Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-06 11:51
AC / Radio Watykańskie

Irak: Kościół chaldejski zachęca do głosowania w majowych wyborach

Chcemy, aby wybory były przeprowadzone w wolności i dla dobra kraju - powiedział biskup pomocniczy Bagdadu Shlemon Warduni o zapowiedzianych na 12 maja w Iraku wyborach parlamentarnych.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

Kościół chaldejski widzi w głosowaniu możliwość poprawy sytuacji w kraju, a zwłaszcza szansę na powrót chrześcijan przebywających w obozie uchodźców w Kurdystanie. W opublikowanym niedawno przesłaniu duchowni chaldejscy zachęcają do głosowania na kandydatów kompetentnych, uczciwych i będących patriotami.

Mówi bp Warduni:

„Trudności to interesy. Każdy myśli o sobie. Mimo zła w społeczeństwie, mimo wszystkich trudności, które napotykamy, chcemy, aby wybory były przeprowadzone w wolności i dla dobra narodu. Wiele rodzin nie może głosować, ponieważ nie mogą wrócić do swoich domów, które są zniszczone. Jeśli nie mają gdzie żyć, spać i jeść, ich udział w wyborach będzie utrudniony. Nasze wioski są w 80 proc. zniszczone, niektórych nie zaczęto odbudowywać, a te które zostały odbudowane, zniszczyli ponownie żołnierze. Trzeba więc odbudować te wioski, aby ludzie mogli powrócić do swoich domów. Jeśli chodzi o nowy rząd, wymaga się przede wszystkim, aby zaprowadził pokój, pokój z całym światem, pokój z Kurdami, a także, aby traktował ludzi jednakowo, bez względu na ich religię, przynależność plemienną czy partyjną. Modlimy się o dobro dla całego Iraku, przede wszystkim o pokój” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Warduni.

mn/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-06 10:22:01
miniaturka

Dominique Wolton kontynuuje dialog z Papieżem

W ostatnich dniach Dominique Wolton ponownie gościł w Watykanie i rozmawiał z Papieżem. Przyznaje, że tematów do dyskusji nie brakuje. We wrześniu Wolton opublikował książkowy wywiad z Franciszkiem.
2018-02-06 11:01:53
miniaturka

Episkopat Włoch przeznaczy ponad 20 mln euro na pomoc dla Trzeciego Świata

Pięć kontynentów obejmą działania charytatywne Episkopatu Włoch w ramach projektu pomocy dla krajów Trzeciego Świata. Na cel ten przeznaczy on ponad 20 mln euro.
2018-02-06 11:23:27
miniaturka

Kolejny raz pączkujemy! Wyślij pączka do Afryki

Warto wysłać do Afryki kwotę, którą wydaje się na pączka. Za zebrane pieniądze misjonarze kupią posiłki dla dzieci, wybudują szkołę, przedszkole, wykopią studnię i zapłacą za operacje.
2018-02-06 12:28:08
miniaturka

Delegat Episkopatu jedzie na igrzyska olimpijskie do Pjongczangu

Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców bp Marian Florczyk jedzie na XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu. Będzie wspierał duchowo naszych sportowców.
2018-02-06 12:45:41
miniaturka

Synod 2018: kolejny etap konsultacji z młodzieżą

"Co politycy i społeczeństwo mogą zrobić dla młodych ludzi?" - to kolejne z pytań, jakie Sekretariat Synodu Biskupów zadaje młodzieży na całym świecie za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów.
2018-02-06 13:32:52
miniaturka

Abp Ryś: nie można budować osobistej wiary obok Słowa Bożego

- Nie wyobrażam sobie, aby było możliwe budowanie osobistej wiary obok Słowa Bożego. Wiara rodzi się z tego, co się słyszy. A tym, co się słyszy jest Słowo Boga - mówił abp Ryś na inauguracji Akademii Nowej Ewangelizacji Alfa i Omega.