Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-07 13:01
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Indie: kościelne inicjatywy w obronie kobiet i dziewczynek, ofiar gwałtów

Kościół w Indiach mobilizuje się w obronie kobiet i małych dziewczynek, które w tym kraju coraz częściej padają ofiarą brutalnych gwałtów. Wielka manifestacja w tej sprawie przeszła ulicami Bombaju.

Autor/źródło: Pixabay, licencja: CC0

Obok katolików w manifestacji wzięli udział przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, a także hinduiści i muzułmanie. Podkreślono, że przemoc wobec kobiet i dzieci staje się w Indiach coraz większym problemem społecznym, tym bardziej, że sprawcy najczęściej pozostają bezkarni. „Możemy zmienić obecną sytuację naszym zaangażowaniem, obecnością i modlitwą. To, co się dzieje nie pozostawia nas obojętnymi” – podkreślali uczestnicy marszu.

Manifestacja była bezpośrednią odpowiedzią na brutalny gwałt na ośmioletniej dziewczynce, która następnie została zamordowana. 

„Przypadków brutalnych gwałtów w ostatnich tygodniach było więcej, stąd oddolny protest” – mówi bp John Rodrigues. Wskazuje on, że Kościół od lat walczy z dyskryminacją kobiet w społeczeństwie i przypomina, że mają taką samą godność jak mężczyźni. „Niestety w hinduskim społeczeństwie wciąż dominuje odwrotne przekonanie. Nie może to jednak sprawić, że będziemy się godzić na cierpienie kobiet, a przede wszystkim małych dziewczynek. Musimy obronić ich dzieciństwo” – podkreśla biskup pomocniczy Bombaju.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-07 12:01:44
miniaturka
play

Psalm responsoryjny na 25 maja 2018

Posłuchaj psalmu responsoryjnego na dzień 25 maja 2018
2018-05-07 12:16:24
miniaturka

Promulgacja dekretu dot. ochrony danych osobowych w Kościele katolickim

Po uzyskaniu recognitio Stolicy Apostolskiej, prawnie promulgowany został Dekret ogólny w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim.
2018-05-07 12:45:07
miniaturka
play

„Bóg nie umarł. Światło w ciemności” wkrótce w kinach

18 maja w kinach pojawi się kontynuacja pasjonującego cyklu, który obejrzało już niemal 250 tysięcy polskich widzów! Czy fakt, że większość nie wierzy, znaczy, że jesteś w błędzie? Czy można zakazać wiary, miłości i nadziei?
2018-05-07 13:33:08
miniaturka

Katowice: XXII Wieczór teologiczny

"Wierzę w jeden Kościół, czyli ekumenizm dziś" - to temat zbliżającego się otwartego XXII Wieczoru teologicznego organizowanego przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.
2018-05-07 14:13:51
miniaturka

Franciszek: podstawowy błąd marksizmu odżywa w ideologii gender

Przypominając konfrontację Josepha Ratzingera z nazistowskim totalitaryzmem i marksizmem, Franciszek wskazuje na zagrożenia wynikające z nowych ideologii, które opierają się na dawnych wzorcach.
2018-05-07 14:35:07
miniaturka

Krajowy Duszpasterz Kierowców o modlitwie i roztropności na drodze

Bardzo ważne jest to, żeby modlić się do św. Krzysztofa, patrona kierowców, który ich wspiera, ale też samemu zadbać o mądrość, roztropność i bezpieczeństwo na drodze – mówi ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców.