Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-14 08:00
AC / Beata Zajączkowska

Indonezja: krwawe zamachy na trzy kościoły

W Indonezji doszło wczoraj rano do trzech krwawych zamachów na kościoły, czwartemu udało się w ostatniej chwili zapobiec. Ostateczny bilans ofiar wciąż nie jest znany. Policja informuje o co najmniej 10 zabitych i ponad 40 rannych.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Ataki przeprowadzono w trzech różnych miejscach indonezyjskiego miasta Surabaja w odstępach dziesięciominutowych. Jako pierwszy został zaatakowany katolicki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Zamachowiec-samobójca odpalił ładunek przy wejściu do świątyni, w której wierni dopiero zaczęli się zbierać na poranną Eucharystię. Następnie ładunki wybuchowe zostały odpalone w dwóch kościołach protestanckich. Zaalarmowane służby bezpieczeństwa udaremniły zamach na miejscową katolicką katedrę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Policja pozostaje w stanie najwyższego alarmu w obawie, że może dojść do kolejnych ataków. Służby bezpieczeństwa podejrzewają, że za zamachami stoi fundamentalistyczna organizacja Jemaah Ansharut Daulach, która ślubowała wierność tzw. Państwu Islamskiemu.

Surabaja jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem Indonezji, a jednocześnie stolicą prowincji Jawa Wschodnia. 90 proc. z 260 mln. mieszkańców tego kraju wyznaje islam. Chrześcijanie różnych wyznań stanowią ok. 10 proc. społeczeństwa. Protestantów jest ok. 17 mln, a katolików 7 mln (3 proc.). Wyznawcy Chrystusa często padają w Indonezji ofiarą dyskryminacji. W ostatnich latach odnotowuje się w tym kraju nasilanie się przemocy wobec mniejszości religijnych związane z radykalizacją miejscowego islamu.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-13 17:36:55
miniaturka

Papież do młodych: prawdziwym eliksirem młodości jest świętość

Drodzy młodzi, powróciwszy do waszych rodzin i parafii, nie dajcie się uciszyć. - mówił Franciszek w przesłaniu do młodych, którzy modlili się w sanktuarium św. Gabriela Possentiego, patrona studentów.
2018-05-13 18:26:02
miniaturka

Częstochowa: kazania dla dzieci w języku angielskim

Od 13 maja w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia kazania dla dzieci głoszone są w języku angielskim. Duszpasterze mają nadzieję, że w ten sposób w wielu rodzinach powróci się do treści z homilii także podczas rozmów w domu.
2018-05-13 18:44:52
miniaturka

Chrześcijaństwo religijno-kulturowym fundamentem Europy. II Europejski Festiwal Schumana

Chrześcijaństwo jest religijnym i kulturowym fundamentem Europy, a idee Roberta Schumana powinny być wcielane w życie przez dzisiejsze narody wspólnoty europejskiej - mówili uczestnicy II Europejskiego Festiwalu Schumana.
2018-05-14 08:39:40
miniaturka
play

#EwangeliarzOP - 1 czerwca 2018 - (Mk 11, 11-25)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2018-05-14 08:46:07
miniaturka

Ukraina: kolejne pomocowe projekty

Edukacja, media oraz odnowa budynków sakralnych – te dziedziny obejmie na Ukrainie seria projektów realizowanych przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
2018-05-14 08:53:47
miniaturka
play

"Obywatelskość i patriotyzm" - transmisja na żywo.

Dziś, 14 maja, na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywa się trzecia konferencja z cyklu Polonia Restituta. Poniżej można oglądać transmisję na żywo.