Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-29 08:08
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Hiszpania: biskupi o ogłoszeniu Republiki Katalonii

Po ogłoszeniu przez parlament Katalonii niepodległości, hiszpański rząd przejął bezpośrednią kontrolę nad tym regionem i odwołał tamtejszy rząd na czele z Carlesem Puigdemontem.

Autor/źródło: Pixabay, UlliPixa, licencja: CC0

W Madrycie i innych miastach odbyły się manifestacje w obronie jedności kraju. Także biskupi apelują o jedność i unikanie konfrontacji.

Przewodniczący Episkopatu kard. Ricardo Blázquez wyraził swoje poparcie dla zachowania konstytucyjnego porządku w Hiszpanii, który został naruszony przez wczorajsze wydarzenia w Katalonii. “Deklaracja niepodległości, jaka miała miejsce wczoraj w Katalonii napełnia smutkiem”, podkreślił kard. Blázquez.

“Moje serce płacze. Jako pasterz Barcelony podzielam ból i cierpienie ludzi”, powiedział kard. Juan José Omella. “Po dwóch latach pobytu w Barcelonie mogę powiedzieć, że głęboko kocham Barcelonę i Katalonię – są to wspaniali ludzie. I kocham także Hiszpanię, jak również Europę, do której należymy. Pragnę i proszę Pana, aby pomógł nam uniknąć konfrontacji, a budować przyszłość w pokoju”, powiedział kard. Omella.

Do modlitwy o pokój i jedność zachęca biskup polowy Juan del Río: “Jedność stoi ponad konfliktem. Módlcie się o pokój”. Z kolei sekretarz Episkopatu ks. José María Gil Tamayo podkreśla, że “uszanowanie państwa prawa oraz konstytucji gwarantuje nasze pokojowe współżycie”.

Rząd ogłosił wybory w Katalonii na 21 grudnia. Separatyści już zapowiedzieli, że je zbojkotują. Wzywają też do stawiania biernego oporu wobec działań rządu.

M. Raczkiewicz CSsR/ Madryt/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-28 18:38:09
miniaturka

Przesłanie papieskie na zjazd włoskich instytutów świeckich

Papież Franciszek wystosował przesłanie do uczestników spotkania włoskich instytutów świeckich, odbywającego się z okazji 70. rocznicy ustanowienia przez Piusa XII konstytucją apostolską Provida Mater Ecclesia tej nowej formy życia konsekrowanego.
2017-10-29 07:22:08
miniaturka

Kard. Brandmüller: wielu wiernych czeka na odpowiedź Papieża

„Wielu wiernych czeka na odpowiedź Papieża” powiedział kard. Walter Brandmüller w rozmowie z dziennikiem Frankfurter Allgemeine Zeitung odnosząc się do pytań o udzielanie Komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w ponownym związku.
2017-10-29 07:43:15
miniaturka

Rocznica powstania Czechosłowacji – koncert i modlitwa w praskiej katedrze

28 października w Republice Czeskiej obchodzona jest rocznica powstania w 1918 r. Czechosłowacji. W przeddzień święta państwowego w praskiej katedrze odbył się koncert dobroczynny.
2017-10-29 08:53:02
miniaturka

Papież: Europa to nie zbiór liczb, ale osoby

O zadaniach chrześcijan oraz konieczności dialogu w budowaniu przyszłości Europy mówił Papież w swoim wystąpieniu podczas debaty jaka odbyła się w Watykanie.
2017-10-29 10:09:20
miniaturka

Orkan Grzegorz uszkodził dach bazyliki krzeszowskiej

Orkan Grzegorz, który nadciągnął nad Dolny Śląsk nie oszczędził krzeszowskiego sanktuarium.
2017-10-29 12:10:23
miniaturka

Szczyrk: księża-ratownicy na gali 65-lecia beskidzkiej grupy GOPR

Dwóch księży-ratowników górskich z diecezji bielsko-żywieckiej, otrzymało Srebrne Krzyże Zasługi za swą ofiarną pracę.