Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-08-16 11:14
S. Zielińska / Marek Raczkiewicz CSsR

Hiszpańskie misteria o Wniebowziętej

Wniebowzięcie Matki Bożej jest jednym z najbardziej popularnych świąt maryjnych w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Ma ono długą historię i jest bogate w liczne lokalne tradycje.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org/Barcex, licencja: CC BY-SA 3.0

W Madrycie na ulice wychodzi w tym dniu barwna procesja Matki Bożej de la Paloma, patronki strażaków, którzy towarzyszą Jej w strojach galowych.

W Hiszpanii tajemnica wniebowzięcia Maryi była czczona na długo przed ogłoszeniem dogmatu. Asunta, czyli Wniebowzięta obecna była w poezji, muzyce i sztuce. Znani malarze jak np. El Greco, Murillo czy Velázquez przedstawiali Maryję w otoczeniu aniołów w chwili wniebowzięcia lub Jej koronację na królową nieba i ziemi.

Wielkim przeżyciem jest udział w tzw. Misterium z Elche (Misteri d’Elx). W tej pięknie położonej miejscowości na południu Hiszpanii od wieków przedstawiane jest średniowieczne widowisko słowno-muzyczne, ukazujące moment zaśnięcia Maryi oraz Jej wniebowzięcie i koronację. Biorą w nim udział jedynie mężczyźni. Na dwa dni miejscowa bazylika zamienia się w miejsce, gdzie niebo spotyka się z ziemią. Z kopuły i przy użyciu specjalnych dźwigni „zstępują” aniołowie, aby zabrać ciało Maryi do nieba. Kulminacyjnym punktem dramatu jest koronacja Matki Bożej. Grają wówczas organy, biją dzwony i słychać wybuchy fajerwerków. Aktorzy i publiczność nie ukrywają wzruszenia. Misterium z Elche zawsze przyciągało tłumy pielgrzymów. Ponieważ Sobór Trydencki zakazał wystawiania dzieł teatralnych w świątyniach, Papież Urban VIII w specjalnej bulli zezwolił w 1632 r., aby było ono przedstawiane wewnątrz bazyliki.

Wniebowzięta czczona jest w całej Hiszpanii, choć pod różnymi wezwaniami maryjnymi. W Guijón (Asturias) i Bilbao (Kraj Basków) jest to święto patronalne Matki Bożej de Begoña. Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich udają się dzisiaj do sanktuarium Matki Bożej Candelaria, zwanej popularnie Morenita. Jej sanktuarium odwiedza rocznie ponad 2,5 mln osób. Natomiast Madryt czci dzisiaj swoją Virgen de la Paloma. W procesji bierze udział ok. 300 strażaków. Bez wątpienia jest ona nieoficjalną patronką stolicy Hiszpanii. Wiele kobiet ma na imię Paloma.

Dzisiejsze święto maryjne jest również bardzo popularne w całej Ameryce Łacińskiej. Wniebowzięta jest patronką wielu miejscowości, m.in. Asunción, stolicy Paragwaju. Na ulice wychodzą długie i widowiskowe procesje. Wiara łączy się tutaj z lokalnymi tradycjami, a świętowanie trwa niekiedy przez kilka dni.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: strażacy, Hiszpania, Matka Boża, Madryt, Wniebowzięcie NMP