Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-25 09:10
MG / Marek Raczkiewicz CSsR – Hiszpania

Hiszpania: św. Jan Chrzciciel nadal popularny

W Hiszpanii wielką popularnością cieszy się dzisiejsza uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela. Kończy ona rok pracy duszpasterskiej w parafiach i oznacza początek wakacji.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Św. Jan Chrzciciel jest patronem wielu parafii i kościołów w Hiszpanii. Do jego czcicieli należeli m. in. tzw. królowie katoliccy Izabela i Ferdynand. Jan Chrzciciel często pojawia się również w hiszpańskim malarstwie religijnym. W wielu parafiach organizowane są czuwania modlitewne, które kończą rok duszpasterski. Po Mszy wierni spotykają się na w salach parafialnych na poczęstunku, który trwa do późnych godzin.


Z dzisiejszym świętem związane są różne lokalne tradycje. Szczególnie popularne są tzw. „ognie św. Jana” w miejscowościach leżących nad Morzem Śródziemnym. Na plażach rozpalane są duże ogniska, które przyciągają tłumy ludzi. W Alicante z drewna, tektury i papieru budowane są „hogueras”, które nawiązują do postaci z życia politycznego i społecznego. Zostaną spalone dzisiaj wieczorem. Mieszkańcy miasta składają również w ofierze Matce Bożej Remedio bukiety kwiatów. Ponadto organizowane są walki byków, defilady i koncerty. Jeśli ktoś szuka ciszy i spokoju, to w noc św. Jana z pewnością ich nie znajdzie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy