Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-14 11:02
AC / Marek Raczkiewicz CSsR/ vaticannews.va

Hiszpania: rząd wykorzystuje pandemię do uderzenia w szkoły prywatne

Hiszpański kard. Antonio Cañizares uważa za przejaw „ideologii” fakt, że pomoc rządu tego kraju na zwalczanie skutków epidemii ma trafić tylko do szkół państwowych. Szkoły prywatne subsydiowane przez państwo stanowią 28% hiszpańskiego systemu edukacyjnego. 60% z nich to szkoły katolickie.

Autor/źródło: Pixabay, _Alicja_, licencja: CC0

„Państwowe jest to wszystko, co służy dobru wspólnemu. Szkoła prywatna jest inicjatywą społeczną” – powiedział kard. Antonio Cañizares. Zdaniem purpurata „jest nie do pomyślenia”, aby fundusze COVID-19 miały trafić tylko do szkół państwowych z pominięciem prywatnych. „Jest to przejaw ideologii. Trzeba pracować na rzecz dobra wspólnego. Premier jest dla wszystkich, a nie tylko dla małej grupy”, podkreślił hierarcha.

Obecny rząd, a zwłaszcza lewacka partia Unidas Podemos, dąży do eliminacji tzw. szkół concertadas, czyli prywatnych, subsydiowanych przez państwo. 60% z nich prowadzi Kościół. Do 2 tys. szkół katolickich uczęszcza ponad 1,2 mln dzieci i młodzieży, a pracuje ok. 90 tys. nauczycieli. Szkoły katolickie stanowią 15% w hiszpańskim systemie edukacyjnym. Warto zaznaczyć, że kształcenie ucznia w tych szkołach kosztuje państwo mniej więcej połowę tego, co w szkołach państwowych. Także zarobki nauczycieli są niższe. Niektórzy obawiają się, że pandemia może stać się okazją, aby uderzyć w szkolnictwie prywatne, a szczególnie w szkoły katolickie.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-13 18:46:56
miniaturka

Licheń: wspominano 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

O. Gabriel Bartoszewski OFMCap przewodniczył ogólnopolskim uroczystościom ku czci 108 błogosławionych męczenników z czasów II wojny światowej. Homilię o wartości ich męczeństwa wygłosił ks. prał. Tomasz Kaczmarek, postulator generalny ich kanonizacji.
2020-06-13 18:58:23
miniaturka

Bp Libera: męczennicy byli ludźmi traktującymi poważnie swą wiarę i powołanie

– Oni udowodnili za najwyższą cenę, że wiara jest prawdziwa – powiedział bp Piotr Libera w Działdowie – miejscu zagłady w 1941 roku płockich biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
2020-06-13 19:30:35
miniaturka

Kapucyn posługujący wśród chorych: osoby konsekrowane mają światu coś do zaoferowania

Posługujący w Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli, br. Łukasz Wasiljew OFMCap, opublikował świadectwo o pobycie wśród chorych z koronawirusem.
2020-06-14 08:36:10
miniaturka

Zmarł Stanisław Karnacewicz, od 29 lat pisał o Kościele w PAP

Kościół jest moją Matką – często powtarzał pan Stanisław Karnacewicz. Jego śmierć to wielka strata dla Polski i Polaków, bo o życiu Kościoła w Polsce informował opinię publiczną w PAP od 29 lat – powiedział Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
2020-06-14 11:44:07
miniaturka

Sekretarz Generalny po śmierci red. Karnacewicza: To wielka strata dla Polski i Polaków

Śmierć redaktora Stanisława Karnacewicza to wielka strata dla Polski i Polaków – powiedział Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, wspominając zmarłego 13 czerwca br. wieloletniego dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej, który od 29 lat zajmował się w PAP tematyką kościelną.
2020-06-14 12:15:42
miniaturka

Franciszek: Eucharystia tworzy Kościół

O znaczeniu Eucharystii dla budowania Kościoła przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do obchodzonej dziś we Włoszech, a także niektórych krajach uroczystości Bożego Ciała.