Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-02 10:40
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Hiszpania: wystawa o Ziemi Świętej

„Hiszpania w Ziemi Świętej” – to tytuł wystawy otwartej w Madrycie. Zorganizowały ją madrycki Uniwersytet św. Damazego i Dzieło Pomocy Ziemi Świętej (Obra Pía de los Santos Lugares).

Autor/źródło: Maciej Górnicki, Opoka

W otwarciu wystawy udział wzięli m. in. arcybiskup Madrytu kard. Carlos Osoro, administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, rektor Uniwersytu św. Damazego prof. Javier Prades oraz przedstawiciele hiszpańskiego rządu.

„Istnieje szczególna relacja pomiędzy Hiszpanią i Ziemią Świętą. Jeśli dzisiaj wielu chrześcijan może tutaj żyć, to zawdzięczamy to w dużej mierze interwencji Hiszpanii na przestrzeni wieków” – powiedział abp Pierbattista Pizzaballa, administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. „W trudnym okresie drugiej intyfady Hiszpania była bardzo aktywna, wysyłając pomoc humanitarną, medyczną czy też podejmując inicjatywy mające na celu dialog i pojednanie. Z drugiej strony bardzo ważne były i są pielgrzymki oraz różnego rodzaju inicjatywy kulturalne. Nie ma takiego miesiąca, aby nie przybył w pielgrzymce hiszpański biskup z pielgrzymami. Te wszystkie inicjatywy sprawiają, że relacja pomiędzy Kościółem-matką w Jerozolimie a Hiszpanią jest żywa” – podkreślił abp Pizzaballa.

Wystawa prezentuje szereg prac prowadzonych przez hiszpańskich archeologów w Ziemi Świętej w przeszłości i obecnie, a także inicjatywy, które mają pomóc przede wszystkim chrześcijanom żyjącym w trudnych warunkach.

„Celem wystawy – mówi jej współorganizator, profesor archeologii Cayetana Johnson – jest ukazanie pracy historyczno-archeologicznej, a także pisemnej, ponieważ mamy oczywiście studia tekstów biblijnych w oparciu o pozostałości archeologiczne, nad którymi pracujemy od lat. Wystawa ukazuje głównie naszą pracę, ponieważ jako Hiszpanie prowadzimy badania archeologiczne i studiujemy Pismo św. tak Starego, jak i Nowego Testamentu. Skierowana jest także do tych, których interesuje nie tylko duchowość, ale także historia, literatura i kultura z drugiej strony Morza Śródziemnego” – dodaje prof. Johnson.

Rektor Uniwersytetu św. Damazego, prof. Javier Prades, podkreślił wielki wkład hiszpańskiego Kościoła nie tylko w utrzymaniu miejsc świętych, ale także w coraz lepszym poznawaniu ojczyzny Jezusa Chrystusa przez prowadzenie badań naukowych i prac archeologicznych.

Kontakty Hiszpanii z Ziemią Świętą sięgają pierwszych wieków Kościoła. Po edykcie tolerancyjnym cesarza Konstantyna (313 r.) nasiliły się pielgrzymki do miejsc świętych. Przybył tutaj m. in. bp Hozjusz z Kordoby, a także wielu biskupów z Galicji. Najsłynniejszym pielgrzymem z tego okresu była jednak Egeria, która odwiedziła Ziemię Świętą pod koniec IV wieku. Swoje przeżycia opisała w “Itinerarium ad Loca Sancta”. Dzieło to jest bezcennym źródłem, aby poznać Ziemię Świętą w tym okresie: miejsca kultu, liturgię czy zwyczaje pielgrzymów.

Wystawa będzie czynna do 8 listopada. W programie przewidziana jest m. in. modlitwa o pokój z udziałem Kościołów wschodnich, które są obecne w Ziemi Świętej.


M. Raczkiewicz CSsR/ Madryt/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-02 09:11:25
miniaturka

Anglikański prymas mówi nie dla „pokusy podziału” podczas obchodów 500 lecia Reformacji

W anglikańskim Opactwie Westminster w Londynie odbyła się uroczystość upamiętniająca 500. rocznicę Reformacji. Procesję do kościoła prowadził kard. Vincent Nichols oraz prymas anglikański abp Justin Welby.
2017-11-02 09:58:44
miniaturka

Uroczystość Wszystkich Świętych u Świętego Rocha w Mikstacie

Słowa zachęty do dążenia do świętości usłyszeli wierni zebrani na mikstackim cmentarzu w uroczystość Wszystkich Świętych.
2017-11-02 09:59:05
miniaturka

Ziemia Święta: groby Polaków w ziemskiej Ojczyźnie Jezusa

Przebywający w Ziemi Świętej Polacy opiekują się grobami spoczywających tam rodaków. Nawiedzają cmentarze, składają kwiaty i zapalają znicze na polskich mogiłach.
2017-11-02 11:02:38
miniaturka

Życie na ziemi jest tylko wstępem do niepojętej i nieskończonej rzeczywistości

Kardynał Dziwisz w swoim kazaniu mówił wczoraj w Sanktuarium Jana Pawła II o tym, że "Jesteśmy wędrowcami, podążającymi do celu wykraczającego poza doczesność, poza to wszystko, co nas otacza".
2017-11-02 11:56:06
miniaturka
play

Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. na Cmentarzu Rakowickim

- Bóg z miłości nas powołał do istnienia i w miłości patrząc na nas pragnie, abyśmy się u Niego kiedyś znaleźli na całą wieczność - mówił w uroczystość Wszystkich Świętych abp Marek Jędraszewski.
2017-11-02 11:57:50
miniaturka

Łódź: w sobotę ingres abp. Grzegorza Rysia

Ingres nowego metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia do bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki odbędzie się w najbliższą sobotę 4 listopada.