Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-26 13:55
S. Zielińska / KAI

II Europejski Festiwal Schumana w Świątyni Opatrzności Bożej

"Modlitwa bez Granic w intencji przemiany Europy" oraz szereg dyskusji, m.in. na temat roli młodzieży na Starym Kontynencie i współczesnego znaczenia służby publicznej, złożą się II Europejski Festiwal Schumana.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Festiwal odbędzie się w niedzielę 13 maja w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod hasłem "Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Sługi Bożego Roberta Schumana". Patronat nad wydarzeniem objął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Podobnie jak podczas pierwszej edycji Europejskiego Festiwalu Schumana, jego organizatorzy - Instytut Myśli Schumana - uważają, że w dobie kryzysu wspólnoty europejskiej trzeba przybliżać przykład życia Sługi Bożego Roberta Schumana, który "jako polityk przeżywający swoje życie i pracę w aktywnej służbie Chrystusowi przyczynił się do zapewnienia Europie najdłuższego od wielu wieków czasu pokoju oraz położył podwaliny pod tworzenie wspólnoty narodów Europy w czasach, w których tak trudno było o pojednanie".

Zdaniem organizatorów wydarzenia, odejście od założeń Roberta Schumana wydaje się być jednym z istotnych powodów kryzysu współczesnej Europy. To Robert Schuman powiedział, że „albo Europa będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale”.

Na warszawskie wydarzenie złożą się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w Świątyni Opatrzności Bożej, dwie sesje panelowe oraz sesja plenarna z udziałem przedstawicieli instytucji państwowych i kościelnych. Gościem specjalnym festiwalu będzie prof. Stanisław Gebhardt, współpracownik Roberta Schumana.

Głównym punktem Festiwalu będzie trzygodzinna wielka "Modlitwa bez Granic" w intencji powrotu Europy do jej chrześcijańskich korzeni. Modlitwę poprowadzi zespół „Powołani by Wielbić” oraz „Fundacja 24/7”. Organizatorzy liczą na to, że modlitwa będzie kontynuowana w innych miastach Polski oraz w krajach całej Europy.

Dyskusje panelowe w ramach Festiwalu, częściowo odbywające się równolegle, poświęcone będą najistotniejszym problemom współczesnej Europy. Dwie z nich dotyczyć będą sytuacji młodzieży na Starym Kontynencie, w tym jej przygotowaniu do życia we wspólnocie narodów Europy.

Inne skupią się na takich zagadnieniach jak troska o środowisko naturalne na podstawie encykliki papieża Franciszka "Laudato si`", służba publiczna na wzór Roberta Schumana, rynek finansowy we wspólnocie narodów Trójmorza, czy promocja idei schumanowskich w mediach.

Odbędzie się także debata pt. "Konstytucja IV Rzeczpospolitej wyrazem misji Polski w budowaniu Wspólnoty Narodów Europy opartej na wartościach chrześcijańskich i nauce społecznej kościoła".

W trakcie jednej z dyskusji zaprezentowane też zostaną dwie inicjatywy Instytutu Myśli Schumana: "Wigilia bez granic" i "Wielkanoc bez granic” pomyślane jako praktyczne metody budowania relacji według Roberta Schumana. Obydwie polegały na zapraszaniu w czasie świątecznym cudzoziemców do polskich rodzin. Projekt ma służyć budowaniu relacji oraz integrowaniu w polskiej przestrzeni kulturowej obcokrajowców przebywających w Polsce - studentów bądź pracowników.

Instytut Myśli Schumana nawiązał w tej akcji do myśli Roberta Schumana, który w trudnym okresie powojennym działał na rzecz przywrócenia i utrwalenia pokoju między narodami, łączył ludzi, instytucje, regiony i strefy ekonomiczne. Najważniejsze dla niego było właśnie budowanie przyjaznych relacji między ludźmi.

Na zakończenie odmówiona zostanie „Wielka Modlitwa Bez Granic” uwielbienia i wstawiennicza w intencji przemiany Europy, a po niej odczytanie wezwania o powrót Europy do chrześcijańskich korzeni. Oprawę muzyczna wydarzenia zapewnią zespół „Powołani by Wielbić” i „Fundacja 24/7”.

Robert Schuman (1886-1963) uważany jest za jednego z trzech - obok Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera - tzw. ojców-założycieli Europy. Był dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów i ministrem spraw zagranicznych, w latach 1958-1960 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, jedną z kluczowych postaci w procesie kształtowania powojennej Europy.

W 1950 r. wraz z francuskim politykiem i ekonomistą Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem doprowadził do francusko-niemieckiego porozumienia w sprawie wspólnego zarządzania przemysłem stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, poprzedzająca powstanie Wspólnoty Europejskiej, a później Unii Europejskiej.

14 maja 2004 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Roberta Schumana.

Inicjatorem i organizatorem Europejskiego Festiwalu Schumana jest Instytut Myśli Schumana. Patronat nad wydarzeniem objął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Instytut Myśli Schumana jest fundacją założoną przez prof. Zbigniewa Krysiaka 13 kwietnia 2016 r. Fundacja ma na celu m.in. popularyzację myśli Roberta Schumana, propagowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, wspieranie działań społecznych związanych z rozwojem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.

Więcej informacji na stronie: europejskifestiwalschumana.com

lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-26 12:31:28
miniaturka

Kard. Tauran: chrześcijanie nie mogą być obywatelami drugiej kategorii

„Przyszłość ludzi różnych religii leży w edukacji. Nie może być tak, że chrześcijanie uznawani są za obywateli drugiej kategorii”. Wskazuje na to kard. Jean-Louis Tauran po swej wizycie w Arabii Saudyjskiej.
2018-04-26 13:11:23
miniaturka

"Polacy na 100" - Największe społeczne obchody 100-lecia niepodległości

W piątek, 27 kwietnia, wyjedzie do Watykanu ekipa Caritas kierująca pierwszym z Busów dla Niepodległej. Mobilne Ambasady Niepodległej będą promować działania upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości.
2018-04-26 13:32:07
miniaturka

Franciszek: bez miłości i służby Kościół się nie rozwija

Ustanawiając Eucharystię Jezus uczy nas miłości, a myjąc nogi uczniom prawdziwej służby. Ojciec Święty mówił o tym na Mszy w Domu św. Marty. Papież przypomniał, że sługa nigdy nie jest większy od swego pana.
2018-04-26 14:46:02
miniaturka

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim nt. edukacji

O konieczności zakotwiczenia programów edukacyjnych w fundamentach chrześcijańskich oraz uwzględniania w nich postępu technologicznego napisali w oświadczeniu nt. edukacji członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim.
2018-04-26 15:06:14
miniaturka

Ukraina: od jutra spotkanie Taizé we Lwowie

Trzy tysiące młodzieży z całej Europy przybywa do Lwowa na spotkanie organizowane przez Wspólnotę z Taizé w dniach 27 kwietnia - 1 maja.
2018-04-26 15:31:36
miniaturka

Delegacja KUL z wizytą u Benedykta XVI

Po wczorajszym spotkaniu delegacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z Papieżem Franciszkiem, dzisiejszej porannej Mszy przy grobie św. Jana Pawła II, pielgrzymka do trzech Papieży zakończyła się spotkaniem z Papieżem Seniorem.