Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-29 08:08
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Hiszpania: prima aprilis w grudniowe Święto Młodzianków

Obchodzone 28 grudnia święto Świętych Młodzianków w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej jest dniem żartów i figli – przypomina nasz polski prima aprilis. Tradycja nakazuje również, aby w tym dniu nic nikomu nie pożyczać.

Autor/źródło: Pixabay, falco, licencja: CC0

Wielu hiszpańskich biskupów przypomniało o współczesnych Herodach, których ofiarami padają niewinne dzieci: począwszy od nienarodzonych aż po ofiary wyzysku, handlu ludźmi, czy prostytucji nieletnich. Jak mówił Papież Franciszek: w każdym z tych dzieci można dostrzec oblicze Jezusa – przypominają hierarchowie.

Młodziankowie po hiszpańsku to “inocentes”, czyli niewinni. Jest to dzień, kiedy można płatać figle i żarty: tzw. “inocentadas”. Żarty pojawiają się w domu, wśród sąsiadów, a także w mediach. W miejscowości Tremp koło Lerydy na miejscowej dzwonnicy zawieszana jest wielka papierowa kukła tzw. Ilufa. Wśród śpiewów i tańców zostanie spalona dzisiaj wieczorem. Z kolei w Ibi koło Alicante obchodzony jest słynny Día dels Enfarinats. Miejscowe władze z burmistrzem na czele stają do bitwy z opozycją. Bronią jest mąka.

W Meksyku Święto Młodzianków jest obchodzone bardzo uroczyście. W ten dzień wierni przynoszą prezenty Dzieciątku Jezus: ubrania, jedzenie, słodycze, czy mleko. W Salwadorze tradycją jest pielgrzymowanie do sanktuarium świętych Młodzianków, które znajduje się w miejscowości Antiguo Cuscatlán. Od czasów kolonizacji wierni przynoszą figury i obrazy dzieci w podziękowaniu za otrzymane łaski. Jest to święto niezwykle barwne i radosne, które każdego roku gromadzi tysiące pielgrzymów z całego kraju.

Tak w Hiszpanii, jak i wielu regionach Ameryki Łacińskiej dzisiaj lepiej jest nic nikomu nie pożyczać, nawet jeśli ktoś usilnie o to prosi. Można bowiem paść ofiarą “inocentady”, czyli nie odzyskać pożyczonej rzeczy w myśl przysłowia: “Niewinny gołąbku dałeś się oszukać; dziś 28, kiedy nikomu nie powinieneś ufać”.

M. Raczkiewicz CSsR/Madryt/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-28 15:56:09
miniaturka

Podsumowanie akcji "Wigilia bez granic"

- To dzieło ma obudzić praktyczne działania wśród naszych rodaków wobec tych, którzy są dla nas obcy, a którzy mieszkają w Polsce - powiedział o akcji "Wigilia bez granic" prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana.
2017-12-28 18:21:31
miniaturka

Ekumeniczne życzenia na Święto Epifanii 2018

Z okazji święta Objawienia Pańskiego, najstarszego chrześcijańskiego święta związanego z tajemnicą wcielenia Syna Bożego, Komisja Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej składa życzenia Polakom.
2017-12-28 18:33:08
miniaturka

Piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego. Czy obowiązuje post?

W piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa – przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
2017-12-29 08:35:45
miniaturka

Kard. Braz de Aviz: osoby konsekrowane idą w kierunku wskazanym przez Papieża

Franciszek chce Kościoła, który daje świadectwo Ewangelii bez kompromisów z wartościami tego świata – powiedział prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
2017-12-29 09:18:10
miniaturka

Brat Alois broni Polaków: chcą wspólnej Europy, zobaczmy, w czym jest problem

Bardzo liczna obecność Polaków na spotkaniu młodzieży w Bazylei pokazuje, że w Polsce istnieje silna wola budowania europejskiej wspólnoty. - mówi brat Alois.
2017-12-29 09:50:25
miniaturka

Irak: pierwsze Boże Narodzenie po ponad 3 latach

Zarówno płacz radości, ja i okolicznościowe pieśni religijne wypełniły katedrę św. Pawła w Mosulu, która przez lata wojny służyła jako więzienie.