Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-02-28 10:40
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

III Kongres Młodzieży Polonijnej, Kraków 2021

Kochani Młodzi Przyjaciele! Pragniemy Was poinformować o przełożeniu zaplanowanego na sierpień br. Kongresu Młodzieży Polonijnej. Mamy nadzieję, że uda się KMP zorganizować za rok, w terminie od 31 lipca do 8 sierpnia 2021. Póki co wykorzystujcie możliwości, jakie stwarzają łącza internetowe i komunikatory i starajcie się dzielić doświadczeniami nie tylko czasu obecnego, ale i działania Jezusa w Waszym życiu. Bądźcie razem z Jezusem i z sobą nawzajem! Jeśli uznacie za stosowne, to zapraszamy do przesyłania swoich refleksji na naszą grupę Kongres Młodzieży Polonijnej na Facebooku. W ten sposób mimo przełożenia Kongresu będzie można prowadzić życie kongresowe i dobrze przygotować się do przyszłego roku!!!

KOMUNIKAT BISKUPA WIESŁAWA LECHOWICZA w sprawie Kongresu Młodzieży Polonijnej

Zapraszamy do grupy na facebooku: Kongres Młodzieży Polonijnej 2016 - 2021 r.

Dalsze, bardziej szczegółowe, informacje będą umieszczane na stronie internetowej: Kongres Młodzieży Polonijnej oraz na facebook//KongresMlodziezyPolonijnej. W przypadku pytań i wątpliwości proszę kontaktować się z Biurem Kongresu Młodzieży Polonijnej (kongresmlodziezy@gmail.com) lub z Biurem Duszpasterstwa Emigracji Polskiej (emigracja@episkopat.pl).

www.emigracja.episkopat.pl


RELACJE Z WCZEŚNIEJSZYCH KONGRESÓW

http://kongresmp.pl/galeria/

I KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, 2016

W lipcu 2016 roku, w ramach Światowych Dni Młodzieży odbył się I Kongres Młodzieży Polonijnej, w którym uczestniczyło około 250 młodych polskiego pochodzenia z ponad 20 krajów. Owocem tych radosnych dni wspólnej refleksji, modlitwy i zabawy było pragnienie spotkania się po raz kolejny.

Film podsumowujący I Kongres Młodzieży Polonijnej

II KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, 2018

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży w dniach od 28 lipca do 5 sierpnia odbył się w Warszawie II Kongres Młodzieży Polonijnej. W Kongresie wzięło udział ponad 250 osób z 21 krajów - przedstawiciele młodzieży polonijnej z Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumuni, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Paragwaju, Rosji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Film z II Kongresu Młodzieży Polonijnej

RELACJA Z II KONGRESU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

TYGODNIK NIEDZIELA

UROCZYSTA INAUGURACJA II KMP, 30.07.2018

DRUGI DZIEŃ KONGRESU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

CZWARTY DZIEŃ KONGRESU

BP SOLARCZYK DO MŁODZIEŻY POLONIJNE

UCZESTNICY KONGRESU ODWIEDZILI RODZINNE STRONY ŚW. STANISŁAWA KOSTKI

MŁODA POLONIA DO PAPIEŻA FRANCISZKA: CHCEMY TWORZYĆ KULTURĘ SPOTKANIA POKOJU

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ APELUJE O TWORZENIE WSPÓLNOT EWANGELIZACYJNYCH

MŁODA POLONIA O ŻYCIU WIARĄ

FOTO GALERIA - BP Episkopat

Warszawa, 29 VII 2018

Warszawa, 30 lipca 2018 r.

Warszawa, 2 sierpnia 2018 r.

GALERIA – KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

II KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ przebiegał pod hasłem „Wiarą powołani”, które nawiązywało do dokumentu przygotowującego Synod biskupów poświęcony duszpasterstwu młodzieży. W ramach Kongresu młodzież uczestniczyła także w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.   

Podczas pierwszych trzech dni Kongresu młodzi wzięli udział w warsztatach ewangelizacyjnych, dyskusjach i spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Zamierzeniem organizatorów było objecie refleksją, świadectwami, warsztatami i modlitwą to, co wiąże się z powołaniem chrześcijańskim, płynącym z faktu bycia ochrzczonym, z uwzględnieniem specyfiki życia na emigracji. 

Kolejne dwa dni Kongresu nawiązywały do pogłębiania tożsamości narodowej wśród młodych ludzi i budzenia ducha patriotyzmu. Uczestnicy Kongresu wzięli udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i rekonstrukcji powstańczych walk. W „Godzinie W” młodzież modliła się na Powązkach Wojskowych. Następnie śpiewała pieśni powstańcze na placu Piłsudskiego. Młodzi zwiedzili także Warszawę oraz udali się do Rostkowa w diecezji płockiej, w rodzinne strony św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, którego rok był właśnie obchodzony w Kościele w Polsce. 

Ostatnie dwa dni poświęcone były omówieniu sposobów realizacji kongresowych wniosków po wyjeździe do swojego kraju. Odbyła się niezwykle interesująca dyskusja dotycząca bycia chrześcijaninem dziś w środowisku polonijnym. 

W końcowym przesłaniu młodzi polscy katolicy z całego świata zaapelowali do rówieśników o tworzenie wspólnot młodzieżowych o charakterze modlitewnym i ewangelizacyjnym. „Żyjąc wśród ludzi różnych kultur, narodowości i religii pragniemy być świadkami Chrystusa, poprzez otwartość na drugiego człowieka i miłość, która pokonuje wszelki lęk” – zadeklarowali. 

 „Kto chce innych zapalać, musi sam płonąć! Pragniemy pogłębiać naszą relację z Jezusem aby nieść Go do tych, wśród których żyjemy. Wiemy doskonale, że aby realizować powołanie do bycia chrześcijaninem we współczesnym świecie, oprócz głębokiej wiary potrzebna jest odwaga do dawania świadectwa o Jezusie” – czytamy w przesłaniu. 

Uczestnicy Kongresu zaapelowali też do młodych Polaków, by w swoich środowiskach uczestniczyli w życiu Kościoła, zaznaczając, że w Kościele „czerpiemy moc płynącą ze Słowa Bożego i sakramentów do pełni życia w Chrystusie”. Zapewnili też, że chcą dbać o ojczyste tradycje, język i kulturę, dobre imię Polski oraz że pragną podtrzymywać łączność z ojczyzną. 

Natomiast w liście do Papieża Franciszka młodzież polonijna wyraziła wdzięczność za wezwania do bycia aktywnymi i otwierania się na innych. „Pragniemy, zgodnie z Twoim życzeniem, stawać się twórcami kultury spotkania, dialogu i pokoju, opartej na mocnych fundamentach wiary Kościoła katolickiego” – czytamy w liście do papieża. Młodzi informują też, że podczas Kongresu podejmowali refleksje związane z powołaniem do życia wiarą i świadczenia o wierze we współczesnym świecie. Zapewnili też Papieża o modlitwie w intencji Jego posługi oraz w intencji zbliżającego się Synodu biskupów poświęconego duszpasterstwu młodzieży i Światowego Dnia Młodzieży w Panamie. 

Podczas konferencji prasowej na zakończenie wydarzenia bp Wiesław Lechowicz wyraził przekonanie, że młodzi polscy katolicy żyjący na obczyźnie są prawdziwym skarbem Ojczyzny i Kościoła. „Troska o nich jest polską racją stanu i kościelną racją stanu” – powiedział delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej dodając: „jesteśmy zauroczeni waszą wiarą oraz przywiązaniem do Chrystusa i Kościoła”.

Natomiast sami młodzi deklarowali, że są bardzo zainspirowani i podbudowani Kongresem. „Hasło ‘Wiarą powołani” oznacza dla mnie wychodzenia naprzeciw drugiemu człowiekowi, nie zamykania się w sobie lecz świadczenia o Bogu” – powiedziała Justyna ze Stanów Zjednoczonych. Młoda Polka z Düsseldorfu przypomniała słowa z Listu św. Jakuba o tym, że wiara bez uczynków jest martwa. „Adoracja, Eucharystia modlitwa jest fundamentem, na którym staram się budować swoją tożsamość ale Kongres utrwalił we mnie przekonanie o tym, że następnie muszę wyjść z miejsca, w którym jestem na spotkanie z drugim człowiekiem” – powiedziała uczestniczka Kongresu. 

Młodzi Polacy z różnych krajów przyznawali także, że na obczyźnie Polakom grozi zatracenie tożsamości narodowej, dlatego spotkania z rówieśnikami żyjącymi w innych miejscach świata wedle tych samych wartości jest doświadczeniem bezcennym. 

Pytany o największe wyzwanie, przed jakim stają dziś w świecie młodzi polscy katolicy bp Lechowicz wskazał, że żyją oni w środowiskach, które do wiary nastawione są obojętnie lub wrogo stąd kluczową sprawą jest właśnie troska o wiarę.

Zobacz więcej..
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kongres, Kongres Młodzieży Polonijnej, mlodzież polonina