Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-10 12:13
S. Zielińska / BP KEP

In vitro i uporczywa terapia tematami spotkania Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych

Prace nad uszczegółowieniem wydanego w czerwcu br. dokumentu nt. terapii uporczywej oraz przyjrzenie się aktualnej dyskusji o in vitro były głównymi tematami obrad Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, licencja: CC BY

Spotkaniu w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w piątek 9 listopada przewodniczył bp Józef Wróbel.

Jak zrelacjonował bp Józef Wróbel, podczas spotkania Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych omawiano aktualne kwestie bioetyczne. Biskup poinformował, że obecnie Zespół pracuje nad uszczegółowieniem wydanego w czerwcu br. dokumentu dotyczącego uporczywej terapii, szczególnie jeśli chodzi o konkretne przypadki, zwłaszcza w zakresie pediatrii. Zespół podjął też dyskusję na temat toczącej się obecnie debaty na temat ustawy dotyczącej kwestii in vitro. Gremium przygląda się temu zagadnieniu z punktu widzenia numeru 73 encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium vitae”.

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych jest głosem doradczym Konferencji Episkopatu Polski w zakresie kwestii bioetycznych. Do zakresu jego działań należą: monitorowanie procesów legislacyjnych i wyrażanie opinii Kościoła na tematy bioetyczne, głos w dyskusji w sferze publicznej na ten temat, np. w formie oświadczeń bądź konferencji prasowych; śledzenie procesu ratyfikacji konwencji bioetycznej Rady Europy.

Przewodniczącym Zespołu jest bp Józef Wróbel. 

W skład gremium wchodzą:  Maciej BARCZENTEWICZ , ks. Jacek GRZYBOWSKI, ks. Zdzisław JANCEWICZ, ks. Piotr KIENIEWICZ MIC, Piotr KLIMAS, Andrzej KOCHAŃSKI, Michał KRÓLIKOWSKI, ks. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER, Alina MIDRO, ks. Piotr MORCINIEC, ks. Andrzej MUSZALA, ks. Krzysztof SMYKOWSKI, ks. Piotr STĘPNIEWSKI, ks. Lucjan SZCZEPANIAK.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-10 07:31:46
miniaturka

Pierwsze słowa Asii Bibi po uwolnieniu: Dziękuję Bogu za wolność

Asia Bibi przebywa ze swoim mężem i dziećmi w bezpiecznym miejscu. Tymczasem w Pakistanie znów narasta napięcie wywołane protestami islamskich fundamentalistów.
2018-11-10 08:05:32
miniaturka

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie cierpią jak Chrystus

Franciszek przyjął patriarchę Asyryjskiego Kościoła Wschodu, wywodzącego się z tradycji nestoriańskiej. Papież podkreślił znaczący postęp w dialogu teologicznym, który budzi nadzieję na pełną jedność.
2018-11-10 08:32:09
miniaturka

Obradowała Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski

Sytuacja szkolnictwa kościelnego i uniwersytetów katolickich w związku z nową ustawą o szkolnictwie wyższym była przedmiotem obrad Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski.
2018-11-10 10:48:52
miniaturka
play

Prezydium Episkopatu prosi, by 11 listopada w kościołach zabiły dzwony

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest historycznym wydarzeniem, dlatego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca się z prośbą, by jeśli to możliwe, 11 listopada o godz. 12.00 w kościołach zabiły dzwony – poinformował rzecznik KEP.
2018-11-10 13:53:50
miniaturka

Gniezno czy Warszawa? – kwestia prymasostwa doby odrodzenia Polski

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku kard. Edmund Dalbor zaczął używać zakazanego przez Prusaków tytułu prymasa Polski. Jednocześnie w Warszawie funkcjonował prymas Królestwa Polskiego.
2018-11-10 14:12:30
miniaturka
play

Przesłanie dla Polonii z okazji Święta Niepodległości

Zachęcam Was, Kochani Rodacy, byście, wzorem poprzednich pokoleń, przekazali miłość do Polski kolejnym pokoleniom naszych rodaków – napisał bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.