Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-20 10:39
MG

Hiszpański biskup zachęca do modlitwy o opamiętanie Kościoła w Niemczech

W odpowiedzi na planowany w Niemczech „dzień błogosławieństw dla związków partnerskich tej samej płci”, biskup San Sebastián w Hiszpanii wezwał w środę katolików do wspólnej modlitwy za Kościół w Niemczech, aby pozostał wierny Magisterium.

Autor/źródło: Autorstwa Conferencia Episcopal Española - Mons.Munilla, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53217130

Pomimo tego, że Kongregacja Nauki Wiary wyraźnie stwierdziła 15 marca, że Kościół nie jest władny błogosławić związków osób tej samej płci, wydając dokument „Responsum ad dubium”, członkowie Kościoła w Niemczech zapowiedzieli na 10 maja wydarzenie zatytułowane „Błogosławieństwo dla związków osób, które się kochają”. Wezmą w nim udział księża, diakoni i pracownicy duszpasterscy. Popierają je niektórzy biskupi, m.in. biskup Essen Franz-Josef Overbeck.

Hiszpański biskup José Ignacio Munilla Aguirre napisał 14 kwietnia na Twitterze: „Zapraszam do dołączenia do łańcucha modlitwy i postu o jedność Kościoła w Niemczech i na całym świecie. Panie, udziel nam jedności w wierności Magisterium Kościoła!”.

W oświadczeniu dla ACI Prensa biskup Munilla podkreślił, że „w Ludzie Bożym panuje zrozumiały niepokój”, zauważając, że w miarę jak rozwija się droga synodalna w Niemczech, „odczuwalny jest brak jedności w odniesieniu do wiary Kościoła katolickiego”.

„Nie jest to subiektywna ocena, słyszeliśmy słowa wyrażające zaniepokojenie w tym względzie wypowiadane przez różnych biskupów i kardynałów w Kościele niemieckim; jednocześnie dowiedzieliśmy się, jak różne agendy Stolicy Apostolskiej starają się towarzyszyć i rzucić właściwe światło na proces synodalny”. Swoje zaniepokojenie sytuacją w Kościele w Niemczech wyrażali publicznie także biskupi innych krajów, m.in. Ukrainy.

„Jedność jest wielkim cudem, możliwym dzięki temu, że Duch Święty działa w Kościele od dwóch tysięcy lat, a jednocześnie jest to wielkie wyzwanie i odpowiedzialność dla nas wszystkich, którzy tworzymy Kościół” – powiedział biskup Munilla.

Według jego przekonania, na podstawie „sensus ecclesiae, spontanicznych reakcji wielu wiernych wskazane jest podjęcie modlitwy i postu w intencji jedności Kościoła”. Podkreślił konieczność modlitwy o jedność Kościoła, ponieważ „nie mamy do czynienia z walką na płaszczyźnie ludzkiej, ale raczej mamy do czynienia ze złym duchem, który nienawidzi Kościoła Chrystusowego i chce go widzieć podzielonym”.

Biskup Munilla podkreślił, że „jedność Kościoła nie może być podtrzymywana przez pewną wrażliwość ideologiczną, ani przez konsensus zgodny z wrażliwością tego świata”, ale raczej „jest darem Ducha, który wymaga naszego osobistego i wspólnotowego nawrócenia, które umożliwia przyjęcie daru Objawienia w całości i w całości”.

Inicjatywa niemieckich katolików dotycząca błogosławieństw dla związków osób tej samej płci wpisuje się w szerszy trend, który nasila się w niemieckim Kościele w ciągu ostatnich lat. Niemieccy biskupi coraz głośniej domagają się dyskusji o otwarciu na akceptację praktykowanego homoseksualizmu i błogosławienie związków homoseksualnych w Kościele. Rodzi to niebezpieczeństwo odejścia od jedności doktrynalnej z Magisterium Kościoła, a w konsekwencji – schizmy.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-20 10:02:51
miniaturka

Chiny: Kościół patriotyczny „poznaje, dziękuje, słucha, idzie za Partią”

Pod hasłem „Poznać, podziękować, słuchać, iść za Partią" odbywają się w Chinach obchody setnej rocznicy powstania tamtejszej partii komunistycznej, która od ponad 70 lat nieprzerwanie rządzi tym krajem. Uczestniczą w nich także katolicy, zwłaszcza z tzw. Kościoła patriotycznego
2021-04-20 10:05:52
miniaturka

Tarcza to nie wszystko

O sytuacji przedsiębiorców w rok po pierwszym lockdownie, działaniu mechanizmów pomocowych i potrzebnych zmianach w systemie wsparcia dla firm z Adamem Abramowiczem, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, rozmawia Maciej Małek.
2021-04-20 10:06:58
miniaturka

Przebycie COVID-19 nie chroni młodych ludzi przed ponowną infekcją

U młodych osób przeciwciała wytworzone podczas zakażenia SARS-CoV-2 nie chronią całkowicie przed kolejnym zakażeniem koronawirusem – wynika z badania w grupie ponad 3 tys. rekrutów, o którym informuje pismo „Lancet Respiratory Medicine”.
2021-04-20 10:56:52
miniaturka

Sługa Boży Jerzy Ciesielski: „Od wierności powołaniu zależy sens mego istnienia”

W trwającym Roku Rodziny „Amoris laetitia”, warto przybliżyć postać sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Był to człowiek spełniony w pracy, wykształcony, ale przede wszystkim przykładny mąż i ojciec, który każdego dnia zadawał so­bie pytanie: „Co mogę dziś zrobić dla swojej żony, by uczynić ją jeszcze szczęśliwszą?”.
2021-04-20 11:46:50
miniaturka

USA: etycy ostrzegają po stworzeniu małpich embrionów zawierających ludzkie komórki

Katoliccy naukowcy i etycy ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami tworzenia „embrionów-chimer", będących w części małpą z rodziny makakowatych, a w części człowiekiem.
2021-04-20 12:10:29
miniaturka

Wymuszony konformizm. Powrót ideologicznej cenzury

Jak pisze na portalu wPolityce.pl Grzegorz Górny, wracają komisarze polityczni i cenzorzy. Współczesne ideologie czerpią ze starych mechanizmów, aby podporządkować sobie społeczeństwo i wymusić konformizm.