Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-08-14 09:59
Anna Bajon / Marek Raczkiewicz CSsR

Hiszpania: wystawa Edades del Hombre

W miejscowości Aguilar del Campo k. Palencji na północy Hiszpanii można zobaczyć 23 edycję wystawy „Edades del hombre”. W tym roku nosi ona tytuł „Mons Dei”, „Góra Boga” – miejsce objawienia bądź spotkania Boga z człowiekiem.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

„Edades del Hombre” to inicjatywa jedenastu diecezji regionu Kastylia i Leon, która od trzydziestu lat promuje i troszczy się o kulturowe dziedzictwo Kościoła.

Wystawa, którą można zobaczyć w kolegacie św. Michała i w kościele św. Cecylii w Aguilar del Campo, podzielona jest na siedem części. Wszystkie nawiązują do biblijnego znaczenia góry, jako miejsca objawienia się Boga m. in. „Od Synaju do sanktuarium”, „Chmurka nad Karmelem”, „Wejście na górę doskonałości” czy „Chrystus, górą zbawienia”. W tym roku wystawa posiada też epilog „Ecclesia Dei”. Wśród eksponatów można zobaczyć dzieła tak znanych artystów jak Gregorio Fernández, El Greco, Goya czy Alonso Cano. Są też dzieła artystów współczesnych, w tym szczególnie związanych z regionem Palencji. Podczas wystawy prezentowany jest również okoliczny szlak kościołów romańskich. Wystawa przyciąga setki osób z całego kraju.

Pierwsza wystawa z cyklu „Edades del hombre” miała miejsce w 1988 r. w Valladolid. Nosiła ogólny tytuł „Sztuka w Kościele Kastylii i Leon”. Kolejne – już tematyczne – odbyły się w głównych miastach regionu. Dwukrotnie część wystawy została pokazana poza Hiszpanią: w Amberes (1995) i w Nowym Jorku (2002). Od samego początku cieszyły się dużym powodzeniem. Celem wystaw jest ukazanie oraz zachowanie religijnego dziedzictwa Kościoła. Wiele eksponatów na co dzień znajduje się w klasztorach klauzurowych lub w małych miejscowościach, co utrudnia kontakt z nimi oraz ich konserwację. Spośród 5 tys. eksponatów, które można było zobaczyć przez 30 lat, ponad 40% zostało odrestaurowanych przez Fundację Edades del Hombre. „Sekret powodzenia tej inicjatywy polega na połączeniu wiary z tożsamością ludu. To, co nazywa się sztuką nie jest niczym więcej niż wynikiem uczucia religijnego ludu, który na przestrzeni wieków nadał mu kształt w szeregu pięknych reprezentacji. To jest właśnie klucz: tożsamość i wiara”, mówi Gonzalo Jiménez, sekretarz Fundacji Edades del Hombre.


Wystawę „Mons Dei” w Aguilar del Campo będzie można zobaczyć do listopada br.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Hiszpania, wystawa, góry