Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-25 11:00
nc / Paweł Pasierbek SJ / VN

Hongkong: potrzeba modlitwy różańcowej i niezależnej komisji

Modlitwa różańcowa przez cały październik oraz utworzenie niezależnej komisji śledczej w sprawie przemocy używanej przez policję w stosunku do manifestantów zalecił pomocniczy biskup Hongkongu jako drogę do pojednania narodowego.

Protesty w Hongkongu (14.10.2019)
Autor/źródło: Studio Incendo/flickr.com/CC BY 2.0

Bp Joseph Ha w czasie spotkania z grupą młodzieży zachęcił ją, aby przyszłość enklawy polecić szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej rozwiązującej węzły. „Podstawową sprawą jest, aby modlić się zawsze i nie ustawać – powiedział bp Ha. - Oby Pan dotknął serc naszych rządzących, by powołali niezależną komisję do zbadania działań policji, tak by dzięki poznaniu prawdy społeczeństwo mogło wejść na drogę prowadzącą do pojednania”.

Już od 4 miesięcy trwają w Hongkongu manifestacje uliczne wywołane projektem ustawy o ekstradycji. Do tego dołączono także postulaty dotyczące demokracji i brutalnych działań policji. Choć rząd wycofał się z proponowanego prawa, to jednak nie przekonał manifestantów. Stąd szczególnie w weekendy dziesiątki tysięcy ludzi wychodzi na ulice, domagając się jednoznacznej deklaracji i działań rządu. Do tej pory siły porządkowe aresztowały około 2500 osób, z których jedna trzecia nie przekroczyła 18 roku życia. Natomiast ponad połowa manifestantów to ludzie młodzi poniżej 29 lat.

Tymczasem chiński dziennik ludowy, organ rządzącej partii, oskarżył szkoły w Hongkongu o mieszanie w głowach uczniom. „Przekonuje się ich o nieprzychylnych Pekinowi perspektywach politycznych ignorujących rzeczywistość, zniekształcających prawdę i zatruwających umysły”. Dziennik przypomina jednocześnie, że chińskie ministerstwo edukacji wprowadziło nowe wytyczne, obowiązujące pod groźbą kary, a dotyczące edukacji. Ich podstawę stanowi nauczanie zgodne z nową ideologią partii, promującą socjalizm w chińskim wydaniu tak, aby najważniejsze wartości socjalizmu przeniknęły cały system edukacyjny.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-25 09:39:55
miniaturka
play

#IBelieveYou

Okazując podejrzliwość wobec osób, które odważyły się powiedzieć, że zostały wykorzystane seksualnie, zadajemy im kolejny ból. To ważne, byśmy potrafili im uwierzyć...
2019-10-25 09:41:57
miniaturka

Kard. Filoni: każdy ochrzczony jest misjonarzem

„Ojciec Święty przypomina, że bycie misjonarzem nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób specjalnie do tego powołanych i wyszkolonych. Dlatego nazwał obecny miesiąc misyjny «nadzwyczajnym»” – wyjaśnił kard. Fernando Filoni.
2019-10-25 10:10:03
miniaturka

Abp Dal Toso: misjonarze to nie tylko duchowni, ale też rodziny

Dobiega końca nadzwyczajny miesiąc misyjny. Obchody miesiąca misyjnego nie były jednak scentralizowane, lecz odbywały się przede wszystkim na szczeblu lokalnym.
2019-10-25 11:25:39
miniaturka

Program Caritas dla edukacji dzieci

Utalentowane dzieci pragną rozwijać swoje zainteresowania, ale często potrzebują do tego naszego wsparcia. Pomoc zapewnia im program „Skrzydła”, realizowany przez Caritas dzięki darczyńcom z całej Polski.
2019-10-25 11:45:36
miniaturka

o. Marcin Magdziarz przeorem klasztoru św. Alberta Wielkiego

Bracia dominikanie z Konwentu św. Alberta Wielkiego we Fryburgu (Szwajcaria) wybrali swoim przeorem Polaka - o. Marcina Magdziarza.
2019-10-25 12:24:09
miniaturka

Jasna Góra trwa w oczekiwaniu na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze” a także nocne czuwanie modlitewne przygotowujące do tego ważnego dla nas, Polaków, wydarzenia.