Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-08 10:39
mk

Instytucjonalny sprzeciw sumienia. W Hiszpanii lekarze nie chcą wykonywać aborcji

„Zarówno ginekolodzy, jak i położne czują satysfakcję i spełnienie, gdy mogą uczestniczyć w porodach, natomiast zabijanie dzieci w łonach matek wywołuje ich odrazę” – pisze na portalu wPolityce.pl Grzegorz Górny. Aborcjoniści narzekają na brak wymiany pokoleniowej.

Autor/źródło: unsplash.com

G. Górny przytacza raport o aborcji w Hiszpanii, który ukazał się na lewicowym portalu elDiario.es. Autorka opracowania ubolewa, że chociaż aborcja jest tam legalna od 1983 roku, to w 12 prowincjach (plus autonomiczne miasta Ceuta i Mellila) w ciągu ostatnich pięciu lat nie dokonano ani jednej aborcji na życzenie. Są też rejony, gdzie kliniki aborcyjne są nieliczne, więc kobiety chcące dokonać aborcji muszą jeździć do sąsiednich prowincji. Lewicowy portal nazywa to „dyskryminacją geograficzną”.

Grzegorz Górny przywołuje także wypowiedź Evy Rodríguez, wiceprezes hiszpańskiego stowarzyszenia aborcyjnego ACAI, która żali się, że wśród aborterów nie ma wymiany pokoleniowej, bo młodzi ginekolodzy nie chcą dokonywać aborcji.

„Dlaczego? Ponieważ jest ona czymś, co budzi moralne obrzydzenie wśród personelu medycznego, który najlepiej wie, jaka jest różnica między ratowaniem życia a jego odbieraniem. Zarówno ginekolodzy, jak i położne czują satysfakcję i spełnienie, gdy mogą uczestniczyć w porodach, natomiast zabijanie dzieci w łonach matek wywołuje ich odrazę. Dlatego aborterzy nie są mile widziani wśród pozostałych pracowników służby zdrowia. Dla większości tych ostatnich żadne pieniądze nie w stanie zrekompensować nieczystego sumienia” – czytamy na wPolityce.pl.

Lekarze i pielęgniarki masowo powołują się na klauzulę sumienia, odmawiając uczestniczenia w aborcjach. Cytowana przez Grzegorza Górnego Estefana Molina, prawniczka proaborcyjnej organizacji Women’s Link, nazywa to „instytucjonalnym sprzeciwem sumienia”.

„Sytuacja jako żywo przypomina to, co na początku XIX wieku opisywał Joseph de Maistre w swym «Portrecie kata». Nawet zwolennicy kary śmierci nie chcieli się przyjaźnić z katem. A już na pewno nikt nie chciał nim zostać” – podsumowuje G. Górny.

Źródło: wPolityce.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-08 10:04:04
miniaturka

Chiny: diakona nie dopuszczono do święceń za udział w ŚDM w Krakowie

O tym, że jeden z diakonów z diecezji Szanghaj w Chinach nie został dopuszczony do święceń kapłańskich ze względu na udział w spotkaniu młodych w Krakowie w 2016 r., poinformował ks. Bernardo Cervellera, dziennikarz i specjalista ds. Kościoła w Chinach, obecnie misjonarz w Hongkongu.
2021-06-08 10:13:31
miniaturka

Istnieją geny, które chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19?

Brytyjscy naukowcy odkryli gen, który u ludzi przechodzących COVID-19 bezobjawowo występuje aż trzy razy częściej niż w ogólnej populacji. Wskazuje to, że osoby z tym genem są do pewnego stopnia chronione przed chorobą.
2021-06-08 10:28:40
miniaturka

Zaatakowali w nocy, zabijając śpiących! Straszny napad dżihadystów w Burkina Faso

Atak w Solhan miał miejsce w nocy. Ludzie spali. Napastnicy strzelali, gdzie popadnie. Zginęło co najmniej 160 osób – mężczyzn, kobiet, dzieci. „Te tragiczne wydarzenia są dla nas wstrząsem. Nie mamy słów, pozostaje tylko modlitwa” – mówi przewodniczący Episkopatu Burkina Faso i Nigru.
2021-06-08 11:47:06
miniaturka

„Zdałem sobie sprawę, że już opuszczam Polskę na zawsze i się rozpłakałem…”

Pan Adam Witko – urodził się w województwie śląskim w Chorzowie w 1936 roku. Po wybuchu II wojny światowej wraz z mamą, chroniąc się przed wywózką na Syberię dotarł na Podkarpacie, a następnie na Śląsk. Chcąc przedostać się do Włoch, by spotkać swego ojca, jako 10-letnie dziecko trafił wraz z mamą do Niemiec, skąd został deportowany do więzienia w Czechach.
2021-06-08 12:04:39
miniaturka

USA: aresztowani działacze pro-life. Wśród nich franciszkanin

Czterech uczestników akcji „Red Rose Rescue” – w tym franciszkanin z Nowego Jorku – zostało aresztowanych w stanie Ohio. Rozdawali oni czerwone róże w poczekalni kliniki aborcyjnej i oferowali wsparcie kobietom chcącym dokonać aborcji.
2021-06-08 12:06:52
miniaturka

Watykan: kolejny episkopat zaproszony na wizytę „ad limina apostolorum”

Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 Stolica Apostolska powraca do regularnych spotkań międzynarodowych. Watykan przygotowuje się do podejmowania kolejnych biskupów w ramach wizyt „ad limina apostolorum”. Kolejnym po Polsce krajem, którego biskupi przyjadą do Rzymu z taką wizytą, będzie Holandia.