Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-13 11:04
AC / Bartek Pulcyn

II Światowy Dzień Ubogich łączy kilka inicjatyw

Cztery organizacje działające na rzecz osób bezdomnych w Warszawie chcą wspólnie pomagać potrzebującym z okazji II Światowego Dnia Ubogich.

Autor/źródło: Pixabay, SookyungAn, licencja: CC0

18 listopada o godzinie 16 w centrum Warszawy - pod Pałacem Kultury i Nauki wszyscy potrzebujący otrzymają ciepły posiłek oraz specjalnie przygotowane przez wolontariuszy podarunki.

Inicjatorem wspólnej akcji jest Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadząca w Warszawie i okolicach trzy schroniska dla 300 bezdomnych osób, ale rolę gospodarza pełni fundacja Smile Warsaw, która w każdą niedzielę w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki wydaje bezdomnym ciepły posiłek oraz wspiera ich niezbędnymi środkami czystości i odzieżą. Zaproszenie do współpracy przyjęła także Fundacja Daj Herbatę, która w każdy poniedziałek częstuje wszystkich chętnych gorącą zupą pod Dworcem Centralnym oraz Wspólnota Sant’Egidio, której członkowie od lat wychodzą na ulice Warszawy, aby spotykać się bezdomnymi na dworcach, na lotnisku i peryferiach miasta. Odwiedzają pustostany, przyczepy kempingowe, ogródki działkowe i stare garaże częstując kanapkami i ciepłą herbatą.

W ten Światowy Dzień jesteśmy zaproszeni do nadania treści słowom psalmu: "Ubodzy będą jedli i nasycą się" (Ps 22, 27) – napisał w Orędziu na II Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek. „W ubiegłym roku w wielu diecezjach to doświadczenie wzbogaciło obchody pierwszego Światowego Dnia Ubogich. Wielu odnalazło ciepło domu, radość świątecznego posiłku i solidarność tych, którzy zechcieli podzielić się stołem w prosty i braterski sposób. Chciałbym, aby również w tym roku i w przyszłości Dzień ten był świętowany pod znakiem radości z nowo odkrytej rzeczywistości bycia razem”.

W odpowiedzi na powyższe wezwanie Caritas Archidiecezji Warszawskiej w porozumieniu z innymi organizacjami niosącymi pomoc osobom bezdomnym mieszkającym na terenie Warszawy zaprasza wszystkich potrzebujących do wspólnego stołu, a tym samym uwrażliwia wszystkich mieszkańców stolicy na potrzeby osób bezdomnych zwłaszcza w perspektywie zbliżającej się zimy.

Więcej informacji na temat działalności organizacji zaangażowanych w akcję można znaleźć na stronach internetowych: Smile Warsaw - smilewarsaw.org, Fundacja Daj Herbatę - dajherbate.pl, Wspólnota Sant’Egidio - santegidio.pl, Caritas Archidiecezji Warszawskiej caritasaw.pl.

źródło: Bartek Pulcyn, caritasaw.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-13 09:28:47
miniaturka

Mafioso twórcą znaczków na Boże Narodzenie. Światło nadziei...

Watykan wypuści w tym roku serię znaczków bożonarodzeniowych, w której znajdą się grafiki narysowane przez więźnia.
2018-11-13 10:04:38
miniaturka
play

Bądź dobry jak chleb! Uwaga: utwór, który mocno wzrusza - Ecce Homo

Bohaterami utworu zespołu JTOPEB są Wiesiek i Waluś, dwóch mężczyzn dotkniętych bezdomnością, którzy zdecydowali się wystąpić w utworze oraz podzielić się swoją historią ze światem.
2018-11-13 10:30:14
miniaturka

Papież o Wspólnocie Bose: płodna obecność w Kościele i społeczeństwie

„Zrodzone dzięki waszej pracy owoce wiary i miłości są liczne, a Pan zna je najlepiej” – pisze Papież Franciszek w jubileuszowym przesłaniu z okazji 50-lecia Wspólnoty Monastycznej Bose.
2018-11-13 11:31:06
miniaturka

II rocznica Jubileuszowego aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Już wkrótce obchody II rocznicy Jubileuszowego aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
2018-11-13 11:56:45
miniaturka

IX Puchar Metropolity Warszawskiego. Piłkarskie rozgrywki seminarzystów

17 listopada w Warszawie na Ochocie odbędzie się IX edycja Pucharu Metropolity Warszawskiego w tym roku rozgrywanego wyjątkowo w ramach Pucharu Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych.
2018-11-13 12:25:37
miniaturka
play

Jak być z ludźmi i dla ludzi?

Co trzeba zrobić, aby zostać misjonarzem? Co jest najważniejsze w posłudze, którą spełnia się w dalekim kraju? Księża marianie zapraszają do obejrzenia kolejnego odcinka serialu „Rwanda – na wzgórzach Boga".