Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-11 21:17
Ewa Kotowska-Rasiak

III Biegowa Droga Krzyżowa Stacja Golgota

150 osób wzięło udział w III Biegowej Drodze Krzyżowej. Uczestnicy ekstremalnego przedsięwzięcia pokonali 21 km biegnąc z Ostrowa Wielkopolskiego na Golgotę do Sadowia i z powrotem.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W sobotni wieczór biegacze zgromadzili się na Mszy św. w kościele św. Pawła Apostoła, skąd po odpaleniu pochodni od paschału wyruszyli w drogę z krzyżem i intencjami. Bieg z zachowaniem milczenia przeplatany był 14 stacjami, podczas których odczytano rozważania pasyjne. Uczestnicy zatrzymali się także przy Klasztorze Ojców Pasjonistów w Sadowiu.

Kierownikiem duchowym i dyrektorem biegu był ks. Łukasz Zawidzki, wikariusz parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim. - Biegowa Droga Krzyżowa to forma duchowości dla osób aktywnych, przekraczających siebie, poszukujących wyzwań i szukających Boga również poza murami kościoła. Sportowe zmaganie z bólem i trudem nocnej drogi ma nie tylko wymiar fizyczny. To przede wszystkim próba zmierzenia się z prawdą o krzyżu i sobie samym. Mamy nadzieję, że upamiętnienie męki i śmierci Pana Jezusa przez wysiłek pomoże głębiej przeżyć Wielki Post i przygotować się do wydarzeń Wielkiej Nocy – powiedział ks. Łukasz Zawidzki.

Półmaraton zakończył się w kościele św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim wspólną modlitwą i rozdaniem pamiątkowych medali. Wcześniej, o godz. 21.00, w oczekiwaniu na powrót biegaczy w ostrowskiej świątyni odprawione zostało nabożeństwo drogi krzyżowej. Uczestników Biegowej Drogi Krzyżowej witał ks. kan. Jacek Kita. – Bądźcie dumni z siebie i z treści oraz wartości, które dziś ukazaliście poprzez świadectwo wiary w tej drodze krzyżowej. Bądźcie dumni z siebie, że jesteście Polakami i katolikami. Bądźcie dumni z tych treści i bądźcie tego świadkami w swoich miejscowościach. Dzisiaj świat nie potrzebuje nauczycieli, ale potrzebuje świadków. Bóg, honor i ojczyzna, a także krzyż na Giewoncie to są zawsze te znaki, które gdzieś głęboko leżą w naszych sercach - powiedział proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim. Dziękował biegaczom za świadectwo wiary. - Dziękuję wam za to piękne świadectwo waszej wiary i przywiązania do tego, co stanowi filar naszej tożsamości narodowej – powiedział ks. Kita.

Uczestnicy drogi krzyżowej podkreślali, że Biegowa Droga Krzyżowa Stacja Golgota to nie tylko duchowe rozważanie męki Pana Jezusa, ale także trud i poświęcenie.

- Po raz drugi zdecydowałam się wziąć udział w tej drodze krzyżowej. Zachęciła mnie do tego przede wszystkim inna forma niż normalne drogi krzyżowe, które odbywają się w piątki w kościele. Ta droga krzyżowa jest połączona ze sportem, czyli z czymś co lubię i kocham, czyli bieganiem. Momentami było trudno, ale przez stacje nie bałam się tego dystansu – mówi Katarzyna Pietrzak.

- Drugi raz biegłem w półmaratonie. Kolega, który jest organizatorem tej drogi krzyżowej zaproponował mi wzięcie udziału i postanowiłem pobiec, mimo że w ogóle nie byłem przygotowany. Dałem radę, a tempo było bardzo dobre. Dla mnie to jest ogromne przeżycie duchowe. Podczas takiego wysiłku tę drogę krzyżową przeżywa się inaczej niż podczas rozważania np. w kaplicy. Można było na tę drogę krzyżową spojrzeć z innej perspektywy – stwierdził Fabian Domagalski z Sycowa, kleryk czwartego roku.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-11 17:50:30
miniaturka

Kraków: zainaugurowano 21. edycję akcji Pola Nadziei na rzecz opieki hospicyjnej

Pod hasłem „Pola Nadziei – jesteśmy sobie potrzebni” rozpoczęła się w Krakowie tegoroczna edycja kampanii Pola Nadziei na rzecz osób terminalnie chorych.
2018-03-11 18:01:43
miniaturka

Pierwsza pielgrzymka Żołnierzy Niezłomnych na Jasnej Górze

Pierwsza pielgrzymka kombatantów podziemia antykomunistycznego odbyła się dziś na Jasnej Górze. Abp Sławoj Leszek Głódź zaapelował w homilii o pamięć i modlitwę za tych, którzy ochronili duszę narodu.
2018-03-11 18:12:57
miniaturka

Franciszek: radujmy się, bo Bóg jest z nami bezwarunkowo

„Bóg jest z nami bezinteresownie i bezwarunkowo. Jego miłość jest źródłem chrześcijańskiej radości” – Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański w przypadającą dziś czwartą niedzielę Wielkiego Postu zwaną „laetare” - „radujcie się”.
2018-03-11 22:33:17
miniaturka

Bp Janiak: bądźmy odważnymi świadkami krzyża Chrystusowego

- Krzyż jest znakiem sprzeciwu, ale krzyż jest przede wszystkim znakiem nadziei, łaski. Bądźmy odważnymi świadkami krzyża Chrystusowego - mówił bp Edward Janiak w Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej w Skalmierzycach.
2018-03-12 08:08:00
miniaturka

Burundi: kraj pogrążony w strachu i terrorze

„Ludzie są zastraszani i siłą wpisywani na listy referendalne. Nauczycielom i studentom grozi się utratą pracy i możliwości dalszej nauki jeśli nie poprą zmiany Konstytucji” – donoszą źródła Fides.
2018-03-12 08:31:38
miniaturka

Sprofanowano kaplicę w Indonezji

W Palembang na wyspie Sumatra w Indonezji sprofanowano nowowybudowaną kaplicę. Cztery dni po poświęceniu jej przez ordynariusza tamtejszej diecezji, nieznani sprawcy zniszczyli witraż, wnętrze kościoła i paramenty liturgiczne.