Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-28 11:41
mk / vaticannews.va

Indonezja: co najmniej 14 rannych w zamachu przed katedrą w Makasar

Co najmniej 14 osób zostało rannych w Niedzielę Palmową w wyniku zamachu bombowego przed katedrą w mieście Makasar na wyspie Celebes w Indonezji – poinformowała miejscowa policja. Atak przeprowadziło dwóch zamachowców, z których jeden wysadził się w powietrze.

Autor/źródło: Sergey Follow /Flickr (CC BY-SA 2.0)

Na nagraniu z komórki, uzyskanym przez agencję Associated Press, widać części ciała rozrzucone obok płonącego motocykla przy bramie Katedry Najświętszego Serca Jezusa w Makasar. To zwłoki jednego z napastników, któremu ochrona świątyni nie pozwoliła wjechać motocyklem na teren kościoła. Burmistrz miasta Danny Pomanto przyznał, że zamach mógłby być znacznie bardziej tragiczny w skutkach, gdyby do eksplozji doszło przy głównej bramie kościoła, a nie – jak miało to miejsce – przy bocznym wejściu.

Miejscowa policja poinformowała, że żadna organizacja nie przyznała się na razie do zorganizowania ataku. Jak podaje agencja Reutera, miejscowe służby podejrzewają powiązaną z tak zwanym Państwem Islamskim organizację terrorystyczną Jamaah Ansharut Daulah (JAD). W 2018 roku jej członkowie przeprowadzili samobójcze ataki na kościoły i posterunek policji w mieście Surabaja, w których zginęło łącznie ponad 30 osób.

Makasar to największe miasto na wyspie Celebes. Odzwierciedla strukturę religijną Indonezji, która jest największym na świecie krajem muzułmańskim ze znaczną mniejszością chrześcijańską i wyznawcami innych religii. „Niezależnie od motywu, tego czynu nie usprawiedliwia żadna religia” – napisał w oświadczeniu indonezyjski minister do spraw religii Yaqut Cholil Qoumas.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-27 16:13:37
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Minął rok. Trochę nauczyliśmy się żyć w epidemii, powstały szpitale i oddziały covidowe, są testy, szczepionki. Jednak sama epidemia nie odpuszcza. Niedziela Męki Pańskiej pozwala spojrzeć na związane z nią cierpienia w świetle drogi krzyżowej Pana Jezusa.
2021-03-28 09:10:43
miniaturka

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

W początkach Kościoła chrześcijanie gromadzili się na nocnym czuwaniu w Wigilię Paschalną. Ks. prof. Piotr Kulbacki z Wydziału Teologii KUL przypomina, że celebracja Wielkiego Tygodnia w formie, jaką znamy, ma swoje korzenie w Jerozolimie.
2021-03-28 09:18:09
miniaturka

Prof. Horban: system opieki zdrowotnej nie jest jeszcze niewydolny, ale jest na granicy

System opieki zdrowotnej nie jest jeszcze niewydolny, ale jest na granicy wydolności – ocenił w sobotę prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP. Jak podkreślił, musimy stosować się do zaleceń, aby zahamować przyrost zakażeń.
2021-03-28 12:08:54
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: musimy mieć świadomość, że nie wszyscy chętni wejdą na Msze

Musimy mieć świadomość, że nie wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w liturgii, chętnych jest znacznie więcej, niż dopuszczają to limity zw. z pandemią - powiedział w niedzielę rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że w wielu parafiach wprowadzono dodatkowe Msze.
2021-03-28 12:29:39
miniaturka

Papież: żadne zło, żaden grzech nie ma ostatniego słowa

„Spójrzmy na Krucyfiks i powiedzmy także i my: Ty jesteś naprawdę Synem Bożym. Ty jesteś moim Bogiem” – te słowa papież Franciszek wypowiedział na zakończenie homilii podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową, którą odprawił przy Ołtarzu Katedry w Bazylice św. Piotra.
2021-03-28 15:32:15
miniaturka

Konkurs palm w Lipnicy Murowanej. Najwyższa miała 26 metrów wysokości

31 prac zgłoszono do tegorocznego, rozstrzygniętego w niedzielę, konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną w Lipnicy Murowanej (woj. małopolskie). Zwycięzcą w kategorii palm najwyższych został Andrzej Goryl, który wykonał pracę o wysokości ponad 26 metrów.