podążającego razem z płonącą lampą Ewangelii

Przemawiając do zgromadzonych w katedrze duszpasterzy Papież Franciszek podkreślił, jak bardzo Kościół potrzebuje dziś świadectwa pokory, bycia wśród ludzi i zrozumienia ich duchowych potrzeb. Trzy kluczowe terminy to autentyczna wolność, kreatywność i dialog
2021-09-13 13:26:27
miniaturka

Każde życie jest święte. Świadectwo kobiety poczętej z gwałtu

„Kobieta, która dokonała aborcji, nie jest w mniejszym stopniu matką. Dokonanie aborcji nie czyni matki «niezgwałconą». Matki, które kontynuowały ciążę z gwałtu, mówiły, że poród je uzdrowił” – powiedziała Jane Moore, która jako dorosła kobieta dowiedziała się, że została poczęta z gwałtu.
2021-09-13 14:17:55
miniaturka

Słowacja: relacje katolicko-żydowskie nigdy nie były tak dobre

Ostatnim punktem programu dzisiejszego dnia papieskiej podróży jest spotkanie ze wspólnotą żydowską. Na miejsce spotkania obrano plac Rybne, nieopodal katedry, gdzie niegdyś stała synagoga.
2021-09-13 15:13:29
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Nie sposób dotknąć rozumem i sercem tajemnicy ludzkiego życia i cierpienia bez Krzyża. Dlaczego Odkupienie dokonało się za taką cenę? Oczywiście Bóg mógł wybrać inną drogę ocalenia człowieka, ale zechciał być z nami, aż do końca, do najgłębszego zagubienia.
2021-09-14 09:38:47
miniaturka

Trzy dni modlitwy i dyskusji. Podsumowanie VI Kongresu Nowej Ewangelizacji

W VI Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji „Miasto – rewitalizacja”, który w dniach 9-11 września odbył się w Łodzi, wzięło udział ponad 600 uczestników (w tym ok. 150 księży). Były to trzy dni konferencji, dyskusji i warsztatów, rekolekcji i modlitwy.
2021-09-14 09:52:05
miniaturka

Neymar zobowiązał się do unikania publicznego mówienia o Bogu

Brazylijski piłkarz Neymar zobowiązał się w jednej z klauzul zawartych z klubem Paris Saint-Germain (PSG) do unikania publicznego mówienia o Bogu, dowiedział się dziennik „El Mundo”. Podczas występów w PSG nie może on prowadzić politycznej agitacji, a także ma unikać mówienia o religii i swojej wierze.