Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-04 09:50
nc / Marek Raczkiewicz CSsR / vaticannews.va

Hiszpania: Niedziela Dobrego Pasterza

W Hiszpanii Niedziela Dobrego Pasterza przebiega pod hasłem „Jezus żyje i chce cię żywym”. Zbiega się ona z dniem modlitw o powołania misyjne. W hiszpańskich seminariach do kapłaństwa przygotowuje się ok. 1200 kandydatów.

Kleryk Fernando Rubio (w środku)
Autor/źródło: Vatican News

Hiszpański kleryk to coraz częściej człowiek po studiach lub nawet po kilku latach pracy zawodowej, wolontariusz i osoba poszukująca.

Fernando Rubio ma 27 lat, jest najstarszy z siedmiorga rodzeństwa. Po ukończeniu dziennikarstwa wstąpił do madryckiego seminarium metropolitarnego. „Dla wielu osób moja decyzja była dużym zaskończeniem” – przyznaje. Chce prowadzić życie z pasją, a takim jest właśnie dla niego powołanie kapłańskie. Regularnie odwiedza jeden z madryckich domów spokojnej starości. Wakacje poświęca młodzieży syryjskiej na misji, którą prowadzą salezjanie w Istambule. Dziennikarstwo pomaga mu w głoszeniu Słowa Bożego. Panująca pandemia budzi też wiele pytań.

Fernando Rubio: pragnę kochać ponad wszystko!

„W sytuacji pandemii, jeśli masz odrobinę odwagi, to musisz postawić sobie pytanie: co zrobię z moim życiem? Co dalej? To wszystko, o czym myślałem, zmieniło się. Nie przestaję zadawać sobie tego pytania, pytam Pana: co chcesz, abym uczynił? Co chcesz, abym zrobił na tym świecie? Nie chodzi o to, aby mieć odpowiedzi i doskonałe recepty, rozwiązania dla całego świata, ponieważ w ostateczności są to rzeczy teoretyczne, a życie jest konkretne, Chrystus stał się ciałem. Widzę więc, że Pan prosi mnie, abym przyjął rzeczywistość taką jaką jest, może mi się ona podobać lub nie. Nie mam mocy, aby ją zmienić. Jedyne co mogę zrobić, to przyjąć ją i szukać Chrystusa, który prawdzie zmartwychwstał, który mi towarzyszy oddany mi całkowicie. I w tym szaleństwie pandemii towarzyszyć osobom, aby mogły zaakceptować tę rzeczywistość. Chcę i proszę Pana, abym był kapłanem, który jest blisko osób, który pomaga im odkryć Boga żywego, rzeczywistego, który jest obecny w każdym z nas. Nie chcę być księdzem, który mówi jak żyć a jak nie. Nie chcę mówić innym jak przyjąć to cierpienie, ale zwyczajnie towarzyszyć im i w tym towarzyrzeniu chciałbym być zwyczajnie Bożym narzędziem, niosącym trochę światła. Jestem przekonany, że kiedy akceptuję rzeczywistość, to Bóg działa w mnie. Wiem, że w dzień święceń nie zamienię się nagle w superbohatera. Chcę żyć prawdziwie. Chrystus żyje, zmartwychwstał i towarzyszy mi dzisiaj, tutaj i teraz i chce mnie użyć, by inni Go znaleźli. Pragnę towarzyszyć, nie narzucać, ale kochać, kochać ponad wszystko!”

Wybór drogi kapłańskiej w Hiszpanii nie jest łatwy dla młodego człowieka. Na 19 tys. księży ponad połowa ma ponad 64 lata. W przeciętnej parafii nie ma młodych ludzi. Według badania przeprowadzonego przez E-Cristians szacuje się, że w całej Katalonii jest zaledwie 7 tys. młodych w wieku 18-25, którzy „praktykują”, tzn. uważają się za wierzących, ale nie chodzą na Msze. Elementy, które wpływają na liczbę seminarzystów w Hiszpanii to m. in. starzejące się szybko społeczeństwo, brak rodzin wielodzietnych, spadek liczby małżeństw i młodzieży praktykującej, a także brak duszpasterzy powołaniowych, którzy potrafiliby przyciągnąć kandydatów.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-03 10:14:13
miniaturka

Abp Gądecki: Niech nasz kraj stanie się Ojczyzną ludzi miłujących siebie nawzajem

Niech – dzięki Twemu wstawiennictwu – nasz kraj wsparty Twoim przemożnym orędownictwem, stanie się rzeczywistym królestwem Twego Syna i Twoim!
2020-05-03 12:48:47
miniaturka

Abp Gądecki na Jasnej Górze: homilia i Akt Zawierzenia

W macierzyńskie dłonie Maryi powierzamy los naszej Ojczyzny i nas samych – powiedział abp Stanisław Gądecki.
2020-05-04 08:21:22
miniaturka

Watykan: ks. Henryk Jagodziński nuncjuszem w Ghanie

Papież Franciszek mianował polskiego kapłana, ks. Henryka Mieczysława Jagodzińskiego nuncjuszem apostolskim w Ghanie wynosząc go do godności arcybiskupa ze stolicą biskupią Limosano.
2020-05-04 09:04:01
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski: Ojczyzna to dobro wspólne wszystkich Polaków

– Są takie prawdy, które zmuszają do rewizji głęboko dotąd zakorzenionych przekonań – a mówią one: trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego, aby patrzeć na Ojczyznę jako wspólne dobro wszystkich Polaków – mówił metropolita krakowski podczas Mszy św. za Ojczyznę.
2020-05-04 09:38:11
miniaturka

Licheń: Maryja uczy odpowiadać na powołanie i nim żyć

- Odkrycie powołania i odpowiedzenie na nie to zwykle takie trwanie, jak Maryi w codzienności w Nazarecie. Powołanie to zwykle zgoda na to, co mam - mówił ks. Tadeusz Stryczek MIC w Niedzielę Dobrego Pasterza w bazylice licheńskiej.
2020-05-04 10:33:16
miniaturka

Dzień Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności wobec pedofilii

W 1995 r. z inicjatywy Stowarzyszenia „Meter”, założonego przez włoskiego księdza Fortunato Di Noto, zaczęto obchodzić Dzień Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności wobec pedofili, który przypada w pierwszą niedzielę maja - w tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty czwarty.