Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-28 11:48
JR

Ignorancja historyczna to obelga dla wszystkich ofiar niemieckiej okupacji

IPN wydał oświadczenie w związku z wypowiedzią kongresmena Steve’a Cohena, w której przypisał Polsce odpowiedzialność za obozy koncentracyjne. „Ignorancja historyczna, względnie zła wola takich ludzi, jest zakłamywaniem zbrodni Adolfa Hitlera, obelgą dla wszystkich ofiar niemieckiej okupacji” – napisano.

Autor/źródło: photogenica.pl, 15945, licencja: Jak album

Steve Cohen, kongresmen Partii Demokratycznej ze stanu Tennessee, odnosząc się do słów Marjorie Taylor Greene, która porównała obowiązek noszenia maseczek na terenie budynków Izby Reprezentantów do oznaczania Żydów Gwiazdą Dawida podczas wojny i do Holokaustu, powiedział:

„Smutny to widok, gdy członkowie Kongresu schodzą do takiego poziomu, smutne, że nie rozumieją historii, nie rozumieją Holokaustu. Nie chodzi tylko o nazistowskie Niemcy, była też Polska, gdzie znajdowały się niektóre spośród tych najcięższych, najgorszych obozów koncentracyjnych jak Auschwitz i Birkenau”.

W związku z tą wypowiedzią IPN wydał oświadczenie. Podkreślił, że Polska w czasie była pod niemiecką okupacją i nie współpracowała z Niemcami.

„Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się Rzeszy Niemieckiej Hitlera. Państwo Polskie i Wojsko Polskie przez całą wojnę walczyły przeciw Niemcom w obozie aliantów. W latach 1939–1945 terytorium Polski w całości było pod okupacją totalitarnych wrogów. Na polskiej ziemi niemiecki okupant – wbrew Polskiemu Państwu i wbrew zasadom prawa międzynarodowego – zbudował sieć niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów śmierci”.

W oświadczeniu zaznaczono, że Polacy byli jedną z głównych grup ofiar niemieckich zbrodni.

„Ofiarami zbrodniczej polityki okupanta niemieckiego były między innymi miliony polskich obywateli: miliony polskich Żydów i miliony Polaków. Niemiecki KL Auschwitz i KL Birkenau były miejscem wymordowania olbrzymiej liczby polskich i europejskich Żydów. Największą po Żydach grupą ofiar uśmierconych przez Niemców w KL Auschwitz i KL Birkenau byli Polacy”.

„Ignorancja historyczna, względnie zła wola takich ludzi jak kongresmen Steve Cohen, jest zakłamywaniem zbrodni Adolfa Hitlera, obelgą dla wszystkich ofiar niemieckiej okupacji – w tym żydowskich i polskich” – pisze IPN.

Źródło: ipn.gov.pl, PAP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-28 11:21:55
miniaturka

We Włoszech powstało stałe obserwatorium ds. monitorowania aborcji w tym kraju

Decyzję w tej sprawie podjęli członkowie grupy roboczej, która opracowała pierwszy interdyscyplinarny raport na temat skutków prawa aborcyjnego. Obowiązuje ono we Włoszech od 43 lat. Przed 40 laty zostało zatwierdzone w referendum.
2021-05-28 11:26:47
miniaturka

Kard. Bo potępił atak birmańskiej armii na budynek kościoła

Kard. Charles Bo potępił poniedziałkowy atak moździerzowy na budynek kościoła w katolickiego w birmańskim stanie Kaja. W wyniku wojskowego ostrzału zginęły cztery osoby a ponad osiem zostało rannych. W wyniku ostrzału kościół został całkowicie zdemolowany, co świadczy o skali ataku.
2021-05-28 11:34:14
miniaturka

Nominacje w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Papież Franciszek mianował nowego prefekta, sekretarza i podsekretarza Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
2021-05-28 12:19:32
miniaturka

Kard. Müller wzywa papieża do interwencji w Kościele w Niemczech

Kard. Gerhard Müller wezwał w poniedziałek Ojca Świętego do interwencji w sytuacji w Niemczech, aby napomnieć duchownych, którzy próbowali błogosławić związki osób tej samej płci lub zachęcali do takich prób
2021-05-28 12:27:45
miniaturka

Bp Tadeusz Rakoczy ukarany przez Stolicę Apostolską

Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej otrzymał zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i zebraniach plenarnych KEP oraz nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy. Ma też wpłacić pieniądze na rzecz Fundacji Świętego Józefa.
2021-05-28 12:42:00
miniaturka

Hiszpania walczy z chrześcijańskim dziedzictwem

W Hiszpanii dochodzi do niszczenia nie tylko symboli religijnych, ale także pamięci o męczennikach wojny domowej. Chodzi o męczenników z Estremadury, których nazwiska znajdują się na fasadzie kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we wsi Campanario.