Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-13 09:07
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Irak: zakończył się synod Kościoła chaldejskiego

Pięć lat po wygnaniu przez islamskich dżihadystów wszystkich chrześcijan z Równiny Niniwy Kościół w Iraku spogląda w przyszłość z nową nadzieją.

Autor/źródło: Pixabay, milivanily, licencja: CC0

Podniesienie domów z gruzów i powrót do nich wypędzonych rodzin, a także przyznanie wyznawcom Chrystusa pełnych praw obywatelskich, to główne wyzwania o jakich mówiono podczas zakończonego właśnie synodu Kościoła chaldejskiego w tym kraju.

Na spotkaniu, w którym po raz pierwszy w historii uczestniczyli również świeccy, wiele mówiono o konieczności budowania większej jedności między chrześcijanami różnych wyznań, tak aby lepiej mogli wypełniać swe zadanie bycia pomostem między przedstawicielami innych religii oraz grup etnicznych, społecznych i politycznych. Wskazano tu na wielką rolę świeckich, w tym szczególnie ludzi młodych.

Przewodniczący obradom patriarcha Louis Raphaël Sako zachęcił do większej troski o tożsamość religijną, kulturową i narodową, która jest ogromnym dziedzictwem Irakijczyków. Zaapelował zarazem do rodzin, które z różnych powodów musiały opuścić domy, by nie sprzedawały swej ziemi, ale zrobiły wszystko, aby zacząć na niej na nowo życie. „Wasze domy są historycznym i kulturowym dziedzictwem, które trzeba chronić dla dobra Iraku” – podkreślił kard. Sako. Mówiono także o stworzeniu specjalnego funduszu pomocowego, który ułatwi powrót chrześcijan wypędzonych z Równiny Niniwy. Wskazano tu szczególnie trudną sytuację w zniszczonym Mosulu.

Na synodzie zwrócono również uwagę na konieczność obrony praw irackich chrześcijan. Wskazano na potrzebę większej reprezentacji wyznawców Chrystusa we władzach stanowych i regionalnych, a także przyznanie im pełni praw obywatelskich, tak by równość, sprawiedliwość i prawo dały odpór wciąż dominującej ideologii wykluczenia i dyskryminacji.

Uczestnicy synodu wystosowali także list do Papieża Franciszka dziękując mu, że zamierza odwiedzić ich ojczyznę w przyszłym roku. Przypominają w nim, że na przestrzeni wieków Kościół w Iraku wydał wielu męczenników i wyrażają nadzieję, że ich krew oraz cierpienia chrześcijan otworzą w tym kraju drogę do lepszej przyszłości.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-13 06:39:18
miniaturka

Szósty dzień nowenny przed odpustem w mikstackim sanktuarium

„Nie ma lepszego scenariusza na nasze życia niż to, co wymyślił Pan Bóg”- powiedział do zebranych w mikstackim sanktuarium ks. Sebastian Łagódka podczas kolejnej nauki nowennowo- rekolekcyjnej
2019-08-13 07:36:22
miniaturka

Papież solidaryzuje się z ofiarami cyklonu w Indiach

Papież Franciszek wyraził solidarność z mieszkańcami Indii, którzy stracili dach nad głową w wyniku potężnego cyklonu pustoszącego południowo-zachodnie regiony kraju. Zapewnił o swej modlitwie za ofiary cyklonu, a także za służby ratunkowe niosące pomoc potrzebującym.
2019-08-13 08:48:20
miniaturka

Zmarł meksykański kard. Sergio Obeso Rivera

W Meksyku zmarł 88-letni kard. Sergio Obeso Rivera, emerytowany arcybiskup Jalapy. Wniósł on ogromny wkład we współczesną historię swego kraju, uczestnicząc w pokojowych negocjacjach w roku 1996.
2019-08-13 09:10:45
miniaturka

Argentyna opowiada się za życiem

40 tys. Argentyńczyków manifestowało w Buenos Aires za życiem. Manifestacja odbyła się przed Kongresem Narodowym i upamiętniała pierwszą rocznicę odrzucenia w tym kraju ustawy legalizującej aborcję.
2019-08-13 09:57:58
miniaturka

Indie: Czarny Dzień „niedotykalnych” chrześcijan

Chrześcijańscy dalici, czyli należący do najniższej kasty tzw. „niedotykalni” wyszli na ulice stolicy Indii domagając się poszanowania swych praw.
2019-08-13 10:01:18
miniaturka

Kościół w Meksyku i USA przeciwko mowie nienawiści

Meksyk i Stany Zjednoczone łączą się w walce przeciwko ksenofobii, która podsyca kulturę nienawiści w obydwu krajach. Staje się ona wielkim wrogiem, któremu należy się zdecydowanie przeciwstawić – podkreślają przedstawiciele tamtejszych Kościołów.