Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-26 08:23
Anna Bajon / Marek Raczkiewicz CSsR

Hiszpania świętuje Boże Narodzenie

Pierwszy dzień świąt Hiszpanie spędzają zwykle w gronie najbliższej rodziny.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

„Zatrzymajmy się przed Szopką Bożonarodzeniową i kontemplujmy postacie Jezusa, Maryi i Józefa. Kontemplujmy Emmanuela: «Boga z nami»”, zachęca kard. Carlos Osoro w okolicznościowym liście.

W wielu parafiach wigilijna noc zakończyła się prawie o świcie. Po Pasterce był czas na złożenie sobie życzeń, wspólne śpiewanie kolęd, gry i zabawy. Były tradycyjne słodycze związane z okresem Bożego Narodzenia oraz popularna „sidra”, czyli napój produkowany z jabłek. Dzisiaj jest czas na bycie z rodziną.

Szczególny wieczór przeżyli bezdomni, którzy wigilijną kolację zjedli w słynnym muzeum El Prado. Zorganizowała ją pozarządowa organizacja Mensajeros de la Paz, Posłańcy Pokoju, dla 250 osób. Menu przygotował znany mistrz kuchenny Martín Berasategui. „To wielkie przeżycie móc przygotować posiłek dla tych bezdomnych. Wrażliwość na potrzebujących wpoili mi moi rodzice. Czuję się bardzo szczęśliwy”, wyznał baskijski kucharz. Potrawy podawał wspólnie z ks. Ángelem, założycielem Mensajeros de la Paz.

Kolację dla bezdomnych zorganizowały również parafie oraz ruchy kościelne jak np. wspólnota św. Idziego.

Z kolei kard. Carlos Osoro zaprosił wszystkich, aby towarzyszyć młodzieży, która weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez Taizé. „Błogosławieni, którzy pielgrzymują i przyjmują w swoim życiu Boga i braci oraz dają okazję, aby pokazać, że dzisiaj Chrystus ma godne miejsce do życia”. Od 28 grudnia w Madrycie spotka się ponad 13 tys. młodzieży. Najdłuższą trasę pokona autobusem grupa z Nowosybirska.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-25 20:25:50
miniaturka

27 grudnia uroczystości pogrzebowe śp. O. Prof. Andrzeja Potockiego

Warszawa: Ze smutkiem informujemy, że 27 grudnia 2018 roku odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. O. prof. Andrzeja Potockiego OP.
2018-12-25 20:59:35
miniaturka

Życzenia prymasa Polski

Niech w kulturze obojętności i indywidualizmu Boże Narodzenie zrodzi w nas na nowo miłość, czułość i hojność. To życzenia jakie Prymas Polski złożył wszystkim słuchaczom Radia Watykańskiego na tegoroczne święta.
2018-12-25 21:01:59
miniaturka

Betlejem: Ziemia Święta bez chrześcijan będzie uboższa

W Betlejem uroczysta Msza św. o północy została odprawiona we franciszkańskim kościele przylegającym do bazyliki Narodzenia.
2018-12-25 21:07:01
miniaturka

Boże Narodzenie w Kraju Kwitnącej Wiśni

W zamieszkałej przez 127 milionów ludzi Japonii święta Bożego Narodzenia obchodzone są przez ponad milion chrześcijan. Katolicy stanowią około połowę tej liczby.
2018-12-25 21:16:59
miniaturka

Bp Napierała: nikt nie jest władny, aby człowieka pozbawiać prawa do życia

- Nikt nie jest władny, aby człowieka pozbawiać prawa do życia – mówił bp Stanisław Napierała podczas pasterki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2018-12-26 12:25:55
miniaturka

Słowo rozbiło namiot wśród nas

- Nie mogło być lepszego dnia, aby się spotkać na modlitwie i radować, że na powrót w tej kaplicy mieszka Bóg. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski w Zakopanem na Jaszczurówce, gdzie odprawił Mszę św. i poświęcił odnowioną kaplicę w domu zakonnym Sióstr Urszulanek.