Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-15 10:42
AC / Radio Watykańskie

Irak: chrześcijanie powracają do zburzonych domów, potrzebują pomocy

Chrześcijanie powoli powracają na Równinę Niniwy. Ostatnie dane mówią już o 7 tys. chrześcijańskich rodzin, które zdecydowały się na powrót.

Autor/źródło: Pixabay, janwardenbach, licencja: CC0

Oznacza to, że w porównaniu ze stanem sprzed inwazji Państwa Islamskiego wspólnota Kościoła została odtworzona w 38 proc.

Chrześcijanom, którzy powracają do tej kolebki naszej wiary, poświęciła swą wielkopostną kampanię watykańska fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak zauważa Alessandro Monteduro, dyrektor włoskiego oddziału fundacji, najpoważniejszym problemem chrześcijan na Równinie Niniwy jest nawiązanie relacji z ich muzułmańskimi sąsiadami, którzy zdradzili ich w chwili próby. Tym bardziej trzeba docenić obecną w nich wolę powrotu. Jednakże ich domy i kościoły są najczęściej kompletnie zniszczone, jak po trzęsieniu ziemi. Chrześcijanie w Iraku nie mają środków, by ponieść koszty odbudowy – mówi Monteduro.

„Osobiście nie potrafiłem sobie wyobrazić, że będą w stanie powrócić na te ziemie. Przed rokiem byłem w chrześcijańskim miasteczku, w którym przed inwazją Państwa Islamskiego żyło 5 tys. mieszkańców. Potem zostało kompletnie wyludnione. A jednak chrześcijanie powrócili. Ale ich domy zostały całkowicie zburzone. Więc pomagamy im, aby mogli je odbudować. I łączymy pomoc humanitarną z pomocą duszpasterską. Nie możemy zapominać, że celem Państwa Islamskiego było zatarcie wszelkich śladów po chrześcijaństwie. Dlatego dla nas nie może być nic piękniejszego od odtworzenia tam wiary, także poprzez odbudowę miejsc kultu. Odbudowujemy już jeden kościół i jeden klasztor. Bo tamtejsi chrześcijanie tego potrzebują, by wzmocnić swą wiarę” – powiedział Radiu Watykańskiemu Alessandro Monteduro.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-15 09:28:52
miniaturka

Łotwa przed papieską wizytą

Informacja o planowanej wizycie Ojca Świętego w krajach bałtyckich wzbudziła zrozumiałe zainteresowanie na Łotwie, którą Franciszek odwiedzi 24 września. W mediach pojawiają się komentarze polityków i ludzi Kościoła.
2018-03-15 09:55:52
miniaturka

Kurs Tymoteusz

Ten biblijny kurs Szkoły Nowej Ewangelizacji ma na celu nauczyć zrozumienia Słowa Bożego, by natychmiast nieść je innym. Termin: 13-15.04.2018
2018-03-15 10:17:06
miniaturka

Papież w Estonii z przesłaniem pokoju i nadziei

„Wielu Estończyków z zaskoczeniem przyjęło wiadomość, że Papież odwiedzi nasz maleńki kraj, bo przecież nie był dotąd w o wiele ważniejszych miejscach, jak chociażby Francja czy Argentyna” – mówi bp Philippe Jourdan.
2018-03-15 11:23:58
miniaturka

Syria: pomoc Kościoła w ponownym otwarciu trzech szpitali

Kościół katolicki w Syrii dąży do ponownego otwarcia trzech szpitali, dwóch w Damaszku i jednego w Aleppo. Jest to osobista inicjatywa nuncjusza apostolskiego w tym kraju.
2018-03-15 11:56:23
miniaturka

Biskup z Jemenu apeluje do sumień producentów broni

Kraje, które sprzedają broń stronom konfliktu w Jemenie, muszą by świadome swej odpowiedzialności za cierpienia mieszkańców tego kraju - uważa bp Paul Hinder, wikariusz apostolski dla Arabii Południowej, a zatem również dla Jemenu.
2018-03-15 12:21:55
miniaturka

Papież do Polaków o sakramencie pokuty

Do owocnego spotkania z Bogiem w sakramencie pokuty zachęcił Franciszek polskich pielgrzymów. Podkreślił, że w ten sposób z czystym sercem będą mogli przyjąć Komunię w czasie świąt wielkanocnych.