Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-14 15:17
AC / BP Archidiecezji Krakowskiej

III Światowy Dzień Ubogich w Krakowie: Jesteśmy rękami Boga i musimy nieść pomoc bliźnim

- Jesteśmy rękami Boga, nie tylko przez konkretny dar, ale także przez uśmiech, dobre spojrzenie, modlitwę. Chrześcijaństwo polega na tym, żeby Ewangelię wprowadzać w czyn. Z tego nie możemy się rozgrzeszać – mówił ks. Dariusz Raś na temat obchodów III Światowego Dnia Ubogich w Krakowie.

Wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Ubogich w Krakowie odbywają się od 14 do 17 listopada i mają miejsce głównie w „namiocie spotkań”, usytuowanym na Małym Rynku oraz w bazylice Mariackiej.

Podczas konferencji prasowej poświęconej Światowemu Dniu Ubogich w Krakowie ks. Łukasz Michalczewski wskazał na inicjatywy podjęte przez organizatorów. W czasie tegorocznych obchodów w namiocie będą zajęcia sportowe. Przez trzy dni będą prowadzone warsztaty teatralne i muzyczne, finałowy koncert uwielbienia odbędzie się w sobotę o godz. 19:30 na Małym Rynku.

W ramach ŚDU odbędą się też rekolekcje. O godz. 15.00 program przewiduje koronkę do miłosierdzia Bożego oraz konferencję, którą rekolekcjonista wygłosi w namiocie, a o godz. 18.30 w bazylice Mariackiej zostanie odprawiona Msza św. z nauką i rozesłaniem.

W niedzielę o godz. 12.00 w namiocie zostanie odmówiony Anioł Pański. O godz. 13.00 w bazylice Mariackiej odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, następnie arcybiskup spotka się z ubogimi na obiedzie w namiocie.

Od 13 do 16 listopada w kościele św. Barbary odbywa się Modlitewne Jerycho – sztafeta modlitwy adoracyjnej, podczas której Bogu polecani są ubodzy.

W czasie konferencji prasowej Karolina Bonk z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio powiedziała, że ubodzy w ramach „metamorfoz” przy ul. Smoleńsk 4, będą mogli skorzystać z usług fryzjerów i wizażystów, z garderoby oraz łaźni. W namiocie spotkań wolontariusze będą animować zajęcia świetlicowe, prawnicy i pracownicy socjalni będą służyli radą. – Namiot spotkań to przestrzeń, w której będziemy towarzyszyć, rozmawiać, zwyczajnie animować, namawiać do skorzystania z konsultacji, pomocy specjalistów, porady prawnej i pomocy medycznej. Naszym celem jest bycie i okazywanie szacunku – powiedziała.

Organizatorzy ŚDU zachęcają ubogich do korzystania z rozbudowanego programu, zwłaszcza z porad specjalistów. Podkreślają także, że jest to dzień świąteczny, gdy wszyscy ubodzy są zaproszeni do wspólnego stołu.

W rozmowie z dziennikarzami ks. Dariusz Raś stwierdził, że podczas Światowego Dnia Ubogich pojawia się coraz więcej potrzebujących. Będą mogli oni na Małym Rynku w Krakowie ogrzać się i spotkać z drugim człowiekiem, a w bazylice Mariackiej spotkać się z samym Bogiem. Rekolekcje wygłosi franciszkanin o. Wawrzyniec Jaworski, który na co dzień żyje z ubogimi i da świadectwo w jaki sposób wyjść z biedy oraz zaprezentuje chrześcijański sposób podejścia do człowieka.

– Jesteśmy rękami Boga, nie tylko przez konkretny dar, ale także przez uśmiech, dobre spojrzenie, modlitwę. Chrześcijaństwo polega na tym, żeby Ewangelię wprowadzać w czyn. Z tego nie możemy się rozgrzeszać i trzeba choćby słowem, gestem, pytaniem, zaopiekować się kimś, kim się już nikt nie zajmuje, kto jest pogardzany ze względu na ubiór, zaniedbania, którego doświadczyły – powiedział ks. Dariusz Raś. Zauważył, że osoby potrzebujące mogą skorzystać z pomocy medycznej, poprawić swój wygląd podczas „metamorfoz”. Te zmiany mogą być impulsem do przemiany życia i przywróceniem godności osoby ubogiej. Przypomniał, że w namiocie zmieści się jednorazowo kilkaset osób i zauważył, że jest on potrzebny, ponieważ corocznie pojawiają się w nim tysiące ludzi. – Za tymi zmęczonymi twarzami kryją się życiorysy ludzkie. Każdy z nich ma za sobą jakieś pomyłki. Nam się udało mieć tych pomyłek mniej. To znaczy, że trzeba się z nimi podzielić dobrym słowem. Zobaczyć w ubogim nie „Jana Kowalskiego”, ale tego, który ma swoje życie i może je jeszcze naprawić – stwierdził.

Szczegółowy program obchodów III Światowego Dnia Ubogich w Krakowie znajduje się na stronie: http://sdu.malopolska.pl/.

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-14 13:59:14
miniaturka

Ewangelicki biskup na KUL: dobre uczynki są owocem wiary danej od Pana

- Chrystus nie jest oskarżycielem, ale obrońcą. Został posłany z misją zbawczą, by zaprosić do dobrych uczynków, które są owocem wiary przyjmującą łaskę Pana - powiedział bp Jan Cieślar.
2019-11-14 14:17:40
miniaturka

Kresy. Śladami wielkich Polaków

Nakładem Wydawnictwa JEDNOŚĆ ukazał się wyjątkowy album "Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema". To przepiękne opracowanie o Kresach powstało dzięki współpracy duetu dziennikarsko-fotograficznego, Magdy i Mirka Osip-Pokrywka.
2019-11-14 14:43:46
miniaturka

Bp Szlachetka: w ubogich można spotkać oblicze samego Chrystusa

- W ubogich, jak mówi papież Franciszek, można spotkać oblicze samego Chrystusa - powiedział KAI bp Wiesław Szlachetka.
2019-11-14 15:26:39
miniaturka

Jutro obchodzony będzie Światowy Dzień Krwi Pępowinowej

Światowy Dzień Krwi Pępowinowej już jutro. Polska świętuje go w tym roku wyjątkowo uroczyście i chwali się osiągnięciami na światowym poziomie.
2019-11-14 15:57:08
miniaturka
play

Wizyta studyjna Dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rwandzie

Solidarność z mieszkańcami Afryki trwa od dawna. Dyrektorzy Caritas diecezjalnych odbyli wyjazd studyjny do Rwandy, aby lepiej poznać potrzeby i projekty zrealizowane przez Caritas Polska we współpracy z misjonarzami.
2019-11-15 08:23:47
miniaturka

Kard. Duka rozmawiał z Benedyktem XVI

Papież-senior był żywo zainteresowany Europą Środkową. Rozmowa kard. Duki z Benedyktem XVI odbyła się z okazji narodowej pielgrzymki Czechów do Rzymu z okazji 30-lecia kanonizacji św. Agnieszki i aksamitnej rewolucji.