Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-11-08 13:09
S. Zielińska / Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej

II Światowy Dzień Ubogich: Wspólny obiad kard. Nycza z bezdomnymi

W niedzielę 18 listopada kard. Kazimierz Nycz zasiądzie do świątecznego obiadu z ubogimi i bezdomnymi. W tym dniu Kościół będzie obchodził II Światowy Dzień Ubogich pod hasłem „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał”.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, BP KEP, licencja: CC BY-SA

Kard. Kazimierz Nycz zasiądzie do świątecznego obiadu z ubogimi i bezdomnymi w nowo otwartej siedzibie Wspólnoty Sant’Egidio w Warszawie. Tego dnia, parafie archidiecezji warszawskiej będą modlić się w intencji ubogich. Zainspirowane papieskim orędziem na ten dzień, zorganizują konkretną pomoc na rzecz potrzebujących. 

BRIEFING z kard. Kazimierzem Nyczem

Niedziela, 18 listopada, godz. 14.30, ul. Wspólna 61 (wewnętrzny dziedziniec kamienicy)

14.45 - Modlitwa za ubogich z komentarzem Kardynała do Ewangelii

15.10 - Rozpoczęcie obiadu

Wcześniej, od godz. 14.00 możliwe będą rozmowy z osobami biorącymi udział w obiedzie oraz członkami Wspólnoty Sant’Egidio

Na świąteczny obiad Wspólnota Sant’Egidio zaprosiła dwunastu ubogich i bezdomnych, z którymi spotyka się przez cały rok. W gronie tym będą osoby żyjące na ulicy, mieszkające w pustostanach, przyczepach kempingowych, osoby starsze i samotne, korzystające z pomocy Wspólnoty, starsi i chorzy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej na Solcu oraz dwie byłe bezdomne kobiety, które pół roku temu po 20 latach spędzonych na ulicy zamieszkały w domu prowadzonym przez Wspólnotę.

Obiad zostanie poprzedzony Modlitwą za ubogich, którą warszawska Wspólnota Sant’Egidio modli się w każdy czwartkowy wieczór tuż przed wyjściem na ulice Warszawy z kanapkami, gorącą zupą i herbatą, aby spotkać się z osobami bezdomnymi i samotnymi. Oferowana żywność i rozmowa są pierwszym krokiem do nawiązywania więzów przyjaźni. „By pokonać przytłaczający stan ubóstwa – napisał papież Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich – koniecznym jest, aby doświadczyli oni obecności braci i sióstr, którzy się o nich troszczą, a otwierając drzwi serca i życia dadzą odczuć, że są przyjaciółmi i rodziną”.

Tak jak każdej niedzieli, również w II Światowy Dzień Ubogich członkowie Sant’Egidio odwiedzą mieszkańców domu opieki na Solcu oraz wyruszą na „peryferia” miasta, w odwiedziny do bezdomnych szukających schronienia na działkach, w opuszczonych budynkach czy garażach. Prócz żywności oraz opału i butli gazowych, zapewniających przetrwanie zwłaszcza od jesieni do wiosny, osoby bezdomne otrzymują także drukowany przez Wspólnotę przewodnik po Warszawie „GDZIE zjeść, spać, umyć się”.

W ostatnich latach rośnie liczba osób, które chcą poznać ubogich i w ten sposób także zbliżają się do Kościoła. Szczególnym momentem zaangażowania dużej liczby wolontariuszy są Obiady Bożonarodzeniowe, które prócz Warszawy, organizowane są także przez Wspólnoty w Poznaniu i Chojnie.

***

Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. W Warszawie Wspólnota działa od 10 lat.

Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Warszawa, bezdomni, kard. Kazimierz Nycz, ubodzy, bieda, Światowy Dzień Ubogich, Wspólnota Sant'Egidio